rs-lat.sputniknews.com 
<https://rs-lat.sputniknews.com/intervju/201711261113586215-borivoje-borovic-intervju-/>
  


I Srbi su pomogli da naši generali budu osuđeni — postoji način da saznamo ko 
su (video)


Sputnik

11-14 minutes

  _____  

Ratko Mladić osuđen je prvostepenom presudom na doživotnu kaznu zatvora, što 
je za sagovornika emisije „Od četvrtka do četvrtka“ advokata Borivoja Borovića 
bila očekivana odluka suda.

Borović kaže da su je u Tužilaštvu čekali sa velikim nestrpljenjem, bojali su 
se da Mladić ne umre kao Milošević koji im se izmakao i učinio uslugu srpskom 
narodu, jer nisu dobili presudu za genocid.

— General Radislav Krstić dobio je doživotnu kaznu, ali to nije bilo dovoljno, 
to nije zadovoljavalo apetite Haškog tužilaštva. Bio sam prisutan kada je 
Milošević umro, gledao sam na stepeništu kako zamenici tužioca sede očajno i 
bukvalno od besa bacaju predmete jer im je cilj bio samo ta presuda. Mislim da 
sem tog genocida u Srebrenici za druge tačke optužnice nije uopšte bilo dokaza. 
To je bio rat, a tužilaštvo nije pružilo dokaze da li je general upozoravao 
vojnike na pravila Ženevske konvencije. Ne samo u tom predmetu, već i drugim, 
naša država, naša Vojna državna bezbednost slale su dokaze Hagu i kad im nisu 
tražili. Bio sam svedok. 

https://youtu.be/7WF_gPnxoGE

Zašto se to radilo? 

— Mnogi generali bili su uplašeni za svoju sudbinu, jer ne postoje jasna 
pravila oko utvrđivanja krivične odgovornosti. Pravilnik o postupku i dokazima, 
koji predstavlja neku zbrku između anglosaksonskog i kontinentalnog prava nije 
jasno uredio ni de jure, ni defakto odgovornost, posebno princip komandne 
odgovornosti. Bio sam svedok da su mnogi generali nečasno bili zaštićeni 
svedoci, čija imena mi ne znamo. Nadam se da će se jednog dana otvoriti 
dosijei i da ćemo saznati da su bili svedoci tužilaštva i da su teretili ljude 
kojima su bili nadređeni samo da bi zaštitili sebe. Na primer, u predmetu 
„Vukovarska trojka“, general Borivoje Tešić bio je komandant jurišnih odreda, 
koji su dejstvovali u reonu Ovčare. U okviru njegovog jurišnog odreda bile su 
tri čete, među njima jedna Radićeva četa, koga sam branio. On je bio svedok 
tužilaštva, a Radić je odgovarao. Međutim, ipak smo iskoristili neka vojna 
pravila bivše SFRJ, tako da je taj general na kraju preminuo kad je saznao da 
će teret prebaciti na njega. Vojna služba, ali i druge, utrkivale su se da 
tužilaštvu dostave dokaze da bi pokazale lojalnost Tribunalu, a često ih je na 
to terala aktuelna politička vlast. Hag angažuje ranije advokate i to od strane 
tih bezbednosti struktura, vojnih struktura. Tamo su mogli da brane samo 
advokati koju su imali saradnju sa vojnim i bezbednosnim strukturama. 

Kažete da su se plašili da će Mladić doživeti Miloševićevu sudbinu. Ko će 
biti nadležan za njega, sa obzirom na to da Tribunal prestaje da radi 31. 
decembra? 

— Slobodan Milošević tražio je da se leči u Rusiji. Preminuo je te noći kada 
je saznao da mu je odbijena žalba i u drugom stepenu. Pored lošeg zdravstvenog 
stanja, loših uslova, to je doprinelo da izgubi život — nikome nije bilo stalo. 
Gledao sam Mladića u momentu hapšenja i sada u sudnici i čini mi se da sada 
bolje izgleda. Malo sam pristrasan, nacionalista sam i protiv mene je Državna 
bezbednost vozila dosijee deset godina, od januara 1990. do septembra 2000. Bio 
sam definisan kao unutrašnji neprijatelj i poznati srpski ekstremista i imam 
pravo da na ovakav način pričam. Kao pripadnika srpskog naroda sramota me je 
zločina u Srebrenici, neću da se upuštam u bilo čiju krivičnu odgovornost. 
Bili smo ponosan narod, doživeli Jesenovac i razne „golgote“, sad smo doživeli 
da cela Evropa zbog Mladića, ukoliko se pravosnažno utvrdi da je kriv, nosi to 
teško breme. Na frontu kažu da je bio dobar vojnik ali se sramno se ponašao kao 
general.

Šta je trebalo da uradi?

— Trebalo je da se ubije ili da se preda ranije, kao pravi general. Surovo 
zvuči, ali sa stanovišta službi DB koje su likvidirale političke protivnike, 
bilo bi korisnije da su ga sklonili, nego da ponovo doživimo presudu za 
genocid, pored generala Krstića. Doživotna kazna je smrtna presuda za generala 
Mladića. Ovako se krio po nekim vojvođanskim selima, uhapsili su ga dok je bio 
iza vrata sa pištoljčićem u ruci, što nije oslikalo sliku heroja koji je 
branio srpski narod. Trebalo je da bude spreman i na čitanje presude, ako se 
već usudio da sedi u sudnici, trebalo je da ostane do kraja. Iako sam kao 
advokat imao oslobađajuću presudu, smatram da taj sud nema kredibilitet.

© Sputnik/ Aleksandar Milačić

Advokat Borivoje Borović u Sputnjikovom studiju

I Mladić je tražio da mu se odobri lečenje u Rusiji. Zašto ni njega Tribunal 
nije pustio? 

— To je prosto bilo osuđeno na propast. U Hagu i Amsterdamu postoje bolnice u 
koje su vodili sve naše okrivljene. Šešelj je dobio pejsmejker i sam se hvali 
da vredi 30 ili 70 hiljada evra. Mnogi advokati u Hagu su imali neke probleme i 
lečili su se u tim bolnicama, general Mrkšić se lečio, vođen je i moj Radić, 
Šljivančanin, svi su dobili apsolutno dobar tretman. 

Ne mislite da su istinite priče koje kažu da samo Srbi stradaju u Haškom 
tribunalu, da ne izlaze živi odatle? 

— Verujem u mnogo toga. Ako nemaju dnevno svetlo i ako im dozirano daju neka 
sredstva za smirenje, oni kopne vrlo brzo, nije slučajno što je nekoliko Srba 
izvršilo samoubistvo. Svi tamo imaju iste uslove života, igraju košarku i šah, 
ali Srbi imaju pritisak da će sigurno biti osuđeni. Bio sam svedok kada se 
Limaj hvalio da je kupio presudu za ne znam koliko miliona evra. Nepravedno je 
što naša država nije iskoristila kao dokaz dokument u formi izveštaja HOS-a, 
koji sam prezentovao, gde je general Markica Rebić napisao Tuđmanu u zvaničnoj 
bezbednosnoj depeši: „Gospodine predsedniče, mi smo danas upali u Haško 
tužilaštvo, pokrali dokumentaciju iz Tužilaštva preko interneta, spremili 
dokaze protiv ’Vukovarske trojke‘, kao i dokaze kojima ćemo braniti naše 
generale Blaškića, Krnojelca, Gotovinu itd“. Sudija je na javnoj sednici pitao 
tužioca da li da se protivi, a on je bio toliko šokiran da ništa nije odgovorio 
i sudija je to izveo kao dokaz. Poslao sam to Srbiji i niko nikad to nije 
objavio.

Zbog čega?

— Postojao je stalno neki strah u političkoj, vojnoj i policijskoj vlasti, da 
ne talasaju da ne bi neko došao i do njih. Mnogo visokih oficira ali i 
političara bilo je zaštićeno. Postoji jedan fenomen, a to je da se naša država 
ni u jednom predmetu nije ponašala kao „amikus kuri“ (prijatelj suda) bilo kog 
okrivljenog, to su izbegavali. Utrkivali se da budu „amikus kuri“ suda. Kada su 
na statusnoj konferenciji po pravilu 11-bis razmišljali da li da se o jednom 
predmetu sudi u Hagu, u Hrvatskoj ili u Srbiji i pošto su oni hteli da to bude 
u Zagrebu, želeli su da naprave veliku dramu. Mi smo uspeli da ubedimo sud da 
ne bi bilo fer suđenje i da bi svedoci bili ubijani. Trebalo je samo da se 
pojavi „amikus kuri“ ispred Srbije. Ministar pravde je doputovao u Amsterdam, a 
kad je shvatio da mora da se isturi, pobegao je u Brisel. Došao je častan 
čovek, slučajno musliman, Rasim Ljajić. Pripremali smo ga dve noći u hotelu 
„Bel er“, bio je sav mokar od znoja koliko smo ga pritiskali i na kraju je bio 
fenomenalan. Naše vlasti su morale da budu na terenu, morale su kao Hrvati da 
iznajme poseban prostor, da dovode timove neuropsihijatara, psihologa, vojne 
stručnjake.

Danas ispaštamo zbog svega toga… 

— Ispaštamo. Nisam ni kod Mladića video da je bilo neko posebno vojno 
veštačenje. Ako nije hteo Hag da ih plati, morala je da ih plati neka država 
ili udruženje veterana. Sve to bilo amaterski. Mi smo pre Srebrenice imali 
preko 3.000 srpskih žrtava i to niko nije u državi iskoristio. I dan-danas 
iskopavaju po Bosni i dovlače u Srebrenicu. Tako su mogli i Srbi, da stave one 
bele krstače, pa kad bi se naređalo 4-5 hiljada i doveo neko iz svetske 
javnosti, možda bi se to upućivanje da se radilo o građanskom ratu i 
napravilo. Sada smo zakasnili. 

Hrvatska nije zadovoljna zato što nije okrivljen ceo srpski narod. Gde vodi ova 
presuda, navodno je Tribunal trebalo da dovede do pomirenja u regionu? 

© AFP 2017/ ENRIQUE FOLGOSA 

— Svojevremeno je Vuk Jeremić, predsednik Narodne stranke, kojoj pripadam kao 
član predsedništva u UN, pokrenuo debatu baš u smislu pomirenja, da li je 
opravdan Haški tribunal. Rezultate te ozbiljne rasprave Srbija nije 
iskoristila. Postoji neka infantilnost u političkom stavu naše zemlje, koja god 
vlast da je u pitanju. Haški tribunal deluje kao „Nirnberg“, to je praktično 
vojni ratni sud, gde oni samo formalno vode postupke i gde smo mi unapred 
osuđeni. Neko se provukao, kao moj general, ali su svi drugi bili unapred 
osuđeni. Srpski narod nije vodio mudru politiku. Milošević se časno branio, 
bio je moj politički protivnik, ali je zastupao opšte interese, ali je svakako 
mnogo kriv. On je imao priliku da malo drugačije igra u vreme tih ratnih 
zbivanja. Kriv je zato što je dozvolio da dobrovoljci, razne paravojne i 
parapolicijske formacije odu na front, koje su jedine činile neke zločine. 
Formirao sam Srpsku gardu ispred SPO-a i čim sam shvatio da to vodi u 
paravojsku, odmah sam to obustavio naredbom koju sam kasnije video i u 
dokumentaciji Haškog tužilaštva, neko je to dostavio. Neko ko vodi zemlju mora 
da zna da vodi rat. Hrvatska je bila proglašena državom, što onda Milošević 
nije objavio rat, to je dozvoljeno po međunarodnim ratnim zakonima. Ušli bismo 
u rat i onda bismo se borili. Ovako se vodila neka igrarija, ginuli su mladi 
momci, možda nije primereno trenutku što sam rekao da se Mladić kukavički 
poneo, a imam u vidu da je toliko jedinaca izginulo pod njegovom komandom od 18 
godina da me srce boli. S druge strane, kada su porazili nas uz podršku cele 
Evrope sa NATO agresorima, mogli su da rade bilo šta, samo su deklarativno 
govorili da će doći do pomirenja. Haški tribunal je tek sad stvorio sukob 
između ovih naroda, prvo nepravednim sudskim presudama, jer ako smo svi žedni 
pravde, onda su morali da osude Albance i Hrvate.

Sada ste u Novoj stranici Vuka Jeremića. Šta vas je navelo da se vratite u 
politički život? 

— Devedesetih kad smo bili osnivači SPO-a, funkcionisao sam na emocijama. 
Mislio sam da će Srbija biti prva demokratija u istočnom bloku. Putovali smo i 
govorili po celoj zemlji, ali sam ubrzo shvatio da sam neiskusan, jer nikad 
nisam bio komunista, imao sam probleme sa ocem, starim skojevcem. Širili smo 
demokratiju i sve je bilo dobro dok nisam shvatio da postoje ljudi koji to rade 
kao činovnici i koji traže svoje interese, pa sam definitivno napustio politiku 
kada sam shvatio da me Hag više privlači. Ne interesuju me vođe, čak ni Vuk 
Jeremić, ali me je on na fin, kulturan način zamolio da se pridružim. Mislim 
da je meni tamo mesto, sa tim ljudima.

© Sputnik/ Radoje Pantović

Spremate se za beogradske izbore? 

— Da, zalažem se za to da se napravi ozbiljna koalicija i da se osvoji ta 
vlast. U Narodnoj stranci imamo već osamdeset odbora, a ja sam na čelu Odbora 
za pravosuđe. Držimo stručne tribine i pišemo novi Zakon o poreklu imovine i 
Zakon o lustraciji, tražim da se otvore dosijei Državne bezbednosti da bi 
lustracija mogla da bude sprovedena. Smatram da je nam je pravosudni sistem 
vrlo uzdrman i korumpiran, što me je i povuklo da se ponovo uključim. Svi moji 
zaposleni su pripravnici, advokati i gledaju u kom pravcu idem.

Da li očekujete i vanredne parlamentarne izbore? 

— Mislim da neće biti. Nisam ušao u politiku da izgubim. Narodna stranka sama 
već može da bude spremna za parlamentarne izbore kao nova stranka na 
političkoj sceni. Da li ćemo osvojiti vlast sami ili u koaliciji, nije bitno, 
sigurno ćemo ući u parlament. To bi bila dobra okolnost za novu opoziciju. 
Narodna stranka je stranka centra, po meni malo udesno, zato što su tu ljudi iz 
SPO-a, DSS-a, a i iz DS.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/075a01d3670e%2426a1fe30%2473e5fa90%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to