novaekonomija.rs 
<http://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/u-srbiji-se-manipuli%C5%A1e-podacima-o-stopi-nezaposlenosti>
  


'U Srbiji se manipuliše podacima o stopi nezaposlenosti'


3-4 minutes

  _____  

Ljubodrag Savić i Zoran Stojiljković 

Kada govorimo o podacima o stopi nezaposlenosti tu vlada manipulacija podacima, 
i politikom koju vode vlasti sve je moguće, ali oni ne održavaju realno stanje, 
ocenili su Zoran Stojiljković, profesor FPN i predsednik sindikata Nezavisnost, 
i Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Pri ovakvom statističkom praćenju zaposlenosti sve je moguće, samo je pitanje 
šta to znači biti zaposlen, upitao je Ljubodrag Savić u emisiji N1 direktno.

"Ako zapošljavate tako mnogo ljudi i opada stopa nezaposlenosti, zašto onda ne 
raste BDP tom dinamikom, onda ih verovatno zapošljavate u neka neproizvodna 
zanimanja, koja ne utiču mnogo na BDP i ne generišu ga, nema drugog 
objašnjenja", rekao je Savić.

Zoran Stojiljković ocenjuje da nema "većeg spinovanja i veće manipulacije 
podacima" nego kada se radi o podacima o zaposlenosti, rastu privrede i 
zaradama. On je dodao da je tako jer je to nešto što u poslednje dve decenije 
obični građani najviše očekuju.

"Kada se govori o podacima o zaposlenosti, dominantan je fenomen post istine, 
nije važno šta je istina, već koristite činjenice kako vama odgovara", kaže 
Stojiljković.

"Kad pogledate realne podatke o rastu zarade prikovani ste u regionu. Sve 
bajkovito zvuči, ali kad pogledate, vratili smo se na nivo iz 2009. godine", 
kazao je i dodao da polovina građana radi na određeno vreme i u sivoj 
ekonomiji, kao i da veliki broj ljudi odlazi iz zemlje i da "nas je sve manje".

"Zaposleni na kratkoj uzdi"

Podaci o stopi nezaposlenosti ne odražavaju realno stanje, i zbog toga što po 
evropskoj metodologiji - biti zaposlen više ne znači biti stalno radno 
angažovan, objašnjavaju gosti.

Savić kaže da je Zakon o radu omogućio poslodavcima da rade šta hoće sa radnom 
snagom. 

"Poslodavci drže zaposlene na kratkoj uzdi", kaže Savić i dodaje da većina 
privatnika ne prima radnike za stalno.

Država se ponaša na sličan način, kažu gosti i navode kao primer javna 
preduzeća, koja su sva su u v.d. statusu - što je najzgodnije za političko 
upravljanje.

Gosti su se složili da Srbija više nema kredibilnu industriju. 

"Naš problem je što je kvalitet radne snage opao strahovito. I dalje profesori 
Mašinskog fakulteta školuju vrhunske studente, ali nema više instituta, velikih 
sistema, industrijskih preduzeća, pa se čudimo zašto dođu stranci i hoće da 
školuju uglavnom nekvalifikovanu radnu snagu".

Govoreći o stepenu radničkih prava, Stojiljković je ocenio da se "dalje ne može 
padati i dotakli smo dno".

"Sva istraživanja pokazuju da smo ispod evorpskog proseka", rekao je i dodao da 
je Zakon o radu donet da se još uzme od zaposlenih.

Savić je zaključio da nije veliki optimista kada je ta oblast u pitanju. " Jer 
smo ušli u sistem gde je ideologija da će sve to tržište poravnati. Kad imate 
ovakav Zakon o radu, onda ne možete govoriti o poštovanju radničkih prava", 
kazao je on.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/078201d380f0%240d00d0e0%24270272a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to