rtv.rs 
<http://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/srem/sns-u-pecincima-osvojila-skoro-80-odsto-glasova-pobedila-i-u-negotinu-kostolcu-i-mionici_880036.html>
  


СНС у Пећинцима освојила скоро 80 одсто гласова, победила и у Неготину, 
Костолцу и Мионици


Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија Војводине

14-17 minutes

  _____  

Лидер Српске народне странке (СНС) Александар Вучић прогласио је вечерас победу 
његове странке у четири од пет општина у којима су данас одржани локални избори.

Вучић је на конференцији за новинаре навео да је СНС победила у Пећинцима, 
Мионици, Неготину и Костолцу.

 

Танјуг (Сава Радовановић)

У Пећинцима, где је СНС изашао заједно са СПС-ом, та листа је освојила 77,71 
одсто гласова од укупног броја предатих гласова и 79 одсто важећих листића.

"Мислим да је то један од рекордних резултата", констатовао је Вучић на 
конференцији за новинаре.


"Мали инцидент у Попинцима, намера да се провоцира"


"Био је један мали инцидент у Попинцима, у којем нико повређен али надлежни 
органи треба да предузму мере према свима који су у томе учестовали", рекао је 
Вучић на конференцији за новинаре у седишту СНС по затварању биралишта.

Како је навео, није приметио ни у једном медију, иако су извештавали о 
инциденту, да је ико поставио питање шта раде високи функционери једне странке 
на 20 метара од бирачког места.

"Знате да је то по закону забрањено? Шта радите тамо у 8 ујутру? Свима је јасно 
да сте дошли да испровоцирате нешто. И то сте дошли у место где знате да СНС 
добија 90 одсто гласова не били дошло до лупања кутија. Нешто претите, машете", 
каже Вучић.

Према његовим речима, онда "наравно долази до непримерене реакције са друге 
стране и то осуђујем".

Он је пренео да ће листа СНС-СПС имати 28 мандата у овој општини, а листа 
ДС-ЛСВ, која је освојила 8,2 одсто гласова, два мандата.

У Мионици, како је саопштио Вучић, где је СНС самостално изашла на изборе, 
напредњаци су освојили 65,33 одсто од укупног броја предатих гласова, односно 
67 одсто важећих гласова.

У тој општини другопласирана је листа СПС-СРС-ЈС која је освојила 15,56 одсто 
гласова, а трећепласирана је ДС са 13,61 одсто.

На основу ових резултата, СНС ће имати 28 одборника, СПС-СРС-ЈС 6 и ДС 5.

"У Мионици смо и овог пута освојили већи број гласова и у апсолутном и 
релативном смислу", нагласио је лидер напредњака, додајући да је значајан број 
гласова освојила и листа Милана Кркобабића.

У Неготину листа СНС-СПС добила је 70,53 одсто гласова, пренео је Вучић, 
додајући да је ДС освојио 19 одсто гласова, група грађана "Неготин без 
корупције" 4 и Уједињена сељачка странка 3,78 посто.

У Костолцу, где је остало да се изброје гласови још на једном бирачком месту, 
СНС је освојила 62,51 одсто гласова, ДС 11,95, група грађана "Искорак" је 9,43 
одсто гласова, а цензус прелазе и Двери и листа Милан Кркобабић.

Што се мандата тиче, СНС добија 15, ДС и Искорак по два, а Двери и листа Милан 
Кркобабић по један мандат.

Из Прешева, како је казао Вучић, нису још познати резултати, пошто је велика 
излазност, али наводи да не очекује да ће јединствена српска листа прећи 
цензус, иако на основу информација са првих пребројаних изборних места та листа 
није далеко од тога.

Он је нагласио да су све српске странке ишле у Прешеву обједињене на изборе.

Што се Неготина и Костолца тиче, Вучић каже да је крив јер није могао да обиђе 
ове општине због државних обавеза, али је најавио да ће то исправити даљим 
озбиљним и одговорним радом.

Најавио је да ће на истоку Србије бити, у наредном периоду, урађено још много 
тога.

"Показали смо да бринемо и за сиромашне крајеве наше земље. Показали смо да нам 
је стало до сваког места и села у Србији, док се други боре само за Београд", 
истакао је он.

"Не могу да идем пред Макрона и Путина а да кажем да немам поверење или да 
нисмо најснажнији појединачно у Мионици, Костолцу, Пећинцима...", рекао је 
председник СНС-а и Србије.

Како је рекао, странка ће наставити са континуитетом марљиве, одговорне 
политике.

Он је честитао и СПС на добрим резултатима, као и СРС.

"Честитам и ДС који има добре резултате у три од четири општине. Имају разлога 
да буду задовољни резултатима", рекао је Вучић.

Према његовим речима, овакве резултате у Србији нико никада није постизао, 
пропорционално гледано.

"Да имате такву конкуренцију у СПС и СРС и ДС и освојите 66 одсто у 
Мионици...Јесам задовољан, ово нису бројеви о којима смо некад причали, 
говорили смо о 35 одсто...Изгледа да смо нешто и добро урадили и мораћемо тако 
и убудуће да бисмо оправдали ове бројеве", рекао је Вучић.

"Али то је обавеза више, одговорност више. Борићемо се и у наредном периоду још 
више за грађане Србије", закључио је Вучић, који је подвукао да Војводина 
постаје снажно упориште СНС.

ДС 20 одсто у Неготину, у просеку преко 13 одсто

У Неготину Демократска странка забележила је највећи резултат од скоро 20 
одсто, док је укупан просек свих општина преко 13 одсто, саопштила је ова 
странка по завршетку гласања у пет општина.


Двери: У Костолцу осам одсто, одличан резултат


На локалним изборима у Костолцу Двери су освојиле осам одсто гласова, саопштила 
је вечерас та странка.

То је, наводе у тој странци, одличан резултат и "доказ раста и јачања Двери на 
свим нивоима".

"Двери су постале значајан фактор у Костолцу, а такав сценарио ће се пресликати 
и на београдске и евентуалне парламентарне изборе", наводе у саопштењу, у коме 
су се захвалили грађанима Костолца на подршци.

Према првим прелиминарним резултатима, листе ДС освојиле су 20 одсто у 
Неготину, 14 у Мионици, више од 8 одсто у Пећинцима и 12 одсто у Костолцу, 
наводи се у саопштењу.

"Упркос напетој атмосфери куповине, уцењивања, претњи и застрашивања, али и 
активног бојкота, овај резултат представља потврду да су грађанима потребне 
промене. Показали смо да можемо да се боримо и у тешким условима и да је сваки 
глас за нас подједнако важан у свим деловима Србије. Исто тако ће бити и на 
наредним изборима у Београду, али и Бору, Мајданпеку, Аранђеловцу и Смедревској 
Паланци", указује ДС.

ДС, како се истиче у саопштењу, је још једном показала да је стабилан, поуздан, 
доследан и упоран партнер свим људима.

Циљ ДС је да гради савезништво са људима од најмањих варошица у Србији до 
Београда јер је, како се истиче у саопштењу, потребно да се мења Србија на боље 
јер за озбиљну странку не постоје мале битке и мале утакмице.

У Пећинцима изашло скоро 70 одсто бирача

У општини Пећинци право гласа на изборима имало је 15.996 бирача, а искористило 
га је 11.172 што је 69,85 посто од укупног броја бирача. На локалним изборима 
за улазак у локални парламент надметало се 6 изборних листа. Највећа излазност 
забележена је у Доњем Товарнику, а најмања у Купинову.

За улазак у локални парламент надметало се шест изборних листа и то: изборна 
листа Александар Вучић-СНС-СПС-Ивица Дачић; ЛДП - Борисав Костић; СРС - Др 
Војислав Шешељ; "Достојанствено, без страха - Бата Марковић-ДС и ЛСВ; 
Јединствена Србија - Драган Марковић Палма и изборна листа За Пећинце без 
корупције.

У Мионици је до 18 часова изашло 66,33 одсто од укупно 11.464 бирача.

У Костолцу је, према подацима, од укупно 11.520 бирача гласало 45,25 одсто, док 
је у Неготину од укупно 39.431 бирача са правом гласа, на гласање изашло њих 
32,73 одсто, пренела је телевизија "Пинк".

Право гласа у свих пет општина имало је 117.162 бирача.

Четири изборне листе проглашене су у општини Мионица и то Александар Вучић - 
СНС, ДС Мионица Милан Гавриловић Ћићован, Ивица Дачић - СПС - ЈС - Драган 
Марковић Палма- СРС - Др Војислав Шешељ и изборна листа Милан Кркобабић, ПУПС.

 

РТВ

У Мионици има 38 бирачких места, а право гласа у тој општини могло је да 
искористи 11.464 бирача.

И у Неготину, чији локални парламент има укупно 45 одборника, за улазак у 
локалну скупштину такмичило се четири изборне листе. У тој општини има 72 
бирачка места.

Право гласа у Неготину имало је укупно 39.431 бирача, а на локалним изборима 
надметале су се изборне листе "Александар Вучић-СНС-СПС-Ивица Дачић", 
Демократска странка - прим Др Момир Петковиц Мома; Уједињена сељачка странка - 
Драгослав Цветковић и изборна листа "Неготин без корупције" чији је подносилац 
истоимена група грађана.

На локалним изборима у Прешеву учествовало је осам изборних листа, од којих су 
седам листе албанских партија и група грађана, док се на једној листи окупило 
шест српских политичких партија и то - СНС, СПС, Покрет социјалиста, 
Јединствена Србија, ПУПС и СРС и то на листи која се зове "Александар Вучић - 
за Србију јединствено".

У Прешеву је на 38 бирачких места могао да гласа укупно 38.751 бирач.

На изборима у Прешеву надметале су се изборне листе: Алтернатива за промене; 
Демократска партија Албанаца - Рагми Мустафа; Демократска унија Албанаца - 
Насер Азири; Група грађана Реформа за промене Демократске партије Албанаца - 
Сами Саљиху; Партија за демократско деловање - Адита Синани; Демократска унија 
долине - Скендер Дестани; Александар Вучић - За Србију јединствено и изборна 
листа Демократска партија - Џелал Мемети.

У Костолцу је на 11 бирачких места бирачко право могло да искористи укупно 
11.520 бирача.

На изборима у тој општини такмичило се пет изборних листа: Александар 
Вучић-СНС-СПС-Ивица Дачић; ДС - Александар Попов; Милан Кркобабић, ПУПС - СРС, 
Др Војислав Шешељ; Група грађана Искорак - др Звонко Благојевић - Жарко 
Дебељачки и изборна листа Српски покрет Двери.

Опречне изјаве странака о инциденту на изборном месту у Попинцима

У Општинској изброној комисији у Пећинцима за РТВ кажу да су избори текли 
регуларно и да на ниједном изборном месту нису пријављене непревилности. 
Међутим, у Попинцима је јутрос дошло до мањег инцидента, а странке одговорност 
пребацују једна на другу.

Српска напредна странка саопштила је данас да функционери Демократске странке 
предвођени Горданом Чомић и Александром Јерков, заједно са још десетак 
активиста ДС-а, на најбруталнији начин ометају изборни процес и слободну вољу 
грађана у Пећинцима.


Фајон забринута због атмосфере


Посланица у Европском парламенту Тања Фајон изјавила је данас да је забринута 
због, како тврди "насиља или недемократске" атмосфере која прати локалне изборе 
у Србији.

Она је то написала на свом Твитеру и позвала на одржавање избора на миран 
начин, јер је то, како је оценила "у интересу свих".

Вучић: Зашто Срби у Словенији не могу да буду национална мањина

Одговарајући на питања новинара у вези критика посланице ЕП Тање Фајон на ток 
избора Вучић је упитао што се неко толико узбуђује око изјава једне посланице 
ЕП.

Како је рекао тамо има много посланика, а такође зашто и не упитају Фајон зашто 
Срби у Словенији не могу да буду национална мањина и да виде да им каже када ће 
на то питање одговорити.

С друге стране, ДС је раније данас саопштила да је на бирачком месту 22 у 
Основној школи "Слободан Бајић" у Попинцима, јутрос сат по отварању бирачког 
места, на тврдњу представника Демократске странке (ДС) да се обавља "јавно 
гласање", непознати младићи почели да их нападају и да се с њима свађају.

Један из групе тих младића отео је телефон заменику председника ДС Игору Салаку 
и бацио га, тврди ДС.

Функционерка ДС Гордана Чомић изјавила је да су "добили дојаву да се на 
бирачком месту догађа јавно гласање", те да су изашли на терен како би 
проверили, са својим представницима, о чему се тачно ради, али да су их онда 
непознати починиоци напали.

Начелник Полицијске управе Сремска Митровица: Неистине тврдње Нове странке

Начелник Полицијске управе Сремска Митровица Ђура Мандић изјавио је данас да су 
нетачне тврдње Нове странке да је одбијено да се пошаље патрола полиције на 
бирачко место 25 у Сремским Михаљевцима након пријаве.

"Апсолутно су нетачне тврдње Нове странке на друштвеним мрежама да је начелник 
Полицијске станице Пећинци одбио да пошаље патролу на бирачко место број 25 у 
Сремским Михаљевцима, када је њихова представница пријавила да је један од 
бирача покушао да јој се супротстави, након што је она хтела да га услика 
мобилним телефоном. Истине ради, одмах по позиву представнице Нове странке 
полицијска патрола је изашла на терен, али на лицу места није затекла особу, 
која ју је наводно напала" рекао је Мандић, наведено је у саопштењу.

Додаје и да је, такође, полицији и секретар изборне комисије у Пећинцима 
пријавио управо ту представницу Нове странке да је напала једну особу на 
бирачком месту у Сремским Михаљевцима и наводи да је о тим догађајима одмах 
обавештен надлежни тужилац.

"Такође, неистините су и тврдње да је начелник Полицијске станице Пећинци 
упутио псовке путем телефона њему напознатој особи, која се представила као 
секретар Нове странке, а која је од њега тражила информације о догађају који је 
пријављен полицији. Он је ту особу упутио на надлежне организационе јединице у 
Министарству унутрашњих послова, које су задужене за давање званичних 
информација, без икаквих погрдних речи" истиче Мандић.

Он је поручио и да ће полиција као и увек поступати професионално, по пријавама 
свих грађана, како би се расветлиле околности свих догађаја.

ПС: Малтретирање од стране функционера ДС

Општински одбор Покрета социјалиста Пећинци осудио је данас "малтретирање 
грађана на бирачком месту у Попинцима у коме су учествовали функционери 
Демократске странке предвођени Горданом Чомић и Александром Јерков".

Како се у саопштењу каже то је незапамћен пример ометања изборног процеса и 
најгрубље кршење основних права грађана.

ЦРТА посматрала изван бирачких места па прекинула

Посматрачка мисија ЦРТЕ одлучила је да, како каже у саопштењу, из безбедносних 
разлога прекине посматрање данашњих ванредних локалних избора у Пећинцима које 
је посматрала изван бирачких места.

У саопштењу се указује да је непозната група мушкараца почела у Пећинцима да 
прати чланове ЦРТА мобилних тимова, због чега је ЦРТА ово пријавила полицији.

У Прешеву због неслагања чланова бирачког одбора затворено бирачко место број 5

Председник Општинске изборне комисије Зећир Мифтари рекао је данас ФоНету да је 
око 14 сати прекинуто гласање на бирачком месту број 5 због, како је навео 
"несугласице између чланова бирачког одбора".

Он је додао да ће на овом бирачком месту, на коме је данас гласала и 
кандидаткиња Партије за демократско деловање (ПДД) Ардита Синани, бити 
поновљени избори.

Он није хтео да коментарише инфомације које се чују у Прешеву да је једна група 
активиста била испред овог бирачког места и скандирала да гласачи заокружују 
број на коме се налази њихова листа.

"Они су у међусобном сукобу и једни причају једно, други друго, ми се нисмо 
бавили тим причама и донели смо овакву одлуку јер је гласање било прекинуто 
више од један сат зато што је половина чланова бирачког одбора напустила 
бирачко место", рекао је Мифтари и додао да је тако предвиђео законом.

По његовим речима, до поподневних сати на изборе у Прешеву је изашло до 35 
одсто уписаних бирача.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/06d201d37d03%24d304d700%24790e8500%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to