dw.com 
<http://www.dw.com/sr/tramp-siled%C5%BEija-iz-%C5%A1kolskog-dvori%C5%A1ta/a-41899790?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Tramp, siledžija iz školskog dvorišta | Izbor iz štampe | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

4-5 minutes

  _____  

Dobar je znak što većina članica UN nije dozvolila da ih Tramp ucenjuje, piše 
nemačka štampa o glasanju u Generalnoj skupštini. Time međunarodna zajednica 
pokazuje da neće da dozvoli baš sve „nacionalisti iz Bele kuće.“

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je ubedljivom većinom izglasala 
rezoluciju kojom se američka administracija indirektno poziva da povuče odluku 
o priznanju Jerusalima kao glavnog grada Izraela. Među 128 država koje su bile 
za našle su se četiri stalne članice Saveta bezbednosti, Kina, Rusija, 
Francuska i Velika Britanija, ali i Nemačka, Srbija, Slovenija, Makedonija, 
Crna Gora, Albanija… Protiv je, osim SAD i Izraela, glasalo još sedam zemalja, 
35 ih je bilo uzdržano, a 21 nije učestvovala.

 <http://www.dw.com/sr/bezobrazni-provokator/a-41790945> - pročitajte još: 
Bezobrazni provokator

U rezoluciji se izražava „duboko žaljenje“ zbog „najnovije odluke u pogledu 
statusa Jerusalima“, ali se ne pominju eksplicitno Vašington ili Donald Tramp. 
Konačni status grada treba odrediti u skladu sa dosadašnjim rezolucijama UN, 
piše dalje. Odluka Bele kuće s početka decembra izazvala je nemire na Bliskom 
istoku te sukobe između Palestinaca i izraelskih snaga bezbednosti.

Pre glasanja je Tramp posegnuo za „otvorenom ucenom“, piše u komentaru na 
portalu Špigela – pretio je svim državama koje bi glasale za rezoluciju 
ukidanjem finansijske pomoći SAD zbog „nezahvalnosti“. „Verovatno Tramp, kao i 
mnogo puta do sada, neće preći sa reči na dela. Nadajmo se. (…) Na posletku 
Trampu treba podrška Kongresa da bi trajno smanjio pomoć inostranstvu. Barem u 
Senatu još sedi dovoljno iskusnih stručnjaka za spoljnu politiku koji znaju da 
taj novac nije milostinja već jedan od alata politike.“

 

Amabasadorka SAD u UN Niki Hejli

Dobar je znak što većina članica UN nije dozvolila da ih Tramp ucenjuje, 
komentariše Frankfurter rundšau. „Time međunarodna zajednica pokazuje da neće 
da dozvoli baš sve nacionalisti iz Bele kuće.“

 <http://www.dw.com/sr/šta-je-tramp-zapravo-hteo/a-41733642> - pročitajte još: 
Šta je Tramp zapravo hteo?

„Tramp poput prkosnog deteta traži osvetu za rezoluciju Generalne skupštine 
UN“, piše Noje osnabriker cajtung. „Moguće da je kao tajkun tržišta nekretnina 
Tramp dolazio do uspeha zastrašivanjem i pretnjama. No takav nastup je 
nedostojan šefa jedne zapadne države, pogotovo kada je usmeren protiv saveznika 
SAD. Ko bez dogovora solira u diplomatiji ne treba kasnije da se čudi što čak 
ni prijatelji ne žele da podrže njegove odluke.“

Minhenski Zidojče cajtung beleži: „Moguće da ovo busanje ostavlja utisak na 
vlade par država. Ali po koju cenu? Prvo je Tramp doneo spornu odluku, a sada 
preti svojim kritičarima, umesto da traži saveznike, možda i da neke pridobije 
dodatnom finansijskom pomoći. SAD izgledaju kao siledžija iz osmog razreda koji 
u školskom dvorištu drži pesnicu pod nosom prvacima.“

„Konflikt se ne može rešiti dekretom već samo pregovorima“, piše Zeksiše 
cajtung. „To što je izraelska vlada proteklih godina politikom izgradnje 
naselja stvarala svršene činove ne proizvodi pravni osnov. Stalni udari na 
međunarodno pravo ostaju ono što su i do sada bili: nepravda.“

 <http://www.dw.com/sr/sad-i-dalje-imaju-štap-i-šargarepu/a-41710512> - 
pročitajte još: SAD i dalje imaju štap i šargarepu

Kelnski Štat ancajger takođe je oštar: „Trampove autokratske sklonosti su 
iskonske, opasne i trajne. One su ogromna opasnost za liberalnu demokratiju u 
SAD. Njihove institucije još opstaju, ali permanentni napadi su već ostavili 
traga. Tramp veruje u ono što priča. Radi ono što je obećao svojim 
konzervativnim pristalicama. Ko pred time zatvara oči čini to na sopstvenu 
odgovornost. Nije pitanje hoće li predsednik na kraju propasti sa tom 
politikom. Pitanje je koliko će štete naneti dok ne završi svoj mandat.“

priredio Nemanja Rujević

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/0a3001d37b36%248d20e4f0%24a762aed0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to