nspm.rs 
<http://www.nspm.rs/hronika/reakcije-na-presudu-haskog-tribunala-ratku-mladicu.html>
  


Реакције на пресуду Хашког трибунала Ратку Младићу: Драган Марковић Палма, 
Војислав Шешељ, Ненад Чанак, Ана Брнабић...


15-19 minutes

  _____  

Београд -- Након што је Ратко Младић пред Хашким трибуналом осуђен, у 
првостепеној пресуди, на доживотну казну затвора почеле да стижу прве реакције 
из Србије.

Трочлано Веће Хашког трибунала, којим је председавао судија Алфонс Ори, осудило 
је данас ратног команданта Војске Републике српске на доживотну казну затвора 
по 10 од 11 тачака оптужнице. Младић није саслушао изрицање пресуде у судници, 
јер је удаљен због викања и псовања.

Народни посланик и лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма оценио је да 
је пресуда Хашког суда изречена генералу Младићу, спуштење завесе на највећу 
срамоту у историји светског правосуђа. 

"„Данашњом пресудом генералу Ратку Младићу Хашки трибунал спушта завесу на 
највећу срамоту у историји светског правосуђа. Резултат рада Хашког трибунала 
је да су они који су највише страдали, највише и осуђени. Срби су укупно 
осуђени на 12 векова робије, а Хрвати, Муслимани и Албанци на око 200 година. С 
тим да су Хрвати углавном осуђени за злочине над муслиманима и обрнуто", навео 
је Марковић у писаној изјави дотављеној медијима. 

То, према његовим речима, значи да за злочине над Србима нико није крив.

Лидер опозиционог покрета Двери Бошко Обрадовић изјавио је да одбацује све 
пресуде Хашког трибунала као антиправне, неправедне и антисрпске и додао да је 
за њега Ратко Младић херој. 

Обрадовић је новинарима у Скупштини Србије казао да је пресуда Хашког трибунала 
по којој је Младић осуђен на доживатну казну врхунац антисрпског деловања тог 
суда, који, како каже, он не признаје јер је антисрпски. "“Што се мене тиче 
Ратко Младић и Радован Караџић треба да буду на првим страницама уџбеника јер 
су оснивачи републике Српске, а пресуде Хашког трибунала ме не интересују”, 
рекао је Обрадовић и додао да је трибунал продужена рука НАТО-а.

Лидер СРС Војислав Шешељ оценио је да је пресуда Ратку Младићу политичка. 

"Пресуда је политичка, а уперена је против српског народа који је учествовао у 
рату, помало и против Србије, а највише против Републике Српске", рекао је 
Ссешељ за Пинк телевизију. Све тачке оптужнице говоре о удруженом злочиначком 
подухвату, што, наводи Шешељ, за Трибунал значи да нема потребе да се објашњава 
како је шта урадио и где је директна веза.

Некадашњи оптужених за ратне злочине над Србима, бивши командант тзв. Армије 
БиХ у Сребреници Насер Орић рекао је да суд рекао своје у случају Ратка Младића.

Он је за Дневни аваз рекао да "војсковођа мора да одговара и пред својим 
народом, јер је одговоран за смрт војника Војске Републике Српске које је лично 
одвео у смрт".

Додао је и да се пресуде Хашког трибунала морају поштовати и да их не треба 
коментарисати, али да дела Младића најбоље говоре о њему. 

"Он српским мајкама никада није имао петљу да каже да је њихове синове лично 
одводио у смрт и да је поражен на бојном пољу. Зато се одлучио за убиства 
заробљеника и цивила. Шта да му поручим, да поживи што дуже у здрављу, то је 
све", рекао је Орић. 

Подсетимо, Орић је био оптужен за нељудско понашање према 11 и убиства седморо 
Срба 1992. и 1993. године у Сребреници. 

Јединице под његовом командом су биле оптужене да су напале 50 српских села и 
да су протерале њихове становнике. 

Осуђен је на две године затвора 2006. године и нашао се одмах на слободи, пошто 
је у притвору провео више од три године. После жалбе, 2008. године је 
правоснажно ослобођен кривице за злочине над Србима.

Лидер ЛСВ Ненад Чанак је на Твитеру објавио да би требало осудити и идеологију 
као и све оне који су те злочине планирали, координирали и спроводили. "Истим 
онима који су од имена Ратка Младића направили ратни поклич хулигана и 
криминалаца, који би такве злочине били спремни да понове. Они су те планове 
ковали у Београду, а не на Палама. Јако је важно, међутим, да ту злочиначку 
организацију и њихову кривицу нипошто не треба доводити у везу са читавим 
народом. То би било неправедно и неистинито", навео је Чанак.

Потпредседник Владе Србије Расим Љајић рекао је да пресуда Младићу не 
представља изненађење, имајући у виду досадашњу судску праксу у Трибуналу, као 
и раније пресуде Младићевим подређенима.

Љајић је у изјави агенцији Бета подсетио да су на доживотне казне пред Хашким 
трибуналом већ осуђени Вујадин Поповић, Љубиша Беара и Здравко Толимир, а 
Младић се и у тим предметима спомињао као део удруженог злочиначког подухвата.

"Овом пресудом ће породице жртава вероватно добити делимичну сатисфакцију, али 
у јавности земаља региона неће престати расправе о интерпретације ове одлуке 
Трибунала, у зависности од етничке призме из које се она посматра", казао је 
Љајић.

Додао је да се "нажалост свих ових година много мање говорило о патњама жртава, 
а много више о онима који су те злочине починили, без обзира на њихову 
националну припадност".

"Све док имамо острашћену и у навијачке таборе подељену јавност, неће бити 
озбиљнијег суочавања са прошлошћу и злочинима који су почињени деведесетих 
година", оценио је Љајић.

Истакао је да је "без обзира на што ће у овом тренутку националне тензије у 
региону вероватно бити повећане, помирење засновано на истини и правди 
императив за све државе и народе региона, и морамо учинити све да спречимо нови 
талас етничких нетрпељивости".

Српски покрет обнове је саопштио да је Хашки суд изрекао пресуду Ратку Младићу 
"а не ни Србији ни српском народу". СПО је навео и да "Србију и српски народ не 
бране него их срамоте и криминализују сви који пресуду једном човеку 
проглашавају за пресуду српском народу и држави". 

Председник Нове странке Зоран Живковић је оценио да је пресуда Хашког трибунала 
нормална и очекивана и да је лоше што се кривци за догађаје из 90-их тек сада 
кажњавају. "Наравно да је било криваца на свим странама, али то не оправдава 
никога", рекао је Живковић агенцији Бета. 

Он је додао да је Младић сигурно имао командну одговорност. "Ту није било 
дилеме да ли је он крив што се то догодило и да ли је могао да спречи злодела 
која су чињена наводно у наше име и ту ја пресуду тумачим као нормалну и 
очекивану", рекао Живковић.

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да пресуда Ратку Младићу 
није изненађење за српски народ и поручила да се треба окренути будућности, 
како бисмо коначно имали стабилну државу. 

"Треба да гледамо у будућност... како би смо коанчно имали стабилну државу", 
рекла је Брнабић, преноси Ројтерс. 

Председница Владе борави у посети Норвешкој.

Председница Удружења "Мајке Сребренице" Хатиџа Мехмедовић је за Н1 рекла како 
породице жртава никада не могу бити задовољне пресудом, каква год била.

"Ми нисмо задовољне ни срећне јер нису обухваћене све општине за које се 
терети, треба одговарати за све жртве јер је то био организирани злочиначки 
подухват. Нажалост није. Каква год пресуда биће му боље него породицама којима 
су убијени чланови. Мени су убили малолетног сина, мужа, братиће, сестричне.. 
да не набрајам сад... Таквих мајки на хиљаде има. Ово нека буде опомена будућим 
генерацијама да не хрле за оним за чиме су хрлили њихови предходници... Нека 
ово буде порука онима који куцкају оружјем и поделама, жао нам је што Србија 
није одговарала за злочине јер се зна ко је имао авионе, тенкове...", рекла је 
Мехмедовић и додала како је врло тешко доживела све ово.

"Врло сам тешко доживела пресуду, тај злочинац је жив, а наше деце нема већ 23. 
годину и то је јако ружно. Гледаш је ли то човек или звер. Та деца која су 
убијена, извучена су из школских клупа, нису упознала ни живот, а камоли да су 
направила злочине", закључила је Мехмедовић.

Друга мајка, којој су убијени муж, син и брат, задовољна је што је Младић добио 
доживотну казну.

 

Жене у црном поздравиле су данас пресуду Међународног кривичног суда за бившу 
Југославију, којом је Ратко Младић осуђен на казну доживотног затвора, 
оцењујући да су, после деценија његовог бежања и скривања и опструкције 
поступка, жртве злочина и њихове фамилије коначно дочекале правду.

Оне позивају власти Србије да се суоче са чињеницама и коначно престану са 
негирањем злочина и геноцида, да прихвате одлуке највиших међународних 
правосудних инстанци - Међународног суда правде и Међународног кривичног суда 
за бившу Југославију, као и препоруке Европског парламента, Савета Европе и 
других највиших међународних тела и да поступају у складу са њима.

Доживотна казна затвора је примерена казна за ултимативне злочине који су 
извршени под командом Ратка Младића, наводи се у саопштењу Жена у црном.

Злочини за које је осуђен Ратко Младић - геноцид, злочини против човечности, 
укључујући и прогоне, истребљење и убиства, депортације и нечовечна поступања, 
терорисање цивила, напади на цивиле, позивају на дубоко размишљање и 
преиспитивање, како на појединачном нивоу, тако и на нивоу друштва.

"Ово се нарочито односи на актуелне власти у Србији, чији садашњи највиши 
званичници су били део политике која је инспирисала и помагала геноцид. Та 
чињеница чини њихову одговорност у овом тренутку још већом", истиче се у 
саопштењу Жена у црном.

Председник ЛДП-а Чедомир Јовановић оценио је да казна која је изречена Младићу 
представља делимичну сатисфакцију за породице жртава злочина за које му је 
суђено, али и све оне који су се годинама борили за правду и помирење у региону.

Ништа, међутим, не може вратити изгубљене животе и умањити несрећу милиона људи 
који су страдали у ратном лудилу деведесетих, чији је Младић један од 
најистакнутијих симбола, поручио је Јовановић.

Пресуда, према његовим речима, треба да буде основа на којој се морају градити 
нови односи, политика помирења у целом региону, а пре свега у Босни и 
Херцеговини.

“Ово не сме да буде повод за распаљивање мржњи и сукоба, него опомена и позив 
на одговорност пред самима собом, пред прошлим и будућим генерацијама“, истакао 
је лидер ЛДП-а.

Јовановић је оценио и да је казна доживотног затвора за Младића у исто време и 
нада да ће се терет колективне одговорности скинути са српског народа у Србији 
и Босни и Херцеговини.

 

Заменик председника Српске радикалне странке Немања Шаровић оценио је да је 
доживотна пресуда Младићу уперена против српског народа. Шаровић је новинарима 
у Скупштини Србије рекао да ће Срби носити "жиг геноцидног народа" и истакао да 
геноцида апсолутно није било, и да се не може сваки злочин називати геноцидом.

Он је казао и да Младић није требало да заврши у Хагу, али и да пошто је тамо 
доспео није требало због здравственог стања да присуствује суђењу; По његовој 
оцени, пресуда не би имала значај да је процес текао без присуства Младића.

Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић изјавио је поводом 
пресуде Младићу, да није очекивао ништа мање од пародије од суда какав је Хашки 
трибунал и оценио да није било геноцида.

Тај суд, како је Јовановић рекао на конференцији за новинаре у парламенту, још 
једном је потврдио да се у Сребреници десио злочин геноцид, што није исправна 
правна квалификација јер се то што се тамо десило "не може подвести под злочин 
геноцида".

"Геноцид је могао да се деси у БиХ или се тамо није десио, не може се издвајати 
једна географска целина", казао је Јовановић.

Он је додао да пресуда у формално правном смислу јесте пресуда једној особи, 
али да политички гледано то јесте пресуда српском народу у целини, а пре свега 
Републици Српској.

 

Народни посланик из Социјалдемократске партије Србије, Мехо Омеровић, изјавио 
је да је пресуда изречена бившем генералу ВРС Ратку Младићу данас у Хагу 
очекивана, али и да трибунал није успео у оном што му је био основни задатак - 
помирење народа у региону, правда за све жртве и преживеле у ратовима на 
територији бивше Југославије.

- И даље смо сведоци говора и речи мржње, звецка се и оружјем често. Никако да 
се сучимо са прошлошчу. У државама бивше Југославије имамо развијене 
десничарске организације и удружења која величају освеочене злочинце! Све што 
је усмерено против других је на цени а сваки криминалац и злочинац који долази 
из сопственог народа је херој. Све што негира постојање других је изгледа и 
званична политика - навео је Омеровић.

У изјави достављеној медијима, Омеровић констатује да не могу постојати 
геноцидни народи, већ само појединци.

- Младић је одговоран за то најтеже кривично дело. Најодговорнији је за све оно 
што се дешавало у Сребреници. Србија као чланица УН мора признати и ову судску 
пресуду. Изјаве оних који не прихватају пресуду или величају злочине и злочинце 
нече променити нити пресуду нити историјску чињеницу да се то десило - навео је 
Омеровић.

Према његовим речима, овом пресудом се затвара и последња страница у раду Суда.

Институт за европске послове (ИЕП) саопштио је данас да је изреченом пресудом 
хашког трибунала Ратку Младићу коначно злочин у Сребреници добио "име и 
презиме" и истакао да је сада време за мир.

Одговорност је, кажу, на свима нама да јасно и гласно изговоримо имена 
починиоца злочина како би се обесмислила националистичка мантра о колективној 
одговорности.

- Време је за мир. На путу успостављања трајног мира у региону време је да 
почнемо да разговарамо о злочинима и патњама жртава како би наша деца била 
ослобођена терета прошлости и како би могла да граде заједничку европску 
будућност - наводи се у саопштењу.

Из ИЕП-а указују и да је ово тренутак да политичке елите, стручна јавност и 
цивилно друштво разговарају са грађанима о злочинима Ратка Младића и других, и 
да се искористи историјска шанса за јасно одрицање од злочиначке и политике 
негирања злочина како би помирење медју народима било могуће.

Сматрају да је, поред закона, потребно да Министарство просвете ревидира 
наставни план и програм како би процес помирења могао да добије своју потпору.

ИЕП је истовремено позвао надлежне институције у Србији да усвоје Закон о 
забрани негирања ратних злочина.

 

Пресуда, коју је Хашки трибунал изрекао Ратку Младићу, потврђује да овај суд 
нема везе са правом и правдом, већ да је реч о обичном политичком инструменту, 
формираном са циљем да читаву српску нацију представи као геноцидну, изјавио је 
данас председника Српске народне партије и министар Ненад Поповић.

- Зато је, и поред свих могућих доказа који су му пружени, овај суд свесно 
ослобађао крвнике попут Насера Орића, Готовине и Харадинаја, док је с друге 
стране, осудио све српске политичке и војне лидере који су се нашли пред овим 
трибуналом - навео је Поповић у саопштењу.

За Хашке судије и тужиоце, сматра он, убијена српска деца и старци, ископане 
очи, преклани вратови и извађени органи нису доказ никакве кривице. "Одрубљене 
српске главе, које су носили по Босни муџахедини Изетбеговићеве војске за те 
људе и тај суд не представљају ништа".

Када је испунио своју политичку мисију овом срамном пресудом, наводи Поповић, 
Хашки трибунал завршава свој рад, мислећи да ће оваквим пресудом додатно нанети 
штету српским интересима.

Српски народ је својом слободарском традицијом и херојством створио Републику 
Српску, а Србија је данас независна и слободна држава, која брани интересе Срба 
где год да се налазе, наведено је у саопштењу.

Зато ће српски народ, истакао је Поповић, и поред свих покушаја да га сломе и 
одузму му слободу, што је покушао и Хашки трибунал, наставити да траје, развија 
се и јача, чувајући своју слободу и независност држава које је сам створио.

Пресуда некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу 
Ратку Младићу показала је да Хашки трибунал није суд правде, већ "монструм", 
рекао је Срни адвокат Тома Фила.

Он је навео да би образложење суда, који је Младића осудио на доживотну робију, 
било исто и за (бившег председника СР Југоаславије и Србије) Слободана 
Милошевића да је остао жив.

- Све ово што је стављено Младићу, исто би било и Милошевићу да је остао жив. 
Они су тај суд направили као антисрпски и у том суду су неколико циљева 
поставили - прво Милошевић, па Младић, па Радован Караџић, затим Никола 
Кољевић, који се одлучио на неки други начин да реши проблем и касније Биљана 
Плавшић. Милошевић и Младић су им били главни - рекао је Фила.

Он је оценио да је зато овај суд и постојао и зато је морао да уради ово што је 
урадио.

- То није био суд правде, него један правни монструм, измишљен, незаконито 
постављен од Савета безбедности, јер не би прошао на Генералној скупштини УН. 
Како је почео, тако ће и завршити - рекао је Фила.

Он је истакао да судије у Хашком трибуналу није било брига за доказе.

- Них баш брига за доказе одбране, њих и не интересује што је човек на самрти, 
то је за њих безначајна олакшавајућа околност. То су људи без душе - рекао је 
Фила.

(Агенције)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/006101d3639d%2474273c20%245c75b460%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to