novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:694701-Komentar-Uranijum>
  


Komentar: Uranijum | Društvo | Novosti.rs


Jelena MATIJEVIĆ

3 minutes

  _____  

| 08. novembar 2017. 13:16 | Komentara: 0 

Ubija li nas osiromašeni uranijum iz tih raketa i danas - stručnjaci imaju 
oprečna mišljenja. Ali činjenicu da je u godinama posle NATO agresije Srbija 
stigla u vrh zemalja po broju obolelih od karcinoma - niko ne može da ospori

SA oko 420.000 projektila, ukupne mase 22.000 tona, zasuo je NATO našu zemlju 
tokom agresije 1999. godine. Deo bombi "Milosrdnog anđela" bio je obogaćen 
osiromašenim uranijumom. Koliko takvih raketa je bačeno? Zvanično - ne znamo. 
Nezvanično - 15 tona! Jesu li nas gađali još nečim, i čime? Ni to ne znamo. A 
prošlo je tačno 18 godina i pet meseci od završetka rata.

Ubija li nas osiromašeni uranijum iz tih raketa i danas - stručnjaci imaju 
oprečna mišljenja. Ali činjenicu da je u godinama posle NATO agresije Srbija 
stigla u vrh zemalja po broju obolelih od karcinoma i da je prva u Evropi po 
smrtnosti od malignih bolesti niko ne može da ospori. Podaci jasno pokazuju da 
posle bombardovanja ima 2,7 puta više obolelih od raka.


PROČITAJTE JOŠ:  
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:694613-%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B8-%D1%81%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D0%BC-%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%B7%D0%B8-%D0%A4%D0%9E%D0%A2%D0%9E>
 Niko da kaže koji su nam otrovi godinama na trpezi

Onima koji žele i hoće da ustanove tu vezu, najbolja odredišta su sela oko 
Preševa, Bujanovca i Vranja. Poslednje dve-tri nedelje bombardovanja, Reljan, 
Bratoselce, Bukurevac, Borovac i Pljačkovica neprekidno su zasipani 
projektilima sa osiromašenim uranijumom. Mereno je jonizujuće zračenje i bilo 
je 8.000 puta veće od dozvoljenog. Sada, gotovo dve decenije kasnije, rak 
desetkuje stanovništvo ovih mesta. Više od 80 odsto njih umrlo je od malignih 
bolesti. Uglavnom u dobu od 40 do 55 godina. Bolest ne bira naciju. Umiru Srbi, 
Albanci, Romi, Makedonci...

No, so na ranu predstavlja naša nebriga za te ljude. Da je bilo volje, tako 
tragične posledice mogle su da se ublaže. Trebalo je samo da im se predoči koje 
njive, pašnjake i izvore da zaobilaze. Kojim mestima da ne prilaze. Kako da se 
ponašaju u uslovima zatrovanog vazduha, zemljišta, vode. Ali to, kako oni 
tvrde, niko nikada nije uradio. Je li kasno? Narod Preševske i 
Vranjsko-bujanovačke kotline veruje da nije! 

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/006701d3589c%2430ffcf90%2492ff6eb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to