kossev.info 
<http://kossev.info/strana/arhiva/uzdaj_se_u_se_i_u_svoje_kljuse/14125>  


Uzdaj se u se i u svoje kljuse!


10-12 minutes

  _____  

Izreka koja je nastala kao spoj učenosti i iskustva običnih ljudi: “Uzdaj se u 
se i u svoje kljuse”, pade mi prvo na pamet, dok čitam  
<http://kossev.info/strana/arhiva/evropski_mir_kosova_i_srbije/14059> 
Bljerimovu kolumnu o našem, evropskom miru.

U ovoj kolumni, Bljerim podseća zaboravne (a ima ih i previše): “Da se nije 
dogodio Drugi svetski rat, nikada ne bi bilo Evropske unije. Drugačije rečeno, 
mir koji nije evropski između Kosova i Srbije, između svih ovih preostalih 
država Zapadnog Balkana koje čekaju na zadnjoj stanici da ih najzad pokupi voz 
zvani Evropska unija, nije ni moguć”.

Ukoliko ovaj voz nosi lobiste, savetnike i druge stručnjake za upravljanje 
našim sukobima, ukoliko nosi oružje i municiju za one koji bi da ratuju, bolje 
je da i ne staje na našoj stanici. U tom slučaju, ali iz druge perspektive, 
valja im otpevati Balaševićev stih ”Putuj Evropo, ne čekaj na Nas”!

Bljerim nas podseća: “Mi smo u prošlosti imali nekoliko verzija mira, koje su u 
prvom redu bile rezultat evropskog poretka koji je zapravo bio samo primirje 
između dva svetska rata, ili pak rezultat velike geostrateške podele na Zapad i 
Istok, koja je propala sa prvim ciglama koje su srušene u Berlinskom zidu 
novembra 1989. godine… Sada smo po prvi put u mogućnosti da, nakon što smo 
ponovo ratovali i nanovo stigli do mira, najzad cementiramo mir između sebe, 
kao države i kao narodi, naravno, prvo preko pune normalizacije odnosa između 
Kosova i Srbije, a kasnije kada zajedno budemo deo Evropske unije.”

Zaista jesmo u mogućnosti da “Mi” položimo ispit koji je nekad polagala 
Evropska unija – da se evropeizujemo.

Valja znati i da zapadnoevropski duh nije uvek globalizovan. On je često 
manihejski. Tada posmatra svet u odnosu crno – belo, dobro – zlo. Sive i druge 
prelazne boje i nijanse drugih boja, naročito crvene i zelene su mu poznate.

Ali ih ne vidi, ne prepoznaje kada onemogućavaju, a sve da sa što manje 
ulaganja dođe do što veće dobiti.

Brzina i pohlepa su, u neoliberalnoj verziji krajem prošlog veka spojile u 
jedno Boga - Novac i Boga – Naciju. Tada je nastalo NN lice koje je okrenulo 
leđa vrednostima solidarnosti i održivog razvoja; onim vrednostima na kojima je 
socijaldemokratska evropska zajednica uspostavila evropski mir i napredak. U 
tom uzletu nastala je i Evropska unija.

Kada su Bog Novac i Bog Nacija došli do svoje unutrašnje granice, kada nisu 
više mogli da se nahrane, odnosno kada su sve manje ostavljali za stomak i duh 
Evropljanima - počela je era populizma. Populizam znači: Gore šaka vođa i 
bogataša, a dole masa! Tada su za sve loše bili optuživani građani 
novopridošlih članica Evropske unije. Irci i Irkinje su postali varioci, 
moleri, kućne pomoćnice. Zatim su ih zamenili Poljaci.

Kad su stigli Rumuni u Italiju, desničarska “Liga Norda” nije razlikovala Rome 
od Rumuna, a njen Ministar policije je tražio da svi budu iseljeni iz Italije.

Razlog za iseljenje je bio “slučaj štrajka čistača smeća” u Napulju. Romi – 
čistači ulica su se pobunili zbog uslova rada ili su ih na pobunu 'podstakli' 
polukriminalizovani vlasnici firmi javne čistoće kojima nije bilo do toga da 
troše novac na sredstva zaštite na radu a ni za plaćanje legalne radne snage.

“Nostri” su okupirali ulice Napulja tražeći odvajanje od centralističkog Rima. 
A, “neko” je zapalio kontejner u kojem su izgoreli i Romi.

Kada su Albanci sa Kosova, uz podršku “dobro organizovanih neformalnih grupa” 
otkrili da je najbrži put u obećane zemlje Evropske unije koridorom 10 pa do 
Subotice, tamo su ih čekali 'šetači' koji su ih kroz privatna imanja i šume 
prevodili preko Šengenske granice do bolje budućnosti. Međutim, jedva su ih 
dočekali i ljubazni mađarski neofašisti koji su ih, brže-bolje, prebacivali 
dublje ka Majci – u Austriju, Belgiju i Nemačku. Ali, Đavo je odneo šalu onog 
momenta kad se “biznis raširio”, kad je istim koridorom krenula masa ljudi koju 
turska vlast nije želela da drži u izbegličkim logorima tražeći od Evropske 
unije, posebno Nemačke, da plate više nego što su do tada plaćali! Tada je 
evropski populizam zahvatio mnoga srca i džepove.

Sada, napuljska epizoda iz prve decenije ovog veka, izgleda kao dečiji strip u 
susretu sa pomahnitalim desničarima, neofašistima i neonacistima koji ulaze u 
vlast jedne po jedne zemlje Evropske unije. Treba li ići dalje od Austrije!?

Zašto pišem o ovome?

Možda mi se javlja da su, upravo sada, mnogi zapadnjaci počeli da zaboravljaju 
lekcije iz devedesetih. Bila je pridika “balkanskim kasapima” da ne budu 
“Balkanci”. Javlja mi se da su im, danas, možda, potrebne takve 'vođe'. Valjda 
je lakše reći “Balkanizacija” dolazi sa Balkana, oni su “loši”, oni su “zlo”, a 
“Mi” smo “dobri” - nego se pogledati u ogledalo. A, u ogledalu, čeka “Slika 
Doriana Greja”. Uostalom, po tuđim leđima ni sto batina nije dosta!

Mi, Balkanci dobro znamo da nema “Balkanizacije” bez domaćih igrača i njihovih 
“stranih mentora”. Verujem i da su mnogi naučili lekciju, iz 90-ih koja glasi: 
“Teško onom kome strani geometer premerava kuću!” No, kako znam da ima i onih 
među “nama” koji bi o tuđem trošku, da budu “geometri” u tuđoj kući, prihvatam 
Bljerimovu poruku: “Ako se ponovo vratimo granicama, razgraničenjima, 
teritorijama, istorijskim 'istinama', onda ćemo opet izgubiti dragoceno vreme 
koje smo u obliku godina i decenija protraćili od kraja Hladnog rata, pa do 
danas.”

Naravno, ova nije kolumna o Petriču, ni o brojnim savetnicima, lobistima i 
prijateljima. Ovo je moja priča o Nama, o onima koji našim novcem plaćaju Ine.

Ja ne živim u Austriji, i verovatno neću. Tamo su Petrič i Drugi. Tamo je 
Evropa ali i početak Balkana! Beč mi je posle Beograda drugi, a Istanbul treći 
'glavni grad'. Verujem u građane i građanke Beča, posebno u Petričeve 
socijaldemokrate. Na njima je da se suoče sa društvom u kome žive. Da odluče da 
li će da čuju svoje sugrađane koji su već na ulicama Beča.

Ne sumnjam da će Frau Merkle izvući pouke iz neuspeha “Jamajka koalicije”. Meni 
se čini da za neuspeh sastavljanja ove koalicije ne snose njeni nesuđeni 
članovi. Oni nisu ni shvatili kako su došli do prilike da budu vlast.

Javlja mi se da je Martin Šulc bio u pravu kada je, u izbornoj noći, saopštio 
da SPD ide u opoziciju. Šulc je video i čuo “Alternativu za Nemačku”. On je 
prihvatio svoj deo odgovornosti za nespremnost SPD-a da utiče na Kancelarku. 
Verujem da će Frau, CDU, CSU i SPD, iz naučenih lekcija o sopstvenoj 
odgovornosti za stanje u nemačkom društvu, ući zajedno i odlučnije nego do sada 
u nove mandate, u borbu protiv populizma i neonacizma u Nemačkoj, a time i u 
ostatku Evrope. Nemačka je, zaista, srce Evrope. A, kao što je nekad pisao 
Siton Votson, “Srce Evrope je bolesno”!

E, sad počinje Moja priča o Nama, o našem kljusetu:

Namučeni decenijama sukobljavanja, ekonomskog i socijalnog ispaštanja, očvrsli 
u zavisti prema onima koji žive u miru i blagostanju, spremni da se 
priključimo, da damo nov, a i svež znoj, snažnu socijalnu ambiciju siromašnog 
došljaka, možda pomognemo Nama i Njima.

Najbolje ćemo pomoći ako, barem “iz inata”, propustimo da se narednih godina 
bijemo zarad njihovih dogovora sa braćom Rusima i Turcima.

Uostalom, u ovim kišnim i sivim danima od pomoći je ona stara izreka: Posle 
kiše, dolazi sunce! Ili, poruka iz “Prohujalo s vihorom”: Kad se sve ruši, kad 
izgleda da nema nade, znaj da dolazi Novi dan.

O Novom danu valja da pričamo! Novi dan valja da gradimo. Sama promena osnovne 
matrice pomoći će da se ostvare i neke propuštene prilike. Ovo bih pokušao da 
razjasnim uz pomoć nekoliko opažanja koje je, u dosadašnjem toku unutrašnjeg 
dijaloga Srbije o Kosovu, izneo akademik Teodorović.

Najpre, Teodorović smatra da je, posle promena 2000. godine, “trebalo sprovesti 
lustraciju, pa bi se sada ljudi sa drugačijim političkim biografijama bavili 
rešavanjem problema. Društvo je dozvolilo da se vrate one snage koje su uvukle 
zemlju u propast, ponor, i sad imamo reprizu“.

Da, ovo je tačno. Ovo je jedna mračna strana naše današnjice. Ali, postoji i 
ona druga o kojoj je podučavao Hegel svoje sledbenike, među kojima i Marksa. 
Reč je o tome da se istorija dvaput pojavljuje, da se ponavlja. Ali, drugi put 
se pojavljuje u obliku farse da bi se ljudi lakše rastali od nje. To bi trebalo 
da znači da Novi dan dolazi sa novim političkim programima. Jedan od tih 
programa je program saradnje, odgovornosti za ljudske živote. To je novi 
program mira i povratka održivom razvoju.

Verujem da ćemo slušati tu novu muzičku matricu upravo zbog onog na šta 
Todorović ukazuje kao na osnovnu manu naše političke današnjice: “Ljudi koji 
nas vode su politički makijavelisti… Veliki broj političara, i na Kosovu 
sigurno, koji se bave političkim pitanjem Kosova - žive od politike. I onda 
zbog toga da bi bili poslanici ili ministri spremni su na razne vrste dogovora 
i kompromisa, da bi opstali na političkoj sceni“.

Dakle, spremni su da se “prilagode” da bi opstali ili da se “povuku” kad 
zasvira nova pesma koju ne mogu da prate.

U ove predpraznične dane mogli bismo da promislimo i da popričamo o toj novoj 
pesmi koja se čuje među nama. Mogli bismo da nešto napišemo o Novom danu u kome 
su Balkanci na Zapadu, a Evropejci na Balkanu.

 

  _____  

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala "KoSSev" nije dozvoljeno bez 
navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije. 

NA +38... <http://kossev.info/strana/arhiva/na__38/>  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/03b001d379a8%245092f030%24f1b8d090%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to