https://govorisrbija.rs/britanci-napali-rs-nemate-pravo-da-budete-vojno-neutralni

 


Британци напали РС: Немате право да будете војно неутрални


После усвајања Резолуције о заштити уставног поретка и проглашењу војне 
неутралности у парламенту РС, огласила се британска амбасада у БиХ која тврди 
да да Народна скупштина Републике Српске (НСРС) нема надлежности да доноси 
одлуке о спољној и одбрамбеној политици.

Британци су подсетили РС на споразум једногласни захтевом Председништва БиХ из 
2009. године, на Акциони план за чланство у НАТО, уз коментар да је овај 
сегмент БИХ у рукама Сарајева.

„Та питања су искључива надлежност институција на државном нивоу Босне и 
Херцеговине“, истакнуто је у њиховом одговору у вези са одлуком заступника у 
НСРС, који су усвојили резолуцију којом се дефинише неутралност РС у односу на 
постојеће војне савезе“, наводи се у саопштењу британске амбасаде.

Подсећања ради, Народној Скупштини Републике Српске гласовима владајуће већине 
<https://govorisrbija.rs/parlament-srpske-usvojio-rezoluciju-o-vojnoj-neutralnosti>
  усвојена у ноћи између 17. и 18. октобра Резолуцију у која је наведено да 
територија РС не може бити отуђена на било који начин мимо Устава и закона нити 
јој се може утврдити и уписати друго својство. У документу је прецизирано и да 
је РС опредељена да сваки будући статус координира са Србијом, као потписницом 
Дејтонског мировног споразума.

Британци тврде да  Закон о одбрани БиХ обавезује релевантне институције да 
проведу активности неопходне за приступ НАТО-у, као и да Влада Уједињеног 
Краљевства остаје предана пружању подршке евроатлантским интеграцијама БиХ, с 
циљем њене дугорочне сигурности и стабилности, преносе босански медији.

Опозиционари нису присуствовали заседању, након што им је председник НСРС-а 
Недељко Чубриловић изрекао меру удаљења са скупштинског заседања, јер су 
пиштаљкама ометали рад седнице.

Извор: rs.sputniknews.com <http://rs.sputniknews.com> 

 

Reply via email to