politika.rs <http://www.politika.rs/scc/clanak/394307/Pogledi/Jos-nesto-o-Starom-savskom-mostu>
Политика Online - Још нешто о Старом савском мосту 3-4 minutes _____ У рубрици „Међу нама”, дипломирани инжењери грађевине Љубивоје Костић и Радомир Вученовић се залажу за поништење одлуке градске власти о рушењу Старог савског моста, а дипломирани инжењер грађевине, проф. др Бранислав Ђорђевић је чак молио да се мост не руши, наводећи разлоге. Достојевски је у својој књизи „Зли дуси” рекао да је полузнање деспот каквих још до данас није било, и да пред њим дршће и сама наука, а ја бих желео да као архитекта искажем своје мишљење о овом ненаучном подухвату. Мост се руши због насеља које власт назива „Београд на води”. У ствари, ово насеље је потпуно погрешно лоцирано, између два моста као изворишта буке, на мочварном земљишту, у осмој сеизмичкој зони од, до сада, забележених девет степени по Рихтеровој скали, својим високим објектима и стварањем визуелног и физичког зида према граду, спречава Београд да изађе на своју реку. Три потока која се сливају са врхова Коњарника и Звездаре уливају се у Саву између два моста, а својевремено је један од њих, Мокролушки, пре изградње ауто-пута плавио Маринкову бару и делове Душановца. Изливајући се у Саву, на подручје где се гради ново насеље на Сави, они подижу ниво подземне воде, при максималном притицању на коту 73,50 метара надморске висине у односу на површину будућег насутог терена 74,00-75,00, што значи свега 50 центиметара испод нивоа терена. Шта значе тако високе подземне воде за здравље, најбоље је исказао проф др Хартман, у својој књизи о радиоестезији и електромагнетном зрачењу такозваном Хартмановом чворишту. Главни разлог за рушење моста, по мом мишљењу, јесте бука која се ствара на мосту. Ако сте пролазили испод њега, левом или десном страном реке, у тренутку пролаза трамваја, ствара се бука до границе бола у ушима, што значи, да је око 120 децибела. Простирањем звука кроз ваздух својом дисипацијом, губитком енергије, звук губи на даљини од једног километра, 50 децибела, при просечној фреквенцији, што значи да ова, преостала бука, са својих 80 децибела угрожава цело насеље на Сави названо „Београд на води”. Због тако нестручно лоцираног насеља и већ изграђених објеката у њему, са висином од 60 метара, а не 25, како је то за ову зону прописано Планом посебних намена, и пешачке стазе ширине два метра, а не предвиђених, минимум десет метара, мост мора да се руши, или да се нађе неко друго решење. Могућа решења су укинути трамвајски саобраћај преко моста за Нови Београд, или обуставити градњу насеља поред Саве, а прве изграђене објекте спустити на предвиђену висину од 25 метара, пешачке стазе проширити на планирану ширину, или порушити мост који угрожава будуће насеље и изградити нов са крутошћу најмањег угиба и вибрација, како не би производио јаку буку, а познатим методама применити рефракцију и скретање звука ван насеља. Здравко Здравковић, дипл. инж архитектуре -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/01b901d3741f%246c94b6d0%2445be2470%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
