blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/politika/atlantski-savet-potreban-nova-strategija-sad-za-balkan/h0rlvp5>
  


Potreban nova strategija SAD za Balkan


Foto: MACIEJ KULCZYNSKI POLAND OUT / EPA;

7-9 minutes

  _____  

Tanjug | 27. 11. 2017 - 23:09h 

Atlantski savet objaviće sutra izveštaj o novoj američkoj strategiji za Balkan, 
a kako navodi "Glas Amerike", u njoj se predlaže uspostavljanje stalnog 
američkog vojnog prisustva u jugoistocnoj Evropi, zalaganje za "istorijsko 
pomirenje" sa Srbijom i obnovaljanje reputacije SAD kao istinskog posrednika.

 

Dejmon Vilson 

Izvršni potpredsednik te nevladine organizacije Dejmon Vilson za "Glas Amerike" 
kaže da se Atlantski savet zalaže za unapređenje istorijskog procesa pomirenja 
sa Srbijom i da budu istinski posrednik u postizanju stvarnog napretka na 
politickom frontu- kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine ili pružanju 
pomoći Grčkoj i Makedoniji.

Na konstataciju "Glasa Amerike" da Srbija balansira između EU i Rusije, kao i 
da ju je nedavno zvaničnik Stejt departmenta savetovao Beograd da ne sedi na 
dve stolice, Vilson kaže: "Postoji velika šansa za Srbiju, pod Vučićevim 
liderstvom i SAD pod ovom administracijom da pokušaju da dovedu do istorijskog 
pomirenja izmedu dve zemlje kojim se prepoznaje da ima mnogo više oblasti u 
kojima možemo da sarađujemo i da, što je očigledno u anketama i iz drugih 
izvora, biračko telo u Srbiji razume da je buducnosti u Evropi".

Pod trenutnim liderstvom u Beogradu, postoji šansa da pomognemo da se privedu 
kraju razgovori sa Prištinom, da se unese određen osećaj sigurnosti u taj 
odnos, ali i osećaj neminovnosti u pogledu budućnosti Srbije, kaže Vilson: "To 
su teške odluke za predsednika Vučića i vladu Srbije, ali su jasno pokazali 
zainteresovanost i volju".

Upitan da li podržava zahtev Prištine da se SAD direktno uključe u pregovore sa 
Beogradom, on kaže: "Mislim da ima smisla da Sjedinjene Države budu deo tog 
procesa. Očigledno, pre svega, dve strane treba da ga vode. Evropska unija će 
nastaviti da igra dragocenu ulogu kao posrednik, ali Amerikanci ne bi trebalo 
da sede napolju. Trebalo bi da imamo svoju ulogu i pomognemo da se dijalog 
dovede do konstruktivnog završetka".

Vilson kaže i da je neophodna aktivnija uloga SAD u regionu, jer, upozorava on, 
ako Vašington ne bude više angažovan, rizikuje izbijanje krize na Balkanu.

Prema njegovim rečima, izveštaj treba da pošalje poruku da je sada pravo vreme 
za obnovljeni americki angažman u regionu i da postoji strategija kako SAD mogu 
da se pridruže EU i pomognu da se ostvari vizija o tome da će Balkan postati 
deo Evrope i transatlantske zajednice.

- Da jačamo naše prisustvo u Jugoistočnoj Evropi, kao što smo to uradili u 
njenom severoistočnom delu - kaže on.

To je i signal drugim velikim silama, koje su možda aktivne u regionu, dodaje 
Vilson.

- Na političkom nivou možemo da pomognemo i da pošaljemo jasnu poruku onima 
koji žele da poremete proces transatlantskih integracija, bilo da je reč o 
ruskim obaveštajnim snagama ili organizovanom kriminalu - kaže Vilson.

Atlantski savet: Potreban nova strategija SAD za Balkan

 <http://www.blic.rs/h0rlvp5> http://www.blic.rs/h0rlvp5

 

 

Envoyé de mon iPad

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/056101d367df%24afa1f0b0%240ee5d210%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to