novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:690825-Vilijem-Engdal-Katalonsku-nezavisnost-pogurao-je-Vasington>
  


Vilijem Engdal: Katalonsku nezavisnost pogurao je Vašington | Svet


Jovanka SIMIĆ

10-12 minutes

  _____  

| 16. oktobar 2017. 20:01 | Komentara: 0 

Američko-nemački geopolitičar o događajima u španiji, Kosovu i borbi velikih 
sila: Ulaskom u NATO postali biste vojni protivnik vašeg prirodnog saveznika 
Rusije

DOGAĐAJI u Kataloniji nisu nastali iz puke želje za samostalnošću te španske 
regije. Ključne katalonske političare pritiskaju nevladine organizacije koje 
finansiraju SAD, uključujući i one Soroševe. Cilj Vašingtona je da razvija haos 
u EU jer SAD prolaze kroz svoju najveću krizu još od 1789. godine. EU sve više 
liči na nekadašnji Politbiro Brežnjeva koji izdaje naređenja, a ne na zajednicu 
suverenih država koje sarađuju na obostranu korist - nameće svojim članicama 
podređeni odnos, a to, generalno, nije dobro za Evropu ni za celo čovečanstvo - 
poručuje u ekskluzivnom intervju "Novostima" Frederik Vilijam Engdal (72), 
ugledni američko-nemački nezavisni autor, novinar, istraživač geostrateških 
ekonomskih pitanja i dobar poznavalac istorije Balkana.

* Da li bi otcepljenje Katalonije moglo da podstakne i neke druge regije u 
Evropi da pođu istim putem?

- Separatističkim osećanjima manipuliše se spolja, isto kao kada je Vašington 
manipulisao raspadom Jugoslavije, počevši od zahteva MMF-a 1989. godine. 
Osnovni problem država EU je ekonomija. Brisel i Berlin su izrazito loše 
upravljali finansijskom krizom 2007-2008. godine i kasnijom evrokrizom oko 
Grčke, Portugalije i Španije. Velike banke EU nisu očišćene od toksičnih 
dugova. Pogledajte italijanske banke i činjenicu da je Mario Dragi, šef 
Evropske centralne banke, Italijan i da izričito čini sve da podrži 
bankrotirane italijanske banke. Banke Francuske mnoge su platežno nesolventne, 
kao i španske banke. Ni nekada moćna Dojče banka više nije stabilna. 
Finansijsku politiku EU diktiraju velike banke, one što su "prevelike da bi 
propale" i upravo to uništava ekonomiju EU.

* U Srbiji su s negodovanjem dočekane izjave predstavnika EU da se slučajevi 
Katalonije i Kosova ne mogu porediti, između ostalog i zato što je Španija 
članica EU...

- Komentari EU o Kataloniji i Kosovu su, sa tačke gledišta međunarodnog prava, 
beznačajni. Kosovo je nezakonito proglašeno nezavisnim od strane Amerike a 
jedan od glavnih razloga su kriminalne intervencije CIA i američke vlade krajem 
90-ih godina, kada je Vašington bio odlučan u svojoj nameri da uništi Srbiju 
kao suveren i održiv politički entitet. CIA je organizovala Tačijev OVK, koji 
je okupio kosovsku mafiju za međunarodnu trgovinu narkoticima. To su 
dokumentovale i nemačke obaveštajne službe. Madlen Olbrajt i vašingtonska 
administracija insistirali su na nezavisnom Kosovu kako bi izgradili svoju 
ogromnu vojnu bazu za kontrolu Balkana i Bliskog istoka i da spreče EU da 
razvije mimo NATO-a svoj nezavisni odbrambeni stub na osnovu Mastrihtskog 
ugovora iz 1993. godine.

"NOVOSTIMA" BAR JOŠ 64 ROĐENDANA "VEČERNjE novosti" ovih dana obeležavaju 64. 
rođendan. Kako novinar u vama gleda na stanje u ovoj profesiji danas u celom 
svetu? - Želim "Večernjim novostima" barem još 64 godine nezavisnog i kritičkog 
novinarstva. Ako pogledam tzv. mejnstrim novinare u Americi ili Nemačkoj, gde 
sam živeo mnogo godina, ili u Velikoj Britaniji, nazvao bih ih užasnim. Čak i 
pre 25 godina, tokom raspada Jugoslavije, u glavnim nemačkim medijima postojali 
su ozbiljni, moralni kritički glasovi. Posle 11. septembra 2001. bilo je 
kritičkih glasova koji su se suprotstavili ludoj odluci Buša da preduzme rat 
terora prema Iraku, iako Sadam nije imao nikakve veze sa 11. septembrom. Danas 
su svi ti mediji i njihovi novinari dozvolili sebi da postanu "promoteri" ili, 
ako hoćete, zaštitnici tih ratova.

* Iz EU Srbiji stižu sve otvoreniji zahtevi da prizna nezavisnost Kosova. Šta 
bi, po vašem mišljenju, srpska vlada trebalo da uradi ako bude primorana da 
bira - EU ili Kosovo?

- Užasno težak izbor. Ja bih to nazvao izborom između dva zla jer EU nije raj, 
a Kosovo je u ovom trenutku centar organizovanog kriminala. Svetski moćnici 
nastaviće politički pritisak na Srbiju i druge male zemlje, ali na njih ne 
treba gledati sa strahopoštovanjem. Svaka nacija, makar brojčano i najmanja, 
treba da se bori za svoj opstanak i očuvanje identiteta. Srbija će opstati, vi 
ste moralno poštena, izdržljiva i uporna nacija. Treba da budete iskreni u 
odnosima sa korumpiranom EU i da produbljujete veze sa Rusijom i evroazijskim 
zemljama Šangajske organizacije za saradnju, uključujući Kinu. Tu leži 
pozitivna budućnost i Srbije i Evrope.

* Postoje i pritisci za ulazak Srbije u NATO, što Rusija ne podržava. Kako će 
se ova "borba" velikih sila za dominaciju nad Balkanom razvijati u narednom 
periodu?

- Pritisak za ulazak u NATO za Srbiju, po mom mišljenju, nema previše smisla, 
ali mnogo više ima za propali hegemon, SAD. Ako želite žrtvovati srpski 
nacionalni interes i vaše ljude na oltaru NATO-a, to je vaša odluka, naravno. 
Ali,to bi vas učinilo vojnim protivnikom vašem najsnažnijem prirodnom savezniku 
Rusiji i ujedno sprečilo da Srbija učestvuje u jednom od najperspektivnijih 
ekonomskih projekata u evroazijskoj inicijativi koju je započela Kina.

* Kako ocenjujete ponašanje Turske i predsednika Erdogana koji ima veliki 
uticaj na muslimanski deo BiH, u Prizrenu, na Kosovu, pre nekoliko godina rekao 
je da je Turska - Kosovo i Kosovo - Turska, a ovih dana tokom posete Srbiji 
nudi investicije?

- Pitanje turskih budućih poteza na Balkanu moglo bi da bude rešeno između 
Putina i Erdogana. Turskoj je Rusija potrebnija više nego uzburkana BiH.

* Kako razumete dosadašnje poteze predsednika Trampa?

- Ne mogu da kažem da ostavlja utisak mudrog političara. Pogledajte njegov 
kabinet - Volstrit i četiri generala vojnog industrijskog kompleksa pokreću ceo 
šou. Oni povlače sve poteze. Trampu preostaje samo da "tvituje". On je 
patetična figura koja srozava funkciju predsednika SAD. U njegovim rukama 
američka politika je nepredvidljiva. Sve to zajedno odaje vrlo tužnu sliku 
Amerike.

* Ekonomske sankcije SAD i EU protiv Rusije i dalje su na snazi. Ko će prvi 
popustiti?

- Najveći gubitnik je EU, koja je izgubila više od 100 milijardi dolara u 
trgovini sa Rusijom. S druge strane, Putin je na sankcije odgovorio okretanjem 
ka novim tržištima prema Istoku - Kini, Aziji, BRIKS-u, Šangajskoj organizaciji 
za saradnju, a nedavno i ka Bliskom istoku, uključujući i izuzetno značajnu 
Tursku, pa čak i Saudijsku Arabiju. To je pokazatelj da su američke sankcije 
veliki propust jer su, praktično, podstakle Rusiju da izgradi alternativu 
dolaru. Američki trezor, po svemu sudeći, ima pogrešnu informaciju da je 
Amerika i dalje svetski ekonomski gigant. U stvari, ona je hegemon u 
bankrotstvu i pada velikom brzinom.

* Kakve poteškoće predviđate novoj vladi Nemačke?

- Koalicija Merkelove napravila je fatalnu grešku otvaranjem vrata izbeglicama 
bez kontrole, plaćajući im sve troškove. Mnogi Nemci su to videli i van sebe su 
od besa. Desila se eksplozija zločina, silovanja i Nemce je to zabrinulo. Nema 
kontrole nad ID ili drugim teroristima koji dolaze. Zato je partija Merkelove, 
CDU, prošlog meseca na izborima ostvarila najslabije rezultate još od 1948. 
godine. Sada Merkelova pokušava da pokaže hrabro lice u izbornoj katastrofi, 
ali mislim da je njena harizma nestala, a lider bez harizme nije pravi lider.

 

* Posle nekoliko vrlo uspešnih knjiga koje ste objavili u našem regionu, 
pripremate svoj prvi naslov za čitaoce u Srbiji. Koja je tematika?

- Knjiga otkriva sve o dosad neispričaoj priči o tome kako su CIA i američka 
vlada u Reganovo vreme započele stvaranje "demokratije" pomoću nevladinih 
organizacija koje su postale produžena ruka CIA. U knjizi je dokumentovan 
neverovatan istorijski početak sa Nacionalnom zadužbinom za demokratiju, prvo u 
Poljskoj, uz pomoć američkog saveznika pape Jovana Pavla Drugog, da bi se 
podstakao Nezavisni samoupravni sindikat "Solidarnost". Pišem i kako su 
raspoređene američke nevladine organizacije u Ukrajini, uz podršku Fondacije za 
otvoreno društvo Džordža Soroša, posebno u Rusiji, gde su većinski kotrolisali 
Jeljcinovu vladu sve do pojave Putina koji je Rusiju obnovio. Zato određeni 
krugovi SAD danas mrze Putina. Knjiga otkriva i kako je CIA rasparčala 
Jugoslaviju prisilnim putem pod Bušom i kasnije Klintonom, finansirajući rat i 
hraneći ga. Pišem i o tome kako su iste američke nevladine organizacije 
pokušale 1989. godine uništiti vladavinu kineske komunističke partije 
zloupotrebljavajući studenske proteste. Knjiga dokumentuje kako su iste 
nevladine organizacije kreirale "arapsko proleće" i pokušale srušiti Asada u 
Siriji. To je priča koja hitno mora biti poznata. Zato sam je i napisao. 
Engleski naslov glasi: "Manifest Destiny: The Seduction of Voluntary 
Vassaldom". 

SOROŠ, CIA I "MISIJA" "OTPORA"

* NEDAVNO ste objavili vrlo zanimljiv tekst "The Dishonest Career of the 
Remarkable Srdja Popovic" u kojem objašnjavate kako su Popović i "Otpor" uz 
podršku CIA proizveli petooktobarsku revoluciju u Srbiji 2000. godine, koju su 
finansirali Soroš i Vlada SAD. Tvrdite i da sličnu "operaciju" pokušava da 
sprovede u Budimpešti protiv mađarskog premijera Orbana?

- Operaciju "Otpor" Srđe Popovića protiv Miloševića finansirao je američki 
Stejt department desetinama miliona dolara, kao i CIA i njihove "privatne" 
nevladine organizacije. To su otkrili i američki mediji poput "Vašington 
posta". Vođa operacije "Otpor" je bio američki ambasador u Beogradu, Ričard 
Majls. "Otpor" su obučavale američke nevladine organizacije Pentagona, poput 
Instituta "Albert Ajnštajn" Džina Šarpa, oni su osmislili simbol stisnute 
pesnice i obezbedili su 5.000 sprejeva za prskanje simbola "Otpora" širom 
Srbije. Takođe su obezbedili i posmatrače koje su finansirale SAD. Od tada je 
Popović postao globalan sa svojim američkim modelom promene, CANVAS (Centar za 
primenjene nenasilne akcije i strategije), koji se bespoštedno predstavlja kao 
nevini dobročinitelj, a zapravo radi u zemljama u kojima CIA želi da se reši 
nekooperativnih režima.

Tramp ne ostavlja utisak mudrog političara

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/002c01d346b1%240292b0c0%2407b81240%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to