b92.net 
<https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=12&dd=26&nav_category=640&nav_id=1340661>
  


Haradinaj se setio demokratije: Ako poslanici kažu...


10-13 minutes

  _____  

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj kaže da zahtev 43 poslanika za reviziju 
Zakona o Specijalnom sudu nema za cilj da naruši odnose Prištine sa EU ili SAD. 

Izvor: Beta utorak, 26.12.2017. | 23:41 

Foto: EPA / Aldrin Xhemaj

Ipak, on napominje da, ako poslanici donesu neku odluku, vlada to mora da 
prihvati. 

Na konstataciju da nije u interesu Kosova ako dođe do toga da taj zahtev, kome 
su se usprotivile članice "kvinte", na bilo koji način naruši odnose sa EU ili 
SAD, Haradinaj, u intervjuu za RTK2, kaže da to nije ni cilj. 

"Ipak, poslanici su poslanici u svakoj skupštini, ako oni donesu neku odluku, 
mi moramo to da prihvatimo, to je odluka Skupštine i Vlada zavisi od 
Skupštine", rekao je Haradinaj. 

On tvrdi da je Specijalni sud za ratne zločine "bio i jeste neobičan" i podseća 
da je Alijansa za budućnost Kosova, na čijem je čelu, glasala protiv njega. 

Govoreći o podizanju dijaloga između Beograda i Prištine na predsednički nivo, 
Haradinaj je rekao da kosovski predsednik Hašim Tači ima njegovu podršku za 
nastavak dijaloga, ali je napomenuo da u završnom delu dijaloga, on i čitav 
kosovski tim "moraju da dobiju mandat od skupštine". 

Na pitanje da li će se taj zahtev naći pred poslanicima, Haradinaj kaže da će 
to, najverovatnije, biti platforma za dijalog koju vlada može da predloži 
skupštini. 

"Skupština nakon rasprave i usvajanja može dati podršku i mandate, rekao bih 
legitimitet za dijalog", rekao je Haradinaj. 

Govoreći o unutašnjem dijalogu o Kosovu, pokrenutom na inicijativu predsednika 
Srbije Aleksandra Vučića, Haradinaj kaže da na Kosovu prate taj dijalog i da 
smatra da je bitno da dijalog ne bude samo između lidera. 

"Veoma je bitno da se taj dijalog širi na oba društva, da narod razume šta se 
zbiva, pošto je mir bitan za narod. To je krajnje rešenje za oba naroda i zato 
je Kosovu i nama cilj da se u skupštini raspravlja i izjašnjava o svemu, kako 
bismo imali jasan pravac i na tome radimo", rekao je Haradinaj. 

Ocenjuje i da pitanje odnosa Beograda i Prištine nije samo pitanje te dve 
strane, već je ono bitno za stabilnost Balkana i šire. 

"SAD jesu dobar garant za sve na kraju i zato mislimo da je veoma bitno da i 
one budu deo dijaloga", dodao je on. 

Upitan da li je uputio zvaničan zahtev za uključivanje SAD u dijalog, Haradinaj 
je rekao da je imao priliku da to objasni predstavnicima SAD pošto je, kako 
tvrdi, "Balkan zbog ovog dvougla imao nemire, a za postizanje krajnjeg mira 
potrebna je i uloga Amerike". 

Povodom Vučićeve izjave da je od Rusije zatražio uključivanje u dijalog, ako se 
i SAD uključe, Haradinaj smatra da to "nije ista situacija" i tvrdi da se 
Rusija sama isključila iz situacije oko Kosova i dijaloga. 

"Kontakt grupa je bila negde 2006./2007. godine. Zbog toga nema smisla da se 
Srbija sada poziva na Rusiju koja se povukla, a Sjedinjene Američke Države se 
nisu povukle. One su i do sada bile deo dijaloga i uključene u dijalog", rekao 
je Haradinaj. 

Istovremeno je poručio da položaj Kosova u međunarodnoj zajednici i članstvo u 
UN "nema alternativu" tvrdeći da "sve ide u tom pravcu". 

On je dodao da je Kosovo spremno da napreduje po pitanju Zajednice sprskih 
opština, ali je naglasio da je "vrlo bitno" da to bude u skladu sa ustavom. 

Povodom najave da će početkom naredne godine obaviti transformaciju KBS u 
Vojsku Kosova, Haradinaj je podsetio da Kosovo ima svoje Oružane snage. 

"Mi ih nazivamo Bezbednosnim snagama Kosova, ali ciljamo na ustavno ime i 
ustavni mandat Armije Kosova, što nije velika razlika, jer ne stvaramo nešto 
novo", tvrdi Haradinaj i dodaje da o tome još nije razgovarano sa Srpskom 
listom. 

Naglasio je i da je cilj Kosova da dobije zvanični poziv za status kandidata za 
članstvo u EU sledeće godiine. 

"Zavisi od nas koliko ćemo implementirati dosadašnje dogovore i, naravno, 
zavisi i od političke volje Brisela", rekao je Haradinaj. 

Osvrnuo se i na odustajanje Kosova od članstva u Interpolu i Unesku ocenjujući 
da je to neuspeh za Kosovo. 

"Zato se pripremamo za sledeći put, u Interpol možemo aplicirati sledeće 
godine, a u Unesko nakon dve godine. Tražimo i pomoć, jer mislimo da je 
učlanjenje u ove organizacije u interesu svih, jer povećava sigurnost regiona. 
Takođe, Unesko čuva vrednosti koje već postoje na Kosovu, reč je o vrednostima 
koje ne pripadaju samo Kosovu, već svima", rekao je Haradinaj. 

Govoreći o saradnji sa srpskim predstavnicima u kosovskoj vladi, Haradinaj kaže 
da je "veoma iskren" u saradnji sa njima i da ih poštuje. 

"Dobri su kao kolege, oni rade za narod Kosova, trude se za Srbe. Sarađujemo 
dobro sa Jevtićem, Rikalom, Todosojevićem, Rakićem, Šibićem, Radojčićem, 
gradonačelnikom Štrpca Bratislavom Nikolićem. Otvoren sam za saradnju i sa 
ostalim gradonačelnicima. Odnosi su iskreni, nema dvostrukih standarda, nije 
neka politička igra", tvrdi Haradinaj.

 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=12&dd=26&nav_category=640&nav_id=1340661>
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=12&dd=26&nav_category=640&nav_id=1340661

 

 

Envoyé de mon iPad

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/001401d37f1c%24e58707c0%24b0951740%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to