srna.rs 
<http://www.srna.rs/novosti1/556719/americka-duboka-drzava-i-pioni-intenzivirace-pritiske-.htm>
  


AMERIČKA "DUBOKA DRŽAVA" I PIONI INTENZIVIRAĆE PRITISKE


3 minutes

  _____  

Politika02/01/2018

BEOGRAD, 2. JANUARA /SRNA/ - Politički analitičar Dragomir Anđelković izjavio 
je Srni da će američka "duboka država" i njeni balkanski pioni od Sarajeva pa 
nadalje nastojati ove godine da intenziviraju pritiske na Republiku Srpsku, 
pogotovo zato što je izborna godina. 


Anđelković međutim smatra da će oponenti Srba malo toga moći da postignu ako sa 
srpske strane bude postojao minimum nacionalnog jedinstva o važnim pitanjima za 
opstanak Republike Srpske i srpskog naroda i ako bude dobra saradnja Beograda i 
Banjaluke. 

On ističe da je kulminiranje procesa promjena u Americi tokom ove godine bilo 
od ključnog značaja za položaj srpskog naroda. 

Anđelković navodi da nije došlo do očekivane promjene američke politike jer se 
američki predsjednik Donald Tramp sukobio sa takozvanom "dubokom državom", ali 
je sa druge strane Tramp u velikoj mjeri doprinio blokadi tog sistema u kome su 
"u vrhu birokratije pozicionirani predstavnici starog, decenijama stvaranog 
mundijalističkog, evroatlantskog, anacionalnog sistema". 

"Amerika je podeljena iznutra. Ona ponekad deluje opasno, ali više nije 
katalizator negativnih procesa protiv Srba na Balkanu. I dalje predstavnici 
američke ambasade i drugih struktura koje oličavaju `duboku državu` rade protiv 
nas, ali više nemaju podršku samog američkog vrha, pa mnogo manje toga mogu da 
urade negativnog. Više dižu prašinu, nego što uistinu izazivaju vatre", smatra 
Anđelković. 

On kaže da na Balkanu počinje da se mijenja geopolitička situacija i da je, dok 
je Amerika sve više paralisana, u regionu sve veće prisustvo Kine i Rusije koje 
izazivaju geopolitičke promjene širih razmjera, što se projektuje i na ovaj 
region.

Anđelković je uvjeren da će kroz nekoliko godina nastupiti bolja geopolitička 
klima za ostvarenje legitimnih interesa srpskog naroda, kao jednog od rijetkih 
istorijskih evropskih naroda, kome je oduzeto sve ono za šta su se mnogi, 
uključujući Srbe, izborili tokom Prvog i Drugog svjetskog rata. 

"Ako racionalno budemo postupali i istrajemo u politici otpora, koju smo vodili 
do sada i po pitanju centralizacije BiH i po pitanju otmice Kosova, u roku od 
nekoliko godina sigurno će nastupiti bolja geopolitička klima, kada ćemo moći 
da realizujemo naše legitimne nacionalne pretenzije, odnosno da na nov način 
otvorimo srpsko nacionalno pitanje", zaključio je Anđelković. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/023301d383e5%24bb906bf0%2432b143d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to