politika.rs <http://www.politika.rs/scc/clanak/393378/Pogledi/Sr-bi-ja-na-li-ni-ji-me-dij-ske-va-tre>
Политика Online - Србија на линији медијске ватре 4-5 minutes _____ На одлуку Русије да се неки медији прогласе „страним агентима”, као одговор на оно што је Америка учинила према Спутњику и Раши тудеј, огласили су се Амнести интернешенел и Хјуман рајтс воч, критикујући такав став Москве. Пре њих реаговао је ОЕБС. Ове организације нису реаговале када је Америка најављивала, а онда и практично озаконила „страну агентуру” за руске медије! И из неких европских организација је наговештена оштра реакција због одлуке Русије. Европски парламент је одлучио да обезбеди више од милион евра за јачање информативне мреже у супротстављању „руској опасности”. Незванично се чује да би из САД то могли да буду Глас Америке и Слободна Европа, гласила америчке администрације и владе те земље, од којих се један емитује из Чешке. Дакле, на „љуту рану” се одговара „љутом раном”, што јасно потврђује да су односи Вашингтона и Брисела баш у зони „хладног рата”. И уместо да су Хјуман рајтс воч и Амнести интеренешенел, а поготово ОЕБС, устали раније, да у име демократије и слободе зауставе сваки покушај „ућуткивања”, то су учинили тек када је Москва на исти начин одговорила Америци. И наравно, стрелице прекора су упућене Русији, Америка се и не помиње. Игнорише се и чињеница да се Вашингтон позива на закон из 1938. године, познат као „бедем” за супротстављање Хитлеровом нацизму. Алузије су јасне, али то не дотиче ни „хуманитарце”, ни „оебсовце” у њиховој „демократској мисији”. Цинизму и лицемерју нема краја. А у оваквим реаговањима и оваквој „бризи” поменутих организација – и лицемерја и цинизма има напретек. Њихов кредо да се боре за људска права, за демократију, слободу изражавања, слободу говора, медија и слично, претвара се у флоскулу и бесмислену мантру у којој крупним речима желе да сакрију да их то у ствари не интересује и да је политика доминантна у свему. Било да је реч о хуманитарним активностима, било наводној бризи за људска права, слободе – све то представља најобичнију фасаду за остваривање политичких циљева. Наравно, неко ће се питати какве везе Србија има с тим! И те како велике. Зар се из Вашингтона и Брисела Србији не спочитава да је под великим утицајем руске пропаганде која се одвија преко медија, као што су Спутњик (један портал!) и РТ који, узгред, колико је познато и нема емисије на српском језику? Истовремено, Србији се замера да је много руских организација које делују на овом подручју и да би требало да их се Србија ослободи. Јер, забога, они угрожавају стабилност западног Балкана (како га зову) и доводе у опасност „племените намере Запада” у овом делу света! Понеки од оних који дођу у Београд отворено прете, условљавају, уцењују; други опет из удобних бриселских фотеља из „најбољих намера” саветују Србији како да се понаша и у овом смислу. Један од седам закључака у потписаном документу са НАТО-ом, највишем степену сарадње, директно тражи да се ради на промени свести грађана Србије о НАТО-у и да је то обавеза државних функционера! Да се заборави њихов „милосрдни анђео”, 2.500 погинулих, разорена земља и затрована за „век векова” осиромашеним уранијумом. Све у име будућности. Или, да се заборави брутална информативна агресија лажи, неистине, разне конструкције, измишљотине лансиране преко западних медија (електронских и штампаних) у време њиховог „милосрдног”, до бомбардовања националне информативне куће – РТС-а! Рат „страним агентима” на релацији Вашингтон–Москва, уз укључење ЕУ, већ се прелама и преко наших леђа, а понашање ОЕБС-а и поменутих хуманитарних организација јасно показује да им нису страни двоструки стандарди, нити им мањка лицемерја и цинизма. Драгиша Петровић, новинар, Крагујевац -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/012601d36989%2433ce9910%249b6bcb30%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
