blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/politika/trazili-i-od-eu-da-nas-pritisne-hrvatska-zahteva-40-milijardi-evra-ratne-odstete-od/nyfljs1>
  


TRAŽILI I OD EU DA NAS PRITISNE Hrvatska zahteva 40 milijardi evra RATNE 
ODŠTETE od Srbije


Foto: Antonio Bat / EPA;

11-13 minutes

  _____  

A. Latas | 06. 12. 2017 - 18:55h 

Srbi su označeni kao agresori i u novom Zakonu o pravima hrvatskih branitelja 
iz domovinskog rata, zbog kojeg se sada najavljuje da će Hrvatska tražiti 40 
milijardi evra ratne odštete od Srbije.

 

Branitelji u Hrvatskoj 

Po najavama političara iz Hrvatske, ovaj zakon će da posluži i kao povod da se 
od Srbije traži oko 40 milijardi evra ratne odštete. Iako su Srbi već 
proglašeni agresorima u Deklaraciji o domovinskom ratu koja je usvojena 2000. 
godine.

Novi zakon je od početka bio sporan zbog rečenice „agresiju na Hrvatsku 
izvršile su Srbija, Crna Gora, JNA i paravojne jedinice iz BiH, uz pomoć 
velikog broja pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj”. Reakcija 
javnosti i srpskih predstavnika u Hrvatskoj samo je malo ublažila tu 
formulaciju i iz korigovanog teksta su izbačene „paravojne jedinice iz BiH”, 
dok je „veliki broj pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj” zamenjen 
sa „delom srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj”. Zanimljivo je da su troje 
Srba, iz redova Samostalne demokratske srpske stranke, ipak bili suzdržani kada 
je ovaj zakon usvojen u parlamentu. Milorad Pupovac, lider SDSS koji je pre dva 
meseca digao priličnu buru i uputio oštre kritike zbog novog zakona, objasnio 
je kako „biti suzdržan može značiti i biti protiv“.

U traženju ratne odštete najglasniji je bio Davor Ivo Stier, evroparlamentarac 
HDZ, koji je od poverenika za proširenje Štefana Filea zatražio da se Srbija 
pritisne po pitanju plaćanja ratne odštete Hrvatskoj. Osnov za to Hrvatima je 
Sporazum o normalizaciji odnosa koje su 1996. godine potpisale tadašnja 
Jugoslavija i Hrvatska, odnosno Milan Milutinović i Mate Granić. Jedna od 
tačaka sporazuma je da se jedni drugima obavezuju isplatiti ratnu odštetu, a 
Hrvatska smatra da je veći deo svojih obaveza ispunila. Zahtevima se pridružio 
i Miro Bulj, poslanik Mosta, koji je izračunao da Srbija treba Hrvatskoj da 
plati 40 milijardi evra odštete.

- Novi Zakon o braniteljima nije nikakva pravna osnova da se tuži Srbija i 
traži ratna odšteta, za to su određeni međunarodni sudovi gde je Hrvatska tužbu 
za genocid već izgubila. To je nacionalni zakon i ima uticaja samo u granicama 
Hrvatske i nema nikakve veze sa međunarodnim pravom. Hrvati su formulacije Srba 
kao agresora već imali i u ranijim aktima i deklaracijama koje su usvajali, pa 
je možda zbog toga reakcija iz Srbije na donošenje ovog zakona još tiha, ali 
možda je i bude – rekao je Slobodan Orlović, profesor Pravnog fakulteta u Novom 
Sadu.

 

Foto: Vesna Lalić / RAS Srbija Aleksandar Vučić 

Sa druge strane, Milorad Pupovac smatra da ovaj zakon stigmatizuje veći deo 
Srba u Hrvatskoj, ima negativne političke i pravne konsekvence i dodatno otvara 
sukobe između Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore pošto ponovo 
otvara pitanje o uzrocima i posledicama rata.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je donošenje ovog zakona za 
Srbe veoma teško.

- Zamoliću i predstavnike EU da razgovaraju sa Hrvatskom ako uopšte budu želeli 
bilo koga da čuju. U svakom slučaju, s naše strane postoji dobra volja da 
stvari rešavamo na najbolji mogući način, dobrosusedskim odnosima - rekao je 
Vučić.

Branitelji

Iz Crne Gore, koja je takođe označena kao agresor, za sada nema zvaničnih 
reakcija.

Inače, novi zakon skupo će da košta građane Hrvatske, procenjuje se da će se 
zbog njega od 2018. do 2025. godine izdvajanja za branitelje povećati za oko 
490.000.000 evra.

TRAŽILI I OD EU DA NAS PRITISNE Hrvatska zahteva 40 milijardi evra RATNE 
ODŠTETE od Srbije

 <http://www.blic.rs/nyfljs1> http://www.blic.rs/nyfljs1

 

 

Envoyé de mon iPad

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/036d01d36eed%24d67c9630%248375c290%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to