rs.n1info.com 
<http://rs.n1info.com/a354442/Svet/Region/Dodik-Hojt-Ji-je-olupina-bivse-americke-administracije.html>
  


Dodik: Hojt Ji je olupina bivše američke administracije


Srna

4-5 minutes

  _____  

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio da je za Republiku Srpsku 
samo prihvatljiv izvorni Dejton i Ustav BiH, tačnije Aneks četiri Dejtonskog 
mirovnog sporazuma. Za američkog zvaničnika Brajana Hojta kaže da vodi 
antisrpsku politiku i da predstavlja deo bivše američke administracije.

"Sve druge spekulacije i otimanja moraju biti preispitani. Danas zagovarati 
`Dejton 2` i da će neko razvlastiti Republiku Srpsku totalno je promašena 
priča. To nije moglo ni pre 10 godina, a kamoli sada", ističe Dodik.

Na najave da bi u Brčkom mogla biti formirana američka vojna baza, predsednik 
Srpske kaže da je to što zagovaraju bošnjački lobista Danijel Server i neke 
nevladine organizacije sada prošlost.

"Tamo je bila baza, pa je povučena. Republika Srpska za tako nešto neće dati 
saglasnost BiH, a to je neophodno da se uvede bilo čija baza", rekao je Dodik. 

Upitan da li će RS pratiti Srbiju u neutralnosti, predsednik Dodik je rekao da 
RS podržava Srbiju na svim planovima i veruje u nju.

"Ona je matična zemlja našeg naroda i gde god se Srbi nalaze, oni su zagledani 
u Srbiju. Srbija koju je Zapad bombardovao i satanizovao ekonomski se oporavlja 
pod rukovodstvom Aleksandra Vučića i na pravi način afirmiše svoje nacionalne i 
državne interese", smatra Dodik.

Govoreći konkretno o ulozi zamenika pomoćnika američkog državnog sekretara 
Hojta Brajana Jia, zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD-a za Evropu i 
Aziju, Dodik je rekao da je "Hojt Brajan Ji jedna olupina bivše američke 
administracije, koji vodi antisrpsku politiku".

"Ta politika je bila sofisticirana i umotana, ali ja verujem da je njegovo 
vreme prošlo", kaže predsednik RS.


Ako je Srbija vojno jaka, i mi u RS smo sigurniji


Kada je reč o odnosima Srbije i RS, Dodik je rekao da je zahvalan Srbiji za 
mnoge zajednički realizovane projekte.

"Predsednik Vučić pokazuje posebno i visoko interesovanje za regionalnu 
stabilnost, a nedavna poseta Predsedništva BiH je bila usmerena ka tome. Naša 
saradnja odvija se u okvirima Dejtonskog sporazuma i mi sada samo hrabrije 
koristimo te mogućnosti. I sam Vučić ne propušta priliku da podrži 
teritorijalni integritet BiH, ali u istom kontekstu kaže da niko ne može 
zabraniti da oni poštuju, vole i brane Republiku Srpsku u okviru Dejtona", 
rekao je Dodik. 

On je dodao da je to važno kao i ono što je Vučić nekoliko puta rekao, da 
Srbija više nikada neće gledati sa strane da neko organizuje protiv Srba neku 
"Oluju" ili nešto slično.

"Ja samo mogu izraziti zahvalnost za takve stavove", rekao je Dodik. 

Dodik je poručio da BiH nikada neće i ne može priznati Kosovo. 

"Bakir Izetbegović i BiH ne mogu da priznaju tu kvazidržavu. To zna i Bakir, 
ali to priča isključivo da bi podigao poljuljani rejting", rekao je predsednik 
RS. 

Na pitanje šta se dešava sa Deklaracijom o jedinstvu Srba, Dodik je rekao da se 
"to simbolički tako zove". 

"Inače, formalno to je aneks Sporazuma o specijalnim vezama. U razgovoru sa 
Vučićem planirali smo da za Dan Srbije to promovišemo, a da parlamenti to 
prethodno usvoje u jedinstvenom tekstu", kaže Dodik. 

Na pitanje da li vojno jačanje Srbije sa "migovima" iz Rusije znači garanciju 
za Srbiju i Republiku Srpsku, Dodik je rekao da je država međunarodno jaka 
onoliko koliko ima jaku vojsku. 

"Razvijati Vojsku Srbije i njene odbrambene kapacitete je međunarodno pravo 
koje Srbija ima. Niko ne primeti kada Hrvatska dobije neko naoružanje od 
Zapada, ali je jeres ako Srbija nešto napravi sa Rusijom. Pravo Srbije je da 
jača svoju odbranu. Ako je Srbija bezbedna i vojno jaka, onda smo i mi u 
Republici Srpskoj u boljem položaju", zaključio je predsednik RS Dodik.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/011601d3862f%245039da70%24f0ad8f50%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to