kossev.info 
<http://kossev.info/strana/arhiva/pozivni_broj__383_u_procesu_operacionalizacije/13658>
  


Pozivni broj +383 u procesu operacionalizacije


5-6 minutes

  _____  

Izvor: Koha/RSE 
<http://www.koha.net/arberi/56521/kodi-383-ne-proces-te-operacionalizimit/>  
(Tekst je izvorno preveden sa albanskog, jučerašnje izdanje) 

Iz većine zemalja širom sveta Kosovo može da se pozove putem svog telefonskog 
državnog broja +383, dok bi od početka 2018. godine trebalo da se počne sa 
uklanjanjem postojećih telefonskih pozivnih brojeva, kažu iz nadležnih 
institucija za Radio Slobodna Evropa.

Trenutno na Kosovu postoje tri operatora mobilne i fiksne telefonije koji 
koriste strane međunarodne pozivne brojeve. Mobilna telefonija "Valja" koristi 
Monakov broj (+377), IPKO pozivni broj Slovenije (+386), dok fiksna telefonija 
koristi pozivni broj Srbije (+381).

Svi ovi pozivni brojevi, prema rečima predsednika Regulatorne agencije za 
elektronsku i poštansku komunikaciju (ARKEP), Krešnika Gašija, neće se 
koristiti od juna naredne godine.

"Do sada se sprovođenje obaveza u vezi sa telefonskim pozivnim brojem +383 
sprovodi prema planu ARKEP-a koji je definisao obaveze za operatore mobilne i 
fiksne telefonije."

"Iz najvećeg broja zemalja Kosovo bi moglo da se pozove korišćenjem broja +383, 
umesto ostalih pozivnih brojeva, od početka 2018., uklanjanjem tekućih pozivnih 
brojeva, počeće nova faza, a završna faza, kada će svi pozivni brojevi biti 
uklonjeni, dok će se koristiti samo +383 - biće 30. juna 2018. godine," 
objašnjava Gaši.

Glavni teret sprovođenja obaveza u vezi sa telefonskim pozivnim brojem je, 
dodao je Gaši, na telefonskim operatorima, jer moraju da sprovedu tehničke 
promene u okviru njihove strukture korišćenja pozivnih brojeva.

Na Kosovu ima više od dva miliona korisnika mobilne i fiksne telefonije.

Generalni direktor Telekoma Kosova, Mehdi Ljatifaj, kaže za Radio Slobodna 
Evropa da je došlo do napretka u vezi sa pozivnim brojem +383 i većina 
globalnih operatora otvorili su mogućnost korišćenja ove numeracije.

"Mnogi međunarodni operatori koriste broj +383. Među ovim međunarodnim 
operatorima vredi spomenuti i velike operatore koji rade u mnogim zemljama 
sveta. Mi kao Telekom Kosova primamo pozive sa broja +383 u mobilnim i fiksnim 
mrežama, a ovim pozivima direktno upravlja Telekom Kosova," kazao je on.

Za pozivni broj Srbije (+381), koji se koristi za Kosovo, kaže Ljatifaj, 
stvoreni su svi preduslovi i samo se čeka na odluku Regulatorne agencije za 
elektronske i poštanske komunikacije.

Za pozivne brojeve +377 i +386, prema njegovim rečima, mnogo je tehničkih 
pitanja koja moraju da se završe do 2018. godine.

"Još ima posla u vezi sa pozivnim brojem mobilne telefonije Monaka +377, 
potrebne su tehničke pripreme kako bi se zamenile SIM kartice koje imaju naši 
kupci. Mi smo u fazi potpisivanja ugovora sa ekonomskim operatorom kako bismo 
stvorili preduslove za promenu SIM kartica. Ovo treba da se dogodi, prema 
nacrtu plana - do juna 2018. godine, ali nisam optimista da se taj datum može 
ispoštovati, bez obzira na naše pripreme i fazu u kojoj smo," rekao je on.

Nedostatak telefonskog pozivnog broja i korišćenje pozivnih brojeva drugih 
država doveli su do toga da Kosovo izgubi mnogo. Podaci Vlade Kosova pokazali 
su da ukupni troškovi zbog nedostatka telefonskog pozivnog broja dostižu cifru 
od preko 200 miliona evra.

Gaši kaže da bi funkcionalizacijom pozivnog broja +383 Kosovo imalo velike 
ekonomske koristi, dok će istovremeno biti eliminisani troškovi koji su 
izazvani nedostatkom pozivnog broja.

"Od momenta kada pozivni broj +383 bude funkcionalan, Kosovo neće morati da 
koristi pozivne brojeve drugih zemalja koje su koristili drugi telefonski 
operatori i neće morati da plaća za korišćenje ostalih telefonskih pozivnih 
brojeva, ti troškovi biće vraćeni kroz tržište Kosova i Kosovo će na kraju 
zaokružiti svoj državni identitet u oblasti telefonije i na svim adresama širom 
sveta postojaće samo pozivni broj +383," kaže Gaši.

Kosovo je pozivni broj +383 dobilo u decembru prošle godine, nakon što je u 
Briselu postignut sporazum o telekomunikacijama između Prištine i Beograda.

U maju ove godine prestala su sa radom dva ilegalna operatora Srbije koji su 
radili na teritoriji Kosova, uglavnom u opštinama sa većinskim srpskim 
stanovništvom na severu Kosova.

Treći operator, koji je takođe radio nezakonito, već je registrovan i radi pod 
privremenom i ograničenom dozvolom na Kosovu.

KOSOVSKA ŠTAMPA <http://kossev.info/strana/arhiva/kos_stampa/>  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ec01d35bbd%24b736e110%2425a4a330%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to