nspm.rs <http://www.nspm.rs/hronika/kristofer-del-amerikanci-napustaju-bondstil.html>
Кристофер Дел: Американци напуштају Бондстил РТС 2-3 minutes _____ уторак, 29. март 2011. Америчке снаге ускоро ће затворити базу Бондстил код Урошевца, јер је престала потреба за њеним постојањем. У једном тренутку, у бази било чак 7.000 војника. Амерички амбасадор на Косову Кристофер Дел најавио је скоро затварање америчке војне базе "Бондстил", која се налази у близини Урошевца. "Приче да је "Бондстил" изграђен и да се користи како би се показала снага и моћ Сједињених држава у региону је само мит", рекао је Дел за Балкан инсајт, наводећи да је велика база код Урошевца постала "финансијски терет" Америци, па се новим војним буџетом и стратегијом у региону предвиђа се њено гашење. Дел каже да је "Бондстил" веома драгоцен, али се ради о принудним рестриктивним мерама, тако да САД не желе да "држе више од онога што је неопходно", посебно у регионима који "више нису тако високо на листи америчких приоритета". "Видите догађаје у другим земљама, ситуацију у Авганистану, масовне протесте на Блиском истоку, то утиче да политичари мењају приоритете и разматрају важније ствари", рекао је Дел. База Бондстил је изграђена јуна 1999. године, одмах по доласку америчких маринаца на Косово. Шаторе, које је поставила претходница снага САД, у неколико наредних година замениле су монтажне кућице. За ову базу везано је неколико никада разјашњених контроверзи, попут извештаја Савета Европе из 2005. године у којем је Бондстил описан као "мали Гвантанамо", јер су се ту наводно одвијале прилично мутне радње везане за особе осумњичене за радикални ислам. У мају 2001. године, из Бондстила је побегао Фљорим Ејупи, осумњичен да је поставио бомбу која је експлодирала испод аутобуса "Нишекспреса" код Подујева и убија 11, а ранила 40 путника, Срба. Из Бондстила је у Немачку, тајно, пребачен и Рамуш Харадинај када је рањен у обрачуну са ривалским кланом Мусај, а амерички полицајци су, том приликом, са места окршаја однели сав доказни материјал. (РТС) -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/025201d348df%24322eef80%24968cce80%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
