beograd.in 
<http://beograd.in/srbiju-ubija-tiha-strasna-podmukla-bolest-o-kojoj-niti-govorimo-niti-je-lecimo/>
  


Srbiju ubija tiha, strašna, podmukla bolest o kojoj niti govorimo niti je lečimo


NAJNOVIJE VESTI

3-4 minutes

  _____  

Kosovo, kriminalno provedena privatizacija, javni i spoljni dug države Srbije, 
Železara Smederevo, mršave penzije, uništeni veliki privredni sistemi, obaveza 
otpuštanja ogromnog broja zaposlenih u državnoj administraciji, najniže plate 
na Balkanu… sve je to decenijska muka, mračna svakodnevica Srba i njihove 
države ali sve ovo zajedno – mnogi će se iznenaditi – nije najveći srpski 
problem. 

Muka je ono o čemu se ne priča a deluje stalno, podmuklo, sve snažnije i 
sigurno vodi našem biološkom nestanku.

Da, reč je o izumiranju Srba kao naroda. Svake godine manje nas je za grad od 
35.000 stanovnika. Srbija godišnje gubi jedan Vršac, Pirot, Zaječar, Kikindu… 
Za samo 12 poslednjih godina Srbija je u broju stanovnika smanjena za 315.000, 
a negativan trend se nastavlja.

Nalazimo se pred demografskim sunovratom, stručnjaci su nemilosrdno jasni: 
pređemo li liniju koja nam je ispred nosa, ulazimo u prostor izbrisanih naroda. 
Za 50 ili 150 godina, svejedno je, Srbi će postojati samo u tragovima, bez 
svoje države, naravno, jer neće imati ko da je odbrani, sačuva.

U rekordno kratkom vremenu u Srbiji je ugašeno oko dve hiljade sela. Mesto 
preživljavanja i spasa topi se kao led na užarenoj plotni.

Srbi su i najstrašnije nesreće preživljavali zahvaljujući selu, ali savremena 
Srbija, ova posle Drugog svetskog rata, počela je da umire baš na selu; 
industrijalizacija, stvaranje „novog čoveka“ i nove društvene klase, one 
radničke… svejedno je šta je uzrok, sela u Srbiji gase se zapanjujućom brzinom.

Groblja su u Srbiji sve šira a oranice sve uže.

Katanci na kućama, prozore niko ne otvara, dimnjaci ničemu ne služe, krovovi 
ispod kojih se ne gnezde laste, oranice pod šipražjem, zatravljena dvorišta, 
zastrašujući muk koji odavno ne remete ljudski glasovi, lavež pasa, čak ni 
ptice… to je sve prisutnija slika srpskog sela danas. Ona najosetljivija 
područja, uz granicu sa gotovo svim državama, odavno su prazna.

Sa sela beži ko god može. Prošle godine u 1.500 naselja u Srbiji nije rođeno 
nijedno dete. Za dvadesetak godina u Srbiji će osamdeset odsto stanovnika 
živeti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, ostatak u malim umirućim gradićima. I to 
je kraj Srbije i Srba.

Ima li spasa? Možda, ali to podrazumeva do sada nezabeleženu gotovo ratnu 
brzinu delovanja. Postoje ljudi koji se bave demografijom, postoje ideje, 
programi šta činiti, ali to ništa ne znači dok država ne krene da spasava samu 
sebe i većinski narod u njoj.

Znam, neko će reći da je slično u većini evropskih zemalja, u regionu, i biće u 
pravu ali prihvatanje logike „tako je i kod drugih“ samo ubrzava inerciju kojom 
se Srbija kreće prema liniji iza koje nema povratka. Ta linija nam je, 
ponoviću, pred nosom, dodirujemo je vrhovima prstiju.

Sve je u našim rukama, i propast i spas. Tačnije, sve je u Beogradu.

Piše: Ratko Dmitrovic

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01dd01d35f52%245c2ff480%24148fdd80%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to