rtrs.tv <http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=274206>
Хрвати у Србији почели преговоре о откупу куће бана Јелачића RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska 3-4 minutes _____ Кућа бана Јелачића у ПетроварадинуФото: Бета Предсједник Хрватског националног вијећа (ХНВ) Славен Бачић изјавио је да су с представницима српске владе почели конкретни договори око откупа и преуређења родне куће бана Јелачића. "Дан послије објаве предсједника Србије Александра Вучића да ће хрватској мањини бити уплаћено пола милиона евра за откуп и преуређење куће Јелачића, одржан је састанак с државним секретаром и представником новосадског Завода за заштиту споменика. Сљедећи састанак биће за мјесец дана, до када би требало да буду завршени преговори с власницима станова у објекту око цијене откупа", објаснио је Бачић за Хину. Родна кућа бана Јосипа Јелачића, у подножју петроварадинске тврђаве, требало би да буде мјесто окупљања мјесних, али и свих осталих Хрвата у Војводини. Предсједник хрватског удружења "Јелачић" Петар Пифат каже да је у плану откуп стана који има излаз на балкон изнад којег је постављена спомен-плоча посвећена бану Јелачићу, као и подрума и приземља куће, који су у власништву правне особе. "Ова кућа је симбол националног поноса и бренд Петроварадина. У њој ће бити сједиште хрватских удружења, мјесто сусрета и окупљања, а имаће и туристичку намјену", навео је Пифат. Поступак Владе Србије поздравио је и предсједник Демократског савеза Хрвата у Војводини (ДСХВ) Томислав Жигманов. "Хрвати у Србији су с великим задовољством примили информацију предсједника Србије Александра Вучића о осигурању потребних, не малих финансијских средстава из државног буџета за обнову родне куће бана Јосипа Јелачића у Петроварадину", навео је Жигманов. Додао је да вођство хрватске мањине оцјењује "да се на овај начин, партнерски и у доброј вјери, уз укљученост и представника власти Републике Хрватске, најбоље рјешавају проблеми с којима се суочавају Хрвати у Србији, а тичу се реализације прве тачке Суботичке декларације, која су прошле године потписали Грабар Китаровић и Вучић". Хрватска предсједница и Вучић који је тада био предсједник потписали су у љето 2016. у Суботици Декларацију о унапређењу односа и рјешавању отворених питања између Хрватске и Србије. Једна од тачака Декларације односи се на откуп и преуређење родне куће бана Јосипа Јелачића, као објекта од посебног значаја за хрватску мањину у Војводини и Србији. Кућа је изграђена 1745. године. На историјско значење објекта у Петроварадину указује спомен-плоча, обновљена у окобру 2001. поводом обиљежавања 200. годишњице рођења најпознатијег хрватског бана. Фасада објекта обновљена је 2012. године. Хрватска мањина, сваке године у сусједној цркви, гдје је он крштен, 19. октобра обиљежава годишњицу рођења бана Јелачића. Извор: Танјуг -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/011501d3481e%244352e080%24c9f8a180%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
