novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:690823-Leonid-Grigorjevic-Ivasov-Kosovska-vojska-bila-bi-pogubna-greska-Evrope>
  


Leonid Grigorjevič Ivašov: Kosovska vojska bila bi pogubna greška Evrope | 
Politika


Branko Vlahović

8-10 minutes

  _____  

| 16. oktobar 2017. 18:04 | Komentara: 0 

Penzionisani general-pukovnik i najpoznatiji ruski geopolitičar za “Novosti”: 
Ja znam da jedan broj evropskih država ne želi da Kosovo dobije vojsku.

OD STALNOG DOPISNIKA MOSKVA

To što Hašim Tači sve češće poručuje da će oni uskoro dobiti kosovsku vojsku 
ništa ne znači, jer o tome ne odlučuju u Prištini. Hoće li Zapad dopustiti da 
Kosovo dobije armiju zavisi od toga može li se onaj trezveniji deo Evrope 
suprotstaviti Amerikancima. A ja znam da jedan broj evropskih država ne želi da 
Kosovo dobije vojsku. Mnogi političari u Evropi su svesni da bi kosovska armija 
zapravo bila muslimanska vojska. Videćemo hoće li Evropljani opet popustiti 
Americi. Vašington je daravao Albancima državu tako što je oteo teritoriju 
Srbiji i može im omogućiti da dobiju i vojsku - rekao je u ekskluzivnom 
intervjuu za "Novosti" dr Leonid Grigorjevič Ivašov (74), najpoznatiji ruski 
geopolitičar, profesor na Moskovskom institutu međunarodnih odnosa, gde se 
školuju ruski diplomati.

Ivašov, koji je bio načelnik Glavne uprave međunarodne vojne saradnje 
Ministarstva odbrane Rusije, podseća da su priče o teroru Beograda nad 
Albancima bile u funkciji satanizacije Srba.

* Zapadni političari koji su sišli sa scene priznaju grešku sa Kosovom?

- Trebalo je da misle na vreme, kasno je pravdati se kad su napravili nepravdu 
Srbima. Neka sada zapadna Evropa ne ponovi grešku i dozvole stvaranje kosovske 
armije. Već sada su Albanci sa Kosova umešani u terorističke akcije, trgovinu 
drogom i belim robljem. Ako Evropa napravi grešku, gorko će se sećati dana kad 
su priznali nezavisno Kosovo i njihovu vojsku.

* Zašto je 2003. bilo odlučeno da 650 ruskih vojnika i oficira napusti Kosovo?

- Smatrao sam tada, a mislim i sada da je to bila velika greška. Predlog da se 
povučemo sa KiM je mogao da da neznalica ili izdajica. Ne samo da se nismo 
trebali povući, nego je Rusija na Balkanu morala da sačuva i polako poveća svoj 
kontingent zbog strateških ciljeva.

OŠTAR KRITIČAR JELjCINA * Jedan od najžešćih kritičara predsednika Jeljcina bio 
je upravo general Ivašov. - Posle 1991. Boris Jeljcin i njegovo okruženje 
priznali su da su pobeđeni u Hladnom ratu. Posle raspada SSSR Amerikanci su se 
ponašali kao pobednici i slali su brojne savetnike u Rusiju, pa su tako 
stvorili svoju agenturu u vlasti. Pomagali su svojim pristalicama da zauzmu 
vodeće uloge u ruskim medijima. Ali dolaskom Putina, mnogo toga se nabolje 
promenilo.

* Igor Ivanov je govorio da odlazak ruskih mirotvoraca iz BiH i Kosova ne znači 
"odlazak Rusije sa Balkana, jer će Moskva sarađivati sa OEBS-om i drugim 
strukturama". 

- Od toga što su poverovali Amerikancima imali smo samo štetu. Kakve su greške 
napravljene, vidi se danas. Ali, to pokazuje da pouke iz istorije nisu bile 
naučene. U priče da će NATO održati obećanje mogle su poverovati samo 
neznalice. A naivnost ili neznanje, pa i naklonjenost Vašingtonu, bili su 
očigledni.

* Zapad je predsednika Sirije Asada optuživao za krvoproliće, kao nekada 
Miloševića na Kosovu, a kasnije se ispostavilo da je to sve režirano?

- Ponavlja se isti scenario. Kakva je uteha što su kasnije priznali eksperti da 
Srbi nisu napravili masakar Albanaca u Račku. Jugoslavija više ne postoji. 
Setimo se američkih laži i provokacija u Iraku na red je na kraju došla Sirija.

* Vi ste bili u Hagu kao svedok na suđenju Miloševiću?

- Sud u Hagu je farsa. Oni su unapred Srbe odredili kao glavne krivce. Video 
sam kako su se blagonaklono odnosili prema Albancima. Od Srba se tražilo da 
dokazuju nevinost pisanim dokumentima. A dokaze svedoka, među kojima smo bili 
Jevgenij Primakov i ja, odmah su stavljali pod sumnju. Kad je Primakov svedočio 
i davao dokaze na osnovu informacija ruske spoljne obaveštajne službe, sud je 
ignorisao činjenice. Ali su zato prihvatana svedočenja Albanaca koja su bila 
neverovatna. Sećam se da je kao svedok došao neki Albanac sa majicom na kojoj 
su bile tri velike rupe navodno od mitraljeza velikog kalibra. Na Miloševićevo 
pitanje pa kako je ostao onda živ on je odgovorio da ga je spasio Alah.

* U Makedoniji je situacija teška. Koja je vaša prognoza?

- Nisam optimista. Albanci će pokušati da iskoriste prvu priliku da ostvare 
svoje planove.

* Uspesi sirijske armije menjaju odnos snaga na Bliskom istoku?

- Pomoć Rusije Asadu je bila sasvim opravdana. Kad sirijska armija zauzme sve 
veće gradove, teroristi će morati da se povuku i prestanu direktne borbe. Već 
sada se vidi da će Islamska država preći na terorizam.

ISKRENO VOLIM SRBE * U septembru 2013. tadašnji predsednik Nikolić je na 
predlog srpskih generala odlikovao generala Ivašova medaljom za hrabrost "Miloš 
Obilić". Na dodeli odlikovanja u našoj ambasadi u Moskvi Ivašov je rekao da ga 
je nagrada obradovala. - Za to odlikovanje predložili su me moji srpski 
prijatelji sa kojima sam blisko sarađivao u borbi da se sačuva teritorijalni 
integritet Srbije. Iskreno volim Srbe.

* Vi ste poznavali Hafiza el Asada, oca sadašnjeg predsednika Bašara Asada?

- Njegovom sinu Bašaru Asadu sam kazao kompletan američki scenario operacije u 
Siriji. Priče i pretnje Vašingtona oko hemijskog oružja su deo američkog 
scenarija. Bašaru sam objasnio da su Amerikanci isplanirali četiri etape za 
Siriju. Ali, nije sve išlo po njihovim željama, pa su se uplašili političkog 
fijaska. Putin je bio apsolutno u pravu kad je govorio da su pritisci na Asada 
oko hemijskog oružja bili provokacija. Asad nije imao razloga da koristi 
hemijsko oružje. Ali, Amerikanci i saveznici su koristili svaku priliku da ga 
svrgnu.

* Američki časopisi često ističu navodne slabosti ruske armije...

- Amerikanci su u velikoj panici, jer su Rusi pokazali da umeju da ratuju na 
moderan način. Rusko visokoprecizno oružje se pokazalo kao jako efikasno. 
Njihove ocene nama nisu bitne. Oni su svojevremeno hvalili reforme koje je 
provodio ministar Serđukov, koje su našoj armiji nanele veliku štetu. 
Amerikanci sve čine da i dalje budu jedine gazde na svetu, da nema tzv. 
multipolarnog sveta. Ali, svet se menja i američka hegemonija mora prestati.

* Pentagon "pušta" priče da je kvalitet ruskog oružja loš?

- Pokazalo se kao jako dobro to što je Putin promenio vojnu doktrinu. Mudar je 
bio potez da modernizuje armiju i da se ulaže više novca u visokoprecizno 
oružje. Nesporno je da da ruski atomski arsenali garantuju nama bezbednost i 
niko nas ne sme napasti, jer bi odmah usledio odgovor. Ali, Amerikanci su 
znatno pre nas počeli da se naoružavaju visokopreciznim oružjem. Bez obzira šta 
priča u Pentagonu, rat u Siriji je potvrdio kvalitet našeg oružja za kojim je 
sve veća potražnja.

* Sada je jasno da Ukrajina nema šansi da u bližoj budućnosti uđe u NATO. Ali 
postoji li opasnost da primeni "hrvatski recept" i napravi blickrig u Donbasu?

- NATO ne prima u svoju organizaciju zemlje koje su u sukobu sa susedima ili 
imaju unutrašnje konflikte. Od Ukrajine Rusiji ne preti nikakva opasnost, ma 
koliko se junačio tamošnji predsednik Porošenko. Uzalud hrvatski političari 
daju savete Kijevu, njihov scenario ne može proći u Donbasu. Preveliki je rizik 
da Porošenko ponovo krene u rat u Donbasu, jer mu se može dogoditi da izgubi 
još više teritorije. Ako u bližoj budućnosti ne dođe do normalizacije situacije 
u Ukrajini, vrlo lako se može dogoditi da dođe do unutrašnjih sukoba pa onda i 
do raspada te zemlje.

 

* Kakva je vaša prognoza oko Severne Koreje?

- Atomskog rata sigurno neće biti i nema razloga za širenje panike. Moje 
simpatije su na strani Severne Koreje, jer cene svoju nezavisnost. U Vašingtonu 
moraju da prestanu da nameću malim narodima svoje standarde. U tom kontekstu se 
treba gledati i želja Severne Koreje da ima atomsko oružje i rakete kojima bi 
mogli da gađaji američke ciljeve.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d601d3469b%24e8a1f640%24b9e5e2c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to