kurir.rs 
<http://www.kurir.rs/zabava/pop-kultura/2968049/lazar-ristovski-za-kurir-iskreno-o-politici-i-novom-filmu-srbija-ima-sluha-za-kulturu>
  


LAZAR RISTOVSKI ZA KURIR ISKRENO O POLITICI I NOVOM FILMU: Srbija ima sluha za 
kulturu | Zabava


Milan Stanković, „Ego“

8-10 minutes

  _____  

Milijardu dinara odvojeno je samo za film, što je zasluga predsednika. Verujem 
da će ponovo dežurni nezadovoljnici reći - pa da, daje za kinematografiju, a ne 
za bolesnu decu. Ali moj odgovor je - daje i za bolesnu decu, i za Klinički 
centar u Nišu, i za Koridor 10 i 11

Projekat „Čarape kralja Petra“ je jedan od najvažnijih poslova u mojoj 
karijeri. Naša obaveza je da taj najherojskiji deo srpske istorije predstavimo 
na pravi način, ne igrajući se istorijskim činjenicama. Tu epsku, rekao bih 
antičku dramu, u kojoj je stradalo preko 200.000 vojnika i naroda, moramo 
prikazati tako da uzdrhti svako ko imalo ceni osećaj slobode. Nadam se da mladi 
ljudi u Srbiji nisu izgubili taj osećaj - kaže za Kurir glumac i producent 
Lazar Ristovski. 


Nekoliko godina pokušavate da snimite istorijski spektakl o povlačenju srpske 
vojske kroz Albaniju 1915. Da li ćete ponovo biti reditelj filma? 

- Reditelj će biti moj sin Petar Ristovski. Siguran sam da će ovaj materijal iz 
vizure mladog čoveka biti i u vizuelnom smislu, ali i dramaturški tretiran 
hrabro. Na snimanju TV filma „Panta Draškić - cena časti“ video sam da je on 
sazreo u ozbiljnog filmskog stvaraoca. 


Bićete ispred kamera ili ne? 

- Stekao sam dovoljno iskustva da od uloge kralja Petra napravim i najbolju u 
svojoj karijeri. 


Knjiga Milovana Vitezovića nije obimno delo, šta ste izvukli u prvi plan, a 
koliko ste morali da dopišete? 

- Taj mali biser roman koji je Milovan napisao je pun iskonske emocije. Petar 
želi da modernim rediteljskim rukopisom tu emociju, koja je u romanu primarna, 
prebaci na vizuelni plan. O načinu kako to misli da uradi biće bolje da s njim 
popričate prvom sledećom prilikom. Glumci nose sobom najjaču i najiskreniju 
emociju. On ima dosta iskustva u radu s glumcima jer je režirao nekoliko 
predstava u pozorištu u njihovoj slobodnoj trupi Ludum ludum. 


Taj period je toliko bogat istorijom da nema potrebe da se mašta. Treba samo 
biti iskren u pokazivanju velike golgote koja je zadesila Srbiju u Velikom 
ratu. Naš zadatak je da se ponovio svaki Srbin oseti ponosnim što je njegov 
pradeda ili deda učestvovao ili stradao u tom ratu. 


Ovo je nacionalni projekat u svakom smislu te reči i mi nosimo breme 
odgovornosti što ga radimo, ali smo spremni da napravimo film i seriju za 
pamćenje. Sledeće godine ovo će sigurno biti najveći projekat na temu Velikog 
rata ne samo u Srbiji već i u Evropi. 

foto: Promo 

Za projekat „Čarape kralja Petra“ rekli ste da je kruna vaše karijere. Zašto 
ova priča zauzima posebno mesto? 

- Igrati istorijske ličnosti je uvek posebna obaveza za glumca, ali i šansa da 
se tim likovima, koji se posmatraju više kao spomenici, a ne kao živi ljudi, 
udahne duša. Onako kako ja udahnem dušu kralju Petru, tako će ga pamtiti 
generacije. Tu je ta velika moć filma, i sada sve više televizije, kao medija. 


Kralj Petar će u našoj verziji biti skroman čovek, ali ratnik. On je u isto 
vreme i dobar i odlučan, ali spreman i da se povuče s prestola u ime toga da 
Srbiji bude bolje. Dakle, spreman je na žrtvu, a to mogu samo veliki. 


Ono što mene intimno veže za lik, jer glumac uvek mora da nađe intimnu vezu s 
likom koji tumači, jeste činjenica da se majka kralja Petra zvala Persida kao i 
moja majka. Dakle, to staro, žensko, srpsko ime je onaj dragulj, u kruni 
emocija koji nas povezuje. Majka Persida. 


U filmskoj ekipi biće više od 70 glumaca koji će oživeti junake epohe kralja 
Aleksandra Karađorđevića, Živojina Mišića, Milunku Savić, tadašnjeg grčkog 
premijera Venizelosa... Imate li već podelu? 

- Zasad se zna da će prestolonaslednika Aleksandra igrati Miloš Biković. Taj 
sjajni mladi glumac pokazuje odlike pravog kraljevića i mi smo vrlo srećni što 
će on biti u toj ulozi. Nažalost, ovo je, kako se kaže, „muški film“. Veoma 
malo je ženskih uloga. 


Izdvojeno je gotovo milijardu dinara za nove filmske projekte. U Srbiji imaju 
sluha za kulturu. Možemo li u budućnosti da se nadamo da će ostvarenja s našim 
prostora biti selektovana za Kan, Berlin ili Veneciju? 

- To što su tolike pare odvojene za film sledeće godine je zasluga predsednika 
Vučića. Na apel nekoliko filmskih poslenika, pa i na moju molbu, predsednik je 
lično reagovao i povećao budžet, verujući da je to šansa da se Srbija 
kvalitetnijim projektima nađe u evropskoj i svetskoj utakmici. Naši talentovani 
filmski umetnici zaslužuju tu makar malo ravnopravniju utakmicu. Time što brine 
o kulturi, predsednik Vučić pokazuje manire, ne samo dobrog predsednika, već 
pravog i velikog državnika, evropskih i svetskih okvira. 

foto: Promo 


Verujem da će ponovo dežurni nezadovoljnici reći - pa da, daje za film, a ne za 
bolesnu decu. Ali moj odgovor je - daje i za film, ali i za bolesnu decu, i za 
Klinički centar u Nišu, i za Koridor 10 i 11. A ti koji žive vozeći se na 
negativnoj energiji, njih sam u kampanji za predsednika nazvao jednim imenom 
koje ih je mnogo zabolelo, jer je pravi odraz njihovih karaktera. 


Za mart su najavljeni gradski izbori. Hoćete li dati podršku nekom od 
kandidata? 

- Ne znam ko će biti kandidat za gradonačelnika, ali ima jedna stvar u koju sam 
siguran. Predsednik Vučić neće dozvoliti da kandiduje nekoga ko neće pobediti. 
Ako ponovo uključimo razum, a ne emocije, jer razum nam je potreban, dok 
emocija, i dobrih i loših, imamo na pretek, dakle ako upotrebimo razum, moramo 
priznati da je u Beogradu poslednjih nekoliko godina urađeno mnogo. Moramo 
priznati da Beograd polako, ali sigurno počinje da liči na evropske gradove. E 
sad, da li je važnije da Beograd počinje da liči na evropski grad ili da se 
ponovo vratimo u prošlost i da Beograd vode ljudi koji su ga stavili na kolena? 
Ne zaboravimo, kad govorimo o kulturi grada, da je za vreme vladavine 
gradonačelnika Dragana Đilasa ukinut gradski fond za finansiranje debitantskih 
filmova. Za vreme te vladavine su ostale hiljade slobodnih umetnika s dugovima 
jer im nije uplaćivano socijalno i penzijsko osiguranje. Dragan Đilas je možda 
dobar biznismen. Ali za sebe, ne za Beograd. 


Ko treba da vodi Beograd u naredne četiri godine? 

- Kad bih se ja pitao, ostavio bih Sinišu Malog. Ali videćete da se ja ne 
pitam. Ja nisam u politici niti u stranci. Ja se ne bojim da kažem šta mislim. 
Ne smeta mi kad to rade i druge moje kolege, jer pravo svakoga je da kaže i da 
odabere političku opciju. Ali za razliku od njih, ja ne mrzim... Znate šta, iza 
mene stoje tolike uloge da u ime njih ne smem da mrzim. I voleo bih kad bi 
ljudi cenili jedni druge po onome šta je ko uradio u životu, a ne koliko lepo 
ume da se hvali i priča o sebi. 


Evo nas skoro na kraju 2017. i nekako svodimo račune... Koje su vaše privatne 
želje od Deda Mraza? 

- Kad pomislim šta želim, pomislim vrlo često na druge, a ne na sebe. Ja sam se 
i naradio lepih stvari i naživeo lepog života i imam u planu još svašta da 
uradim, jer me energija ne napušta. Tako da - drugima želim da budu zdravi, ali 
kao što neko reče, džabe ti zdravlje ako nemaš i malo para, tako da želim 
drugima i malo para. 


A nama želim da „Čarape kralja Petra“ obeleže sledeću filmsku i televizijsku 
sezonu. Tako će i biti. 


Ljubomir Radanov - Foto: Promo 

foto: Promo 


Tražen u Italiji 

PRVI SAM SRBIN NA MESECU 


Snimali ste film u Italiji. Šta možete da nam otkrijete? 

- Snimao sam letos na Sardiniji film koji se zove „Čovek koji je kupio Mesec“. 
On je Italijan, ali pošto sam ga ja igrao, objavio sam sliku na kojoj sam u 
skafanderu na Mesecu i napisao: „Srbin na Mesecu.“ Biće to lepa romantična 
komedija. 


Velika praznična odluka 

POSLE FILMA SE POVLAČIM DA PIŠEM 


Pripremate li neku novu knjigu? 

- Sada ne pišem, ali kuvam u glavi novi roman. Kad završim kralja Petra, uzimam 
raspust od godinu dana. Povući ću se na usamljeno mesto i pisati. Usamljenost 
je loža iz koje se svet bolje vidi. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/07d601d38348%24908733a0%24b1959ae0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to