informer.rs 
<http://informer.rs/vesti/politika/363139/ivica-dacic-za-sputnik-odbrana-kim-prioritet-a-srbiju-ocekuju-jos-cetiri-izazova>
  


IVICA DAČIĆ ZA SPUTNIK: Odbrana KiM prioritet, a Srbiju očekuju JOŠ ČETIRI 
IZAZOVA!


4-5 minutes

  _____  

U 2018. biće nastavljena intenzivna diplomatska akcija kako bi broj zemalja 
koje su priznale Kosovo bio oboren ispod sto, izjavio je ministar spoljnih 
poslova Ivica Dačić navodeći da će Srbija, uz pomoć prijatelja, odbiti napade 
Prištine da dobiju stolicu u Unesku i Interpolu

Pored odbrane Kosova i Metohije, Dačić u intervjuu za Sputnik, navodi još 
četiri glavna spoljnopolitička izazova koji očekuju Srbiju u idućoj godini: 
odnosi sa Rusijom, put ka EU, partnerstvo sa SAD i politika vojne neutralnosti. 

Šef diplomatije je rekao da su u ovoj godini započela i povlačenja priznanja 
Kosova od onih zemalja koje su priznale protivpravnu nezavisnost, dodajući da 
tu neće biti kraj, jer se nastavlja diplomatska borba da taj broj bude ispod 
sto. 

- Svuda, na svakoj važnoj adresi, na svakom svetskom meridijanu, borićemo se 
za državnu politiku Srbije prema južnoj pokrajini Kosovu i Metohiji. U godini 
koja odlazi učinjeno je mnogo na diplomatskom polju te borbe. Danas je svim 
moćnim centrima u svetu potpuno jasno da nepriznato Kosovo ne može da zaokruži 
državnost. Da smo taj proces definitivno zaustavili - istakao je Dačić.

On je dodao da je Srbija opredeljena za dijalog sa Prištinom, ali da će ako 
neko bude insistirao da se promeni format briselskih razgovora i da se u njih 
uključi i SAD, Beograd tražiti da se procesu pridruži i Rusija. 

- Za to smo dobili i podršku predsednika Vladimira Putina. Srbija je spremna da 
se dođe do prihvatljivog rešenja za sve. Srbija nije spremna da se odrekne 
Kosova i Metohije. U toj borbi nismo sami. Pre svega, uz nas je Rusija koja 
neće dozvoliti da Kosovo postane član UN - rekao je Dačić. 

Ministar sprske diplomatije je ponovio da veruje da je svima, posle posete 
predsednika Aleksandra Vučića Moskvi i razgovora sa Vladimirom Putinom, postalo 
jasno da Srbija nikada neće uvesti sankcije Rusiji.

- Svima potpuno nedvosmisleno poručujemo — taj film nećete gledati. Nemojte 
nam ispostavljati taj zahtev! Nećete dobiti pozitivan odgovor. Pored toga što 
praktično nemamo nikakva politička razmimoilaženja, moramo još da podignemo 
ekonomsku, energetsku, trgovinsku, sveukupnu saradnju. I posle razgovora naših 
državnika u Moskvi, širom se otvaraju vrata i za to - naglasio je Dačić.

Dačić je rekao i da je EU prvi strateški cilj Srbije, te da je na tom putu 
Srbija uradila više i predanije nego mnoge države u okruženju. 

- Na tom putu, Srbija je često nepravedno kočena, uslovljavana, pa i 
kažnjavana, bez svoje krivice. Država prolazi kroz sveobuhvatne, pravne, 
ekonomske i političke reforme, kako bi bila spremna za članstvo u EU kada dođe 
taj dan. Srbija nije spremna da zgazi sve ostale nacionalne interese da bi 
dostigla taj cilj i verujem da se to od nas neće tražiti. Vođe smo u politici 
regionalne stabilnosti. Vođe smo u ispunjavanju svih standarda evropskog 
razvoja. To mora da se ceni. Sa Srbijom više niko ne može da razgovara 
izanđalim jezikom „štapa i šargarepe“. Sa Srbijom mora da se razgovara kao sa 
ravnopravnim partnerom - sa suverenom državom koja ima svoje jasne ciljeve - 
istakao je ministar.

Govoreći o odnosima sa SAD, Dačić je rekao da će Srbija nastaviti da razvija 
najbolje odnose sa Amerikom, dodajući da je njen cilj da se u 2018. godini čuje 
stav zvaničnog Beograda i u Beloj kući. 

- Želimo da staru politiku nerazumevanja i suprostavljenih interesa potpuno 
preokrenemo u politiku iskrenog partnerstva. Naravno, ne možemo u svemu da 
imamo isti stav, ali insistiramo na poštenom odnosu međusobnog razumevanja - 
rekao je. 

Ministar Dačić je naglasio i da je Srbija odlučna da ostane vojno neutralna, te 
da neće ulaziti u vojne saveze i neće postati deo NATO. 

- To nije predmet nikakvih pregovora. Istovremeno, nastavićemo vojnu saradnju i 
sa NATO-om, kao i sa Rusijom, Belorusijom i ostalim zemljama - rekao je Dačić i 
naglasio da je interes Srbije da vojno jača.

- To što naši vojnici vežbaju i sa NATO i sa ruskim vojnicima, nije nikakav 
signal da nameravamo da se pridružimo bilo kom savezu. To je, upravo, najbolji 
dokaz da smo odlučni da ostanemo vojno neutralni. Ta pozicija Srbije neće se 
promeniti - ponovio je Dačić.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/03a401d381af%2453d3b680%24fb7b2380%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to