dw.com 
<http://www.dw.com/sr/realna-unija-zamazivanje-o%C4%8Diju/a-41460944?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Realna unija – zamazivanje očiju? | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

6-7 minutes

  _____  

Nekadašnji Miloševićev savetnik, prof. Vladan Kutlešić, predlaže stvaranje 
realne unije nezavisnih država Kosova i Srbije. Predsednik Vučić kaže da je 
predlog „veoma zanimljiv“. Koliko je realna „realna unija“?

Unutrašnji dijalog 
<http://www.dw.com/sr/lažovi-i-šibicari-ajmo-na-dijalog/a-40130035>  o Kosovu 
je započeo u Srbiji i u tom dijalogu su najpre učestvovali predstavnici pravne 
nauke. Pravni stručnjaci izneli su svoja mišljenja na temu rešavanja problema 
Kosova, a bilo je i nekih konkretnih predloga. Predlog koji je već na samom 
startu unutrašnjeg dijaloga izazvao pažnju jeste ideja o realnoj uniji 
nezavisnih država Kosova i Srbije, koju je predložio profesor ustavnog prava 
Vladan Kutlešić. Srbija bi za početak priznala Kosovo, a sama realna unija je 
zamišljena kao carinska unija koja bi imala jedinstveno tržište i jedinstvenu 
monetarnu politiku. Predviđala bi teritorijalnu i političku autonomiju za Srbe 
na severu Kosova, a Srbi južno od Ibra bi dobili personalnu autonomiju. Kosovo 
bi dobilo stolicu u Ujedinjenim nacijama, ali bi se napravio međusobni sporazum 
po kome jedni protiv drugih ne bi mogli glasati u međunarodnim organizacijama. 
Imovina Srpske pravoslavne crkve i spomenici kulture dobili bi funkcionalnu 
autonomiju, odnosno njima bi upravljao Republički zavod za zaštitu spomenika 
kulture, ili neko drugo telo koje bi plaćala Srbija.

(Ne)realna unija Srbije i Kosova?

Taj predlog je javno pohvalio predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekavši da je 
„veoma zanimljiv“. Profesor Kutlešić se, naravno, nije slučajno pozabavio temom 
Kosova i srpski mediji su proteklih dana već ocenili da je reč o „pravniku za 
sve režime“. Kako je list „Naša Borba“ pisao još u aprilu 1997. godine, „Vladan 
Kutlešić je već sedam godina praktično deo dvorske službe Slobodana Miloševića 
na mestu koje se zvanično zove pravni savetnik predsednika Srbije. U martu 
1997. imenovan je za specijalnog izaslanika predsednika SRJ u razgovorima 
predstavnika Vlade Srbije i kosovskih Albanaca“.

Predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić skreće pažnju na taj detalj 
Kutlešićeve biografije i za DW kaže: „Kako ga je Kutlešić savetovao, tako je 
Slobodan Milošević i prošao. Ne znam zašto bi se Kosovo, koje ima priznanje 
većine članica Ujedinjenih nacija, i koje ima neka obećanja, upuštalo u priču o 
nekakvoj realnoj uniji. Zato je za mene ta realna unija – zamazivanje očiju. 
Priča o zajedničkoj moneti je besmislena, jer je Kosovo odavno u sistemu evra – 
kao i neke druge mini-državice poput Crne Gore – i ono iz toga neće izaći. 
Koordinisanje spoljne politike bez zajedničke skupštine, takođe je besmisleno. 
Vidim sve to stoga kao model koji samo pruža mogućnost sadašnjim vlastima da o 
nečemu govore i ništa više od toga“.

Neodrživa unija

„Mislim da je predlog Vladana Kutlešića privukao pažnju predsednika Srbije jer 
sadrži neku dozu originalnosti“, ističe za DW Vladimir Trapara sa Instituta za 
međunarodnu politiku i privredu. „Ali, i pored toga ne mislim da je reč o 
dobrom predlogu. U tom rešenju jednostavno ne vidim mehanizme na osnovu kojih 
bi ta unija mogla da opstane na duži rok. Pogotovu što se Kutlešić poziva na 
neke istorijske primere, između ostalog i na primer državne zajednice Srbije i 
Crne Gore, za koju znamo da je opstala svega tri godine“.

Sa druge strane, prilično je jasno da Kosovo, bar kako sada stvari stoje, 
jednostavno nije zainteresovano za bilo kakve ustupke i da ga zanima samo puni 
međunarodno-pravni subjektivitet. To dovodi i do izvesne dileme u srpskoj 
javnosti koliko je uopšte korisno voditi o tome nekakav unutrašnji dijalog i 
šta bi bila poenta tog dijaloga. Vladimir Trapara ipak smatra da je unutrašnji 
dijalog „koristan, jer omogućava da se subjekti unutar Srbije izjasne šta žele 
od Kosova. A mnogi se do sada nisu izjasnili ili to čine u uvijenoj formi. Kod 
nas se na tu temu samo govori ’Kosovo je srce Srbije’ i ’Ne damo Kosovo’. 
Trebalo bi, prosto, da se svi izjasne i da se onda traži neko kompromisno 
rešenje i zajednička platforma sa kojom bi Srbija kasnije nastupila, naravno 
kada se za to stvore uslovi. Jer, to što ćemo mi završiti unutrašnji dijalog 
ništa ne znači ako se sa time ne slože Priština i oni koji je podržavaju. Ali, 
mi bismo imali platformu i koristili bi je u kasnijim pregovorima.“

Novi carski striptiz

„Mislim da je sve ovo oko unutrašnjeg dijaloga i Kosova jedno kuvanje žabe“, 
smatra Čedomir Antić. „Sada je samo pitanje da li će Aleksandar Vučić u martu 
priznati Kosovo i tamo poslati ambasadora, ili ćemo opet imati taj jedan carski 
striptiz, u kome ćemo svi govoriti da je car obučen, a on je go“. Antić 
napominje i da se Kutlešićev predlog nigde nije javno pojavio, kao recimo 
autorski tekst, nego se promoviše na nekakvim skupovima na kojima se jednom 
autoritarnom režimu daju argumenti kako je on demokratski i kako imamo nekakav 
dijalog i debatu.“

A na kraju – referendum?

Postoji li mogućnost da se na kraju unutrašnjeg dijaloga pitanje Kosova nađe na 
referendumu pred građanima Srbije i šta bi bilo referendumsko pitanje? Vladimir 
Trapara smatra da se to neće dogoditi. „Unutrašnji dijalog bi trebalo da dovede 
do nekog kompromisa relevantnih političkih snaga, i onda bi to bilo stavljeno 
na referendum. Tako bi to trebalo da ide. Ali, ja sumnjam da je do toga moguće 
doći, bez obzira što i sam učestvujem u dijalogu i što imam i svoj predlog za 
rešavanje problema Kosova. U tom smislu mislim da bi požurivanje da se nešto 
stavi na referendum bilo samo u političkom interesu onoga ko je izneo pitanje 
na referendum“.

Čedomir Antić primećuje da „mi do sada nismo imali referendum koji nije bio u 
funkciji potvrde postojeće politike. Ukoliko ga, dakle, i bude bilo, on će biti 
organizovan samo da se potvrdi stav vlasti, i da se vlast iza tog referenduma 
sakrije“.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d601d362dd%2483c42280%248b4c6780%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to