rs-lat.sputniknews.com 
<https://rs-lat.sputniknews.com/analize/201712131113791188-srbija-bezbednost-perisic/>
  


Tamni vilajet: Srbiji spremaju sudbinu Ukrajine, ne samo zbog Vojvodine i 
Sandžaka (video)


Sputnik

6-8 minutes

  _____  

Srbija treba da se okane lažnih simetrija u odnosima sa Istokom i Zapadom i da 
načini jači iskorak prema Moskvi, smatra docent dr Srđan Perišić sa Fakulteta 
za međunarodnu politiku i bezbednost. On ukazuje na iskustvo Ukrajine, koja je 
u trci za evropskim snom zapala u haos i osiromašenje.

https://youtu.be/bTBvwoKg83I

Perišić ističe da Srbija ne može očekivati da će rešiti svoju ekonomiju i 
privredu tako što će nam neko slati dobre projekte iz Brisela ili veliki novac 
jer je i EU u teškoj situaciji.

„Traže nešto od nas, pritiskaju nas, a istovremeno na Zapadnom Balkanu žele da 
naprave neku posebnu mini-uniju, koja će imati samo kopču sa EU kada se ona 
transformiše“, upozorava Perišić, napominjući da će se pravac transformacije 
znati nakon što se u Nemačkoj formira nova vlada.

„Ali je sigurno da Zapadni Balkan neće postati član Evropske unije, nego da 
će biti prostor za evropsku robu. Time upravo hoće da nas odvoje od Rusije, 
od kineskog ’Puta svile‘ i da i dalje budemo u mraku. Kad pogledamo Evropu i 
Balkan u energetskom smislu, videćemo da je to taman prostor. Nema nikakvih 
projekata, gasovoda. Tamni vilajet. Krive su za to sve naše prethodne vlade, 
Evropska unija koja to ne dozvoljava i naravno Amerika, koja je iza svega toga 
dosad stajala. Energetski razvoj nećemo dobiti iz Brisela. Zna se gde je gas i 
odakle može da dođe. Može da dođe samo iz pravca Rusije“, objašnjava naš 
sagovornik, koji veruje da je budućnost Srbije upravo u okretanju prema Rusiji.

Na pitanje zbog čega je ono što se dešava u Ukrajini važno za nas u Srbiji i 
zašto se stalno pominje ukrajinski scenario, Perišić kaže da se takav scenario 
pominje u kontekstu mogućnosti da Srbija promeni svoju spoljnu politiku.

© Sputnik/ Vitalij Belousov

„Šta ako Vlada Srbije umesto jasnih želja za učlanjenje u Evropsku uniju počne 
sadržajniju ekonomsku i političku saradnju sa Moskvom, odnosno sa njenim 
geopolitičkim projektima, njenim savezima, Evroazijskom unijom i Organizacijom 
o kolektivnoj bezbednosti. Tačnije, da intenzivira saradnju koja već postoji. 
A ta saradnja je u ovom trenutku fantastična, imajući u vidu da je od 2001. do 
ovih godina nije praktično bilo, izuzev po pitanju Kosova“, navodi ovaj 
ekspert, koji smatra da „ukrajinski scenario“ u Srbiji nije realan.

Međutim, dodaje, može se desiti da se Srbiji nakon Kosova postavi i pitanje 
Vojvodine i Sandžaka.

„To su sve bolne tačke koje nas očekuju posle razgovora sa Prištinom. Opet, 
sada imamo opciju koju nismo imali devedesetih, da se od takvih scenarija 
odbranimo oslanjanjem na poredak koji izrasta, taj policentrični poredak, gde 
se jasno uočava pol Rusije i pol Kine. To nismo imali pre 15 godina. Kina nije 
uopšte bila prisutna na ovom prostoru, a sada je prisutna. Mi se moramo 
okrenuti ekonomski saradnji sa Kinom i sa Rusijom i upravo će ta saradnja da 
spreči bilo kakav negativni scenario“, ocenjuje Perišić.

A kako on izgleda, vidi se na primeru Ukrajine. Tamošnju situaciju Perišić 
opisuje kao tragikomičnu, o čemu svedoče i scene koje se poslednjih meseci i 
nedelja događaju u Kijevu. Reč je o sukobu aktuelnog predsednika Petra 
Porošenka i bivšeg predsednika Gruzije, a zatim gubernatora Odeske oblasti 
Mihaila Sakašvilija koji se okrenuo protiv vlasti, iako ga je Porošenko kao 
prijatelja i druga sa studija doveo u Ukrajinu. Po mišljenju Perišića, iza 
svega stoje američke službe bezbednosti jer je Sakašvili njihov projekat.

Novinar iz Donbasa Sergej Belous kaže, s druge strane, da što je gora situacija 
u Kijevu, to bolje za Donbas.

„Manje će obraćati pažnju na Donbas. Ljudi se ovde nadaju da će u Kijevu bar 
na neko vreme da zaborave na rat, pa će manje ljudi stradati“, ističe Belous.

Što se tiče unutarpolitičke situacije u Ukrajini, on smatra da su lične 
ambicije Sakašvilija bile isuviše jake da bi sačuvao prijateljstvo sa 
Porošenkom, a drugi faktor je što je Sakašvili čovek Amerike, a ne samo 
prijatelj Porošenka.

„Postoji i verzija koja kaže da su oni zbog toga što su prijatelji zajedno 
napravili ovaj cirkus da bi skrenuli pažnju sa velikih problema koje ima 
ukrajinski narod“, navodi Belous. Podsećajući na loše ekonomske prilike u 
Ukrajini, gde je prosečna plata oko 150 evra, on upozorava da ima mnogo razloga 
za „novi Majdan, a ovako je sva napetost u društvu kanalisana na mitinge 
Sakašvilija, koji nemaju nikakvih objektivnih zahteva koji bi učinili život 
Ukrajinaca boljim“.

Na pitanje kako objašnjava da, iako je Ukrajina zbog evropskog sna okrenula 
leđa Rusiji, sada i neki u Evropi njoj okreću leđa, poput Poljske, Belous kaže:

„Čak i oni koji su smatrali da Ukrajina može da bude dobar partner, vide da je 
ukrajinski državni vrh totalno poludeo. Zvaničnici iz Poljske sada daju izjave 
da Poljska može da preživi bez Ukrajine, a to je rečeno posle izjave ministra 
spoljnih poslova Ukrajine Pavela Klimkina da bez ukrajinskih radnika Poljska ne 
može da preživi“, ukazuje Belous i podseća da ništa bolje ne stoje ni odnosi 
Ukrajine i Mađarske, zbog Mađara koji u sve većem broju napuštaju Zakarpatje.

Kad je reč o situaciji u Donbasu, Belous upozorava da je ona u ćorsokaku.

„Pokazalo se da je Minski sporazum mrtav i da niko ne planira da ga ispuni. Čak 
imamo zvaničnu izjavu ministra unutrašnjih poslova Ukrajine Arsena Avakova da 
je taj sporazum mrtav, a njegov bivši savetnik Anton Geraščenko je izjavio da 
Ukrajina nikad nije ni planirala da ispuni taj sporazum, nego ga je samo 
koristila da kupi vreme, da formira jaču vojsku, da posle krene u napad“, 
navodi naš sagovornik, napominjući da se u Donbasu nadaju da će biti pronađen 
neki novi format pregovora.

Po mišljenju Perišića, Minski sporazumi nisu profunkcionisali jer Kijev mašta 
o tome da pobednički uđe u Lugansk i Donjeck.

„Međutim, to se ne može desiti. Ne mogu oni da imaju svoju ’Oluju‘, kao što 
možda Hrvati predlažu Kijevu, jer je iza Hrvatske stajao NATO i američka 
podrška iz vazduha. Zbog toga je sada ta pat-pozicija. Čeka se novi format, 
čeka se vlada u Berlinu koja još nije formirana, čeka se ko će biti kancelar, 
kako će Nemačka da definiše svoju politiku u istočnom pravcu. U Normandijskoj 
četvorci nema SAD, a one kontrolišu i Porošenka i Sakašvilija. Minsk 1 i Minsk 
2 nisu uspeli zato što Kijev čeka veliko naoružanje, čeka da im pomogne vojni 
angažman SAD. Do toga nikad neće doći, ali uvek mogu biti instruisani, što se 
i dešava. A Ukrajina zbog toga propada“, zaključuje Perišić.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/07e801d3743c%24c62416b0%24526c4410%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to