glassrpske.com <http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Dodik-Sudsko-vijece-napravljeno-da-Oric-bude-oslobodjen/251552.html>
Sudsko vijeće napravljeno da Orić bude oslobođen 2-3 minutes _____ 12.12.2017 13:41 | Срна Бањалука - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је неповјерење Срба према Суду и Тужилаштву БиХ огромно јер су то вјештачке институције направљене да би судиле Српској и Србима. Коментаришући најаву да би Тужилаштво БиХ могло да затражи укидање ослобађајуће пресуде команданту Армије РБиХ у Сребреници Насеру Орићу, јер се темељи на непостојећим доказима, Додик је рекао да годинама говори о Суду и Тужилаштву БиХ покушавајући да оспори нелегално поступање. „Свих претходних година говорио сам о Суду и Тужилаштву БиХ у покушају да оспорим њихово понашање и нелегално поступање, о којима најбоље говоре јавно изнесени докази о злоупотребама свједока и процедура“, рекао је Додик новинима у Бањалуци. Додик је рекао да је судско вијеће у овом случају направљено тако да је неминовно било да Орић буде ослобођен, јер је ријеч о „камуфлираној причи о два Србина - из Сарајева и Тузле, те војном судији који је Србе затварао по логорима у Сарајеву“. То што Тужилаштво БиХ сада покушава да отвори нека питања након више од 20 година, каже Додик, говори колико је тај процес изнуђен и да је њихов посао у вези са суђењима Србима завршен. „Судити некоме у Републици Српској, а ослободити Насера Орића на истом том суду, говори о немогућности повјерења Срба у такав суд и чињеницу да га треба укинути“, рекао је Додик. Он је додао да залагање Европске уније да направи причу о правди у БиХ нема правни темељ. „Не постоји уставни основ за формирање Суда и Тужилаштва БиХ и тај уставни основ ће остати споран докле год та институција не добије уставну верификацију, што је искључиво могуће кроз договор о томе на који начин капацитирати тај суд“, поручио је Додик. Предсједник Српске каже да се често говори да је „Хашки трибунал основа, а Суд БиХ наставак“, али да они не остварују функцију правде и да су њима сви незадовољни и понижени, прије свега жртве. „Ми који радимо у институцијама не дајемо им никакав легитимитет, јер Суд и Тужилаштво БиХ нису формирани на бази Устава, него политичког насиља које су вршиле Америка и Европа“, поручио је Додик. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/011d01d3735b%24bda0da50%2438e28ef0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
