nspm.rs 
<http://www.nspm.rs/hronika/milorad-pupovac-asimilacija-mladih-srba-u-hrvatskoj-je-izvesnija-od-ocuvanja-identiteta-vladimir-kostic-nasa-ruka-pomirenja-stoji-ispruzena-u-regionu-malo-se-i-osusila.html>
  


Милорад Пуповац: Асимилација младих Срба у Хрватској је извеснија од очувања 
идентитета; Владимир Костић: Наша рука помирења стоји испружена у региону, мало 
се и осушила


3 minutes

  _____  

понедељак, 11. децембар 2017. 

Председник Српског националног већа у Хрватској Милорад Пуповац каже да је 
питање асимилације млађе популације Срба у Хрватској извесније од очувања 
идентитета.

 

Он је нагласио да су преслаби инструменти унутар српске заједнице у Хрватској, 
медијски, образовни и културни, који треба да спрече ту асимилацију.

"Нама је стало да Хрватска и Србија отпочну дијалог, јер је одсуство дијалога 
озбиљна препрека за очување права српске заједнице", рекао је Пуповац на скупу 
"Положај српске националне мањине у суседним земљама", који је организовала 
Српска академија науке и уметности (САНУ).

Говорећи о најављеној Декларацији о опстанку и заштити Срба у региону која се 
спрема у Србији, он је рекао да би - да се он пита да бира између декларације и 
стратегије - пре одабрао стратегију.

"Стратегија би садржавала много више од декларације. Декларација не може 
садржавати све што и стратегија, а може произвести неку врсту криве перцепције 
и кривог виђења", појаснио је Пуповац.

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић указао је држава мора да предузме 
одређене кораке како би се сачувао идентитет Срба у региону, а један од првих 
корака је да се обнови рад Матице исељеника.

"Други важан корак је да се у Влади Србије формира стално тело, а не како се 
мења влада да имате министарство или канцеларију. Такође, треба да подржава све 
институције које њене заједнице имају, али мислим да треба да развије систем 
Српске куће", рекао је он.

Да би се све то урадило, појашњава, најављена декларација не сме да се претвори 
у "мртво слово на папиру", већ да буде подстицај Србији да преиспита своју 
постојећу националну стратегију односа са Србима у региону, да поправи оно што 
не функционише.

Председник САНУ Владимир Костић каже да данас не постоји много "осећаја за Србе 
који живе ван граница Србије".

Он се осврнуо и на покушај Академије да постане отворена за сва питање, те каже 
да је либерална Академија теже прихватљива у Србији, али и региону, него 
конзервативна Академија.

"Невероватно је да је нама као друштву, а не само нама већ читавом региону, 
прихватљивија једна националистичка, конзервативна акедемија него академија 
коју покушава да каже "нисмо ми неко ко црта границе, ми смо за помирење. Ми 
покушавамо да пружимо руку, наша рука стоји испружена у региону, мало се и 
осушила", рекао је Костић.

(Танјуг)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/02bc01d37295%24555f5140%24001df3c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to