in4s.net 
<http://in4s.net/antic-falsifikovanje-istorije-crne-gore-u-petoj-brzini/>  


Антић: Фалсификовање историје Црне Горе у петој брзини


Чедомир Антић

5-7 minutes

  _____  

 

Пише: Чедомир Антић

Режим Мила Ђукановића непрекидно покушава да представи историју Црне Горе као 
низ непрекидних настојања да њен народ буде поробљен и асимилован од стране 
Срба и Србије.

У стварности ништа не указује да тако нешто мисле и сами челници режима. Зар не 
би било логично да вјековима поробљени, потлачени и понижавани одједном збаце 
ланце и започну нови пут? Њима, бившим комунистима који су били на челу власти 
насталих на борби против вјере и нације, требало је прво око двадесет година да 
промијене сопствени, ионако нејасан идентитет.

Током претходних петнаест година, иако заштићени од највећих сила свијета (међу 
којима је доскоро била и Руска Федерација), они су притајено гушили све што је 
српско. Умјесто да дају пуна демократска права апсолутној већини грађана који 
говоре српским језиком и каквог год да су националног опредјељења не стиде се 
својих коријена, они им та права ускраћују постепено их одузимајући, негирајући 
тако не само садржај већ и сам коцепт права грађана једне наводно модерне и 
тобоже демократске државе.

Нове вијести о овом систематском и нечувеном процесу, који спроводи влада једне 
чланице НАТО-а и кандидаткиње за чланство у ЕУ, стижу непрекидно. Једном је то 
уклоњени споменик или табла наводно ради реконструкције или чишћења које никада 
неће бити довршено. Други пут је ријеч о акцији власти без најаве и образложења 
када централне државне новине промијене писмо којим су штампане од настанка или 
када се исто догоди у школским дневницима. Трећи пут ради се о успостави нових 
традиција: када умјесто плаве неко одабере плаветну боју за заставу, а онда 
исту претвори у шест метара разнобојне траке, као да је ријеч о кинеском 
циркусу, и коначно се, уочи референдума, први човјек режима појави пред новом 
заставом за коју је важно да је другачија од свега историјског.

Један од ратова те режимске „нове Црне Горе“, која се бори с прошлошћу, 
представља и статут Народног музеја Црне Горе гдје су као тема истраживања 
наведена доба владавине свих династија осим Немањића. Замислите када би 
Француска престала да као своје види Каролинге зато што су као Германи „ближи“ 
Њемцима, или када би све европске државе настојале да епоху старог Рима 
препознају као дио италијанске националне историје? Уосталом, Немањићи су дуже 
и значајније владали земљама данашње Црне Горе него највећим дијелом данашње 
Србије. Стефан Немања, родоначелник светородне лозе, рођен је у близини данашње 
Подгорице. За њега су српске приморске земље биле „дједовина”. Све те земље 
стари извори и прије Немањића виде као српске. Са Немањићима су све ове области 
ушле у класично, „златно средњовјековно раздобље“. Довољно је рећи да су извори 
домаћи и страни богатији кад је ријеч о епохи Немањића него о цјелокупној 
ранијој историји средњег вијека у овим крајевима.

Процес фалсификовања, прећуткивања и гушења националне историје наравно траје 
дуго. Почело је с релативизацијом: језик није био ни српски, ни црногорски него 
„матерњи”.

У црногорском дипломатару (књизи у којој су објављене повеље током средњег 
вијека издате на просторима данашње Црне Горе) доба Немањића насловљено је са, 
колико се сјећам, „Доба краљева”. То је као било неутрално, али несумњиво 
политикантско рјешење. Кад говоримо о идентитетима, треба се запитати колико је 
народ током стољећа која нас дијеле од времена средњовјековља заиста памтио 
многобројне старе владаре. Успомена на Немањиће неупоредиво је снажнија и 
присутнија у односу на све друге.

Власти ће рећи да је то последица дјеловања православне цркве, али зар и то 
није доказ о њиховом значају. Па и остале династије биле су у савезу са црквом 
и њихови владари били су попут Немањића… Али да не бисмо много морали да 
размишљамо, и то ће се промијенити када режим законом отме (национализује) сву 
имовину православне цркве у Црној Гори насталу прије 1918. године. Ако црква 
онда не буде радила у корист власти, нестаће и она… Што се цркава и манастира 
тиче Црна Гора је туристичка земља и бар не мањка намјене толиким слободним 
зградама…

Влада Душка Марковића можда има проблем са народним и државним идентитетом. Али 
са математиком нема никаквих тешкоћа. Тврде да су у трећем кварталу остварили 
82,6 одсто програма за ту годину. Не знам само одакле им то 0,6 одсто? Мора да 
је домару у Влади испала фотеља док је премјештао из сале у салу за вријеме тих 
важних сједница када је Црна Гора остваривала тако немјерљиви напредак на свим 
пољима. А тек како су реализовани закључци Владе – 93,81 одсто. Одакле само оно 
0,01 одсто мора да се прајминистер мало загрцнуо док је говорио или је са Ханом 
застао у разговору не могавши се досјетити како се на енглеском каже „блавур“. 
И гдје ће све то завршити? Ако се о вако настави, а може само боље, до краја 
године, односно „четвртог квартала, успјех ће бити опасно апсолутан: 110 одсто 
остварења програма и 125,08 одсто остварења закључака.

Они толико раде да немају више ни идеја, ни материјала. Препрограмили се и 
презакључили. Али, ваљда ће такво стање помоћи да буде остварен напредак и у 
зарадама. Прије годину дана просјечна нето зарада износила је 500, а данас 
наводно досеже значајних 505 евра.

Важан напредак, али да је једва нешто гори био би на нивоу статистичке грешке. 
Политички успјех се не може изразити само бројевима. Како исказати невјероватно 
достигнуће брисања десет крунисаних светитеља из националне прошлости?

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00c601d34753%24ee3fc290%24cabf47b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to