politika.rs 
<http://www.politika.rs/sr/clanak/395642/Vazduhoplovstvo-Srbije-u-najboljem-stanju-od-NATO-agresije>
  


- Vazduhoplovstvo Srbije u najboljem stanju od NATO agresije


3-4 minutes

  _____  

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin ocenio je danas da vazduhoplovstvo i 
protivvazduhoplovna odbrana Srbije nisu bili u boljem stanju od vremena NATO 
agresije i da Vojska Srbije nikada imala veći broj osposobljenih vazduhoplova.

''Imamo dovoljno tehnike i dovoljno ljudi da naše nebo bude sigurno i zaštićeno 
svakog trenutka i da ispunjavamo sve svoje obaveze'', rekao je Vulin novinarima 
na vojnom aerodromu Batajnica gde sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije 
Ljubišom Dikovićem obišao pripadnike dežurnih snaga protivvazdušne odbrane koji 
su na Migovima 29 izveli pokaznu vežbu letenja u slučaju uzbune.

Ministar je dodao da je u okviru Vojno-tehničkog sporazuma sa Rusijom u toku 
druga faza remontovanja migova koja se, kako kaže, odvija po planu.

Na pitanje novinara koliko je ''lovaca'' trenutno osposobljeno da leti, 
ministar je naveo da trenutno može da se računa na tri Mig-a 29 i tri Mig-a 21, 
kao i nekoliko ''orlova''.

Vulin je izrazio nadu da će Vojska Srbije ovu godinu ''krunisati'' nabavkom 
šest novih višenamenskih helikoptera Mi-17 dodavši da su u toku razgovori sa 
ruskom stranom o konfiguraciji vazduhoplova koji su potrebni Srbiji.

Upitan da li će se investirati u zaštitu aviona koji su na batajničkom vojnom 
aerodromu izloženi kiši i snegu, ministar je odgovorio da ''novi avioni i 
helikopteri neće stići u Srbiju dok za njih ne budu spremne odgovarajuće 
nadstrešnice i hangari''.

Komandat Ratnog vazduhoplovstva i PVO Ranko Živak naveo je da se osim lovačkih 
aviona MiG-29, koji su danas učestvovali u pokaznoj vežbi, u dežurnom sistemu 
nalaze i snage osmatranja, javljanja i navođenja, kao i raketne jedinice za 
protivvazdušnu odbranu.

''Naša obučenost i ispravnost aviona su na visokom nivou i na osnovu toga 
pouzdano i sigurno štitimo i kontrolišemo naš životni prostor i nastavićemo da 
radimo na podizanju te sposobnosti'', rekao je Živak.

Na pitanje novinara da li vreme od sedam minuta koje je proteklo od trenutka 
uzbune do poletanja aviona može da bude kraće, komandat je rekao da su 
vremenske norme uslovljenje isključivo tehničkim karakteristikama sistema na 
''lovcima''.

''Tu ne možemo da utičemo i ubrzavamo, a naši ljudi su osposobljeni da to urade 
u maksimalnom vremenu. Ono što je važno je razmena podataka sa susedima, 
odnosno mogućnost samostalno osmatranja da bismo na vreme imali onformaciju o 
potencijalnoj pretnji'', naveo je Živak.

Pukovnik Aleksandar Piposki objasnio je da je danas zbog vremenskih prilika 
izveden deo vežbe od uzbunjivanja dežurne jedinice do faze poletanja.

''Avioni su sposobni da lete u svim meteo uslovima, čak i po današnjim, ali smo 
zbog malo vremena demonstrirali samo deo vežbe

On je dodao da su sati letenja koje piloti imaju na MiG-ovioma 29 sasvim 
dovoljni i zadovoljavajući za održavanje dostignute sposobnosti.

''Avioni koje smo nabavili i koje ćemo uskoro uvesti u operativni upotrebu, 
doprineće da se ti sati povećaju'', kazao je Piposki. (Tanjug)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010a01d383de%24599d0f40%240cd72dc0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to