rs-lat.sputniknews.com 
<https://rs-lat.sputniknews.com/regioni/201712131113786814-migranti-hrvatska-madjarska-srbija/>
  


Hrvati i Mađari vraćaju migrante kroz njive u Srbiju


Sputnik

3-4 minutes

  _____  

Region <https://rs-lat.sputniknews.com/regioni/> 

07:06 13.12.2017(osveženo 07:36 13.12.2017) Preuzmite kraći link

Višemesečna ilegalna kampanja vraćanja migranata iz Hrvatske i Mađarske u 
Srbiju preti da našu zemlju pretvori u tampon-zonu, a već je uzrokovala smrt 
devojčice iz Avganistana, piše „Blic".

List podseća da je na vest o smrti devojčice Madine Husein (6), koja je 
poginula 21. novembra između Šida i hrvatskog Tovarnika kada je na nju naleteo 
voz, javnost je burno reagovala.

Kako je njena porodica ispričala medijima, do nesreće je došlo nakon što ih je 
hrvatska policija primorala da se vrate u Srbiju.

Da ovaj tragični slučaj nije izolovan već je deo višemesečne prakse za „Blic“ 
potvrđuje direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović.

© REUTERS/ Ahmed Jadallah

„To traje već četiri-pet meseci u kontinuitetu, svakodnevno, noću i preko 
dana, a radi se o potpuno ilegalnom guranju migranata nazad u Srbiju. Osim 
Hrvatske, to radi i Mađarska, i to u potpunosti bez komunikacije sa srpskim 
vlastima“, kaže on.

On dodaje da to rade institucije tih zemalja.

„Mi to ne govorimo napamet: imamo izjave svedoka koji su nam rekli da su ih 
policajci preko noći vratili u Srbiju i da su im prethodno zabranili da traže 
azil u Hrvatskoj. Nažalost, avganistanska devojčica nije ni prva ni poslednja 
žrtva u tom nizu. Pomno pratimo taj slučaj i od nadležnih smo zahtevali odgovor 
na pitanje da li je pokrenuta istraga o nesreći“, kaže Đurović.

On ističe da nikada nije postajao sporazum o međusobnom „raspoređivanju“ 
izbeglica između naše i dve pomenute susedne zemlje, te upozorava na to da će, 
ako se ovaj dugotrajni problem ne reši, Srbija postati tampon-zona za izbeglice 
sa Bliskog istoka.

I u Komesarijatu za izbeglice i migracije naglašavaju da je vraćanje migranata 
iz susednih država prvenstveno kršenje njihovih prava zagarantovanih 
međunarodnim propisima.

Kako objašnjavaju, migranti imaju pravo da podnesu zahtev za azil kad se nađu 
na teritoriji neke države.

„To je problem na koji Srbija upozorava od početka podizanja zidova i 
zatvaranja granica od strane država članica EU. Nažalost, svedoci smo da ta 
prisilna vraćanja migranata nekad imaju i tragične posledice“, navode u 
Komesarijatu.

U Komesarijatu dodaju da je oko milion migranata tokom krize prošlo kroz Srbiju 
i navode da sve više njih traži krov nad glavom zbog sve hladnijeg vremena.

„Trenutno je u prihvatnim centrima za azil smešteno 4.207 lica. Oko 250 osoba 
boravi van centara, uglavnom u Beogradu, Šidu i Subotici. Raspoloživi 
kapaciteti su 6.000 mesta, tako da svi migranti, ukoliko žele, mogu imati 
smeštaj“, kažu u Komesarijatu, ali ne očekuju da će se broj migranata značajno 
povećati.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/077601d3743a%2467b64500%243722cf00%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to