rtrs.tv <http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=274206>  


Хрвати у Србији почели преговоре о откупу куће бана Јелачића


RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

3-4 minutes

  _____  

 

Кућа бана Јелачића у ПетроварадинуФото: Бета

Предсједник Хрватског националног вијећа (ХНВ) Славен Бачић изјавио је да су с 
представницима српске владе почели конкретни договори око откупа и преуређења 
родне куће бана Јелачића.

"Дан послије објаве предсједника Србије Александра Вучића да ће хрватској 
мањини бити уплаћено пола милиона евра за откуп и преуређење куће Јелачића, 
одржан је састанак с државним секретаром и представником новосадског Завода за 
заштиту споменика. Сљедећи састанак биће за мјесец дана, до када би требало да 
буду завршени преговори с власницима станова у објекту око цијене откупа", 
објаснио је Бачић за Хину.

Родна кућа бана Јосипа Јелачића, у подножју петроварадинске тврђаве, требало би 
да буде мјесто окупљања мјесних, али и свих осталих Хрвата у Војводини.

Предсједник хрватског удружења "Јелачић" Петар Пифат каже да је у плану откуп 
стана који има излаз на балкон изнад којег је постављена спомен-плоча посвећена 
бану Јелачићу, као и подрума и приземља куће, који су у власништву правне особе.

"Ова кућа је симбол националног поноса и бренд Петроварадина. У њој ће бити 
сједиште хрватских удружења, мјесто сусрета и окупљања, а имаће и туристичку 
намјену", навео је Пифат.

Поступак Владе Србије поздравио је и предсједник Демократског савеза Хрвата у 
Војводини (ДСХВ) Томислав Жигманов.

"Хрвати у Србији су с великим задовољством примили информацију предсједника 
Србије Александра Вучића о осигурању потребних, не малих финансијских средстава 
из државног буџета за обнову родне куће бана Јосипа Јелачића у Петроварадину", 
навео је Жигманов.

Додао је да вођство хрватске мањине оцјењује "да се на овај начин, партнерски и 
у доброј вјери, уз укљученост и представника власти Републике Хрватске, најбоље 
рјешавају проблеми с којима се суочавају Хрвати у Србији, а тичу се реализације 
прве тачке Суботичке декларације, која су прошле године потписали Грабар 
Китаровић и Вучић".

Хрватска предсједница и Вучић који је тада био предсједник потписали су у љето 
2016. у Суботици Декларацију о унапређењу односа и рјешавању отворених питања 
између Хрватске и Србије.

Једна од тачака Декларације односи се на откуп и преуређење родне куће бана 
Јосипа Јелачића, као објекта од посебног значаја за хрватску мањину у Војводини 
и Србији.

Кућа је изграђена 1745. године.

На историјско значење објекта у Петроварадину указује спомен-плоча, обновљена у 
окобру 2001. поводом обиљежавања 200. годишњице рођења најпознатијег хрватског 
бана.

Фасада објекта обновљена је 2012. године.

Хрватска мањина, сваке године у сусједној цркви, гдје је он крштен, 19. октобра 
обиљежава годишњицу рођења бана Јелачића.

Извор: Танјуг

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/011501d3481e%244352e080%24c9f8a180%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to