dw.com 
<http://www.dw.com/sr/nesretni-sau%C4%8Desnici-vu%C4%8Di%C4%87eve-diktature/a-42028249?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


„Nesretni saučesnici Vučićeve diktature“ | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

7-9 minutes

  _____  

Nije problem samo u sujetama pojedinih opozicionara već u tome da su mnogi 
zapravo igrači režima, kaže za DW poslanik i analitičar Đorđe Vukadinović. 
Objasnio je zašto misli da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora.

DW: Počnimo  
<http://www.dw.com/sr/srpska-opozicija-tragedija-sa-statistima/a-42024713> 
izvodom iz jučerašnjeg Frankfurter algemajne cajtunga: Srbiji bi dobro došla 
protivteža Vučićevoj dominaciji, ali je to malo verovatno jer je srpska 
opozicija „tragedija sa mnogo statista koji smatraju sebe nosiocima glavnih 
uloga i gledaju da izguraju jedni druge sa bine“. Kako to komentarišete?

Đorđe Vukadinović: Tu nažalost ima dosta istine. Ali to je ipak samo deo istine 
jer ta dijagnoza sa elementima presude previđa činjenicu koji previđaju i mnogi 
domaći posmatrači političkog života – srpska politička realnost je svetlosnim 
godinama daleko od nečega što liči na normalnu demokratsku javnu scenu. Kritika 
opozicionih aktera ima smisla pogotovo u odnosu na često nerealne ambicije da 
se bude takozvani stožer, prvi u selu. Ali ponekad ta kritika zvuči nepravedno 
pa i licemerno pogotovo kada dolazi spolja, od ljudi iz sredina u kojima se 
politički život odvija u normalnim relacijama kakvih u Srbiji nema.

Kad smo već kod toga da se „bude prvi u selu“: poznati ste zagovarač famozne 
jedne kolone, i na predsedničkim izborima i sada, pred beogradske. U tome ste 
ekstremno neuspešni. Zašto?

Delom upravo iz tog razloga koji pominje Frankfurter algemajne cajtung. Ali 
isto tako i iz razloga koji se ne može prenbregnuti: nominalno opoziciona scena 
je puna Vučićevih skrivenih ili poluskrivenih igrača koji imaju zadatak da 
sprečavaju tu vrstu ujedinjenja. Dakle nije problem samo u sujetama pojedinih 
aktera već u tome da su mnogi akteri u direktnoj ili indirektnoj vezi sa 
režimom. A upravo zbog suštinske nelegitimnosti srpske političke scene, postoje 
praktično samo dve opcije borbe: bojkot koji se slabo pokazuje uspešnim 
pogotovo jer imamo ravnodušnu međunarodnu zajednicu, u suštini naklonjenu 
Vučiću dok isporučuje ono što od njega traže. I imate ujedinjenje, to jest 
širok front kojim bi se koliko-toliko pariralo svevlasti naprednjaka i Vučića.

 

Vukadinović: Parlamentarni izbori bi možda ujedinili opoziciju

Pominjete Vučićeve igrače u opoziciji. Međutim, ta je politička scena vrlo 
pregledna. Recite onda na koga mislite.

Naravno da neću reći na koga mislim, ali možete da prepoznate one koji su 
najglasniji i najuporniji u miniranju jedinstvenog nastupa sa boljim ili 
lošijim izgovorima. Ako ih sada žigošem ničemu neću doprineti. Ali svako ko 
pokušava da se pravi da u Srbiji postoji legitimna politička scena, sa 
manje-više normalnim javnim političkim i medijskim životom, zapravo je 
saučesnik – možda i nesretni saučesnik – u održavanju ove diktature.

Ako treba da dođe do ujedinjenja opozicije, nekako bi logično bilo da se prvo 
sedne i razgovara, dođe do nekih principa, programa, liste pa tek onda do 
kandidata. No i na predsedničkim izborima je bilo soliranja, sada je Đilas ušao 
u trku kao solo-igrač uz prethodni dogovor sa Jankovićem i Jeremićem. Da li je 
to naopak red poteza?

Jeste, to je druga strana medalje. Slažem se da to nije dobar put jer je 
trebalo razgovarati od uslova do kandidata, i to prvo iza zatvorenih vrata. U 
toj stvari zaista nije Vučić kriv, on je kriv za mnogo šta drugo. No bojim se 
da bi i tako ishod bio sličan, pre svega zbog Vučićevih spavača u opoziciji, 
ali makar bi jedan smislen prigovor koji Vi sada iznosite otpao. Doduše, koliko 
shvatam, bilo je razgovara ne samo Jankovića, Jeremića i Đilasa, već i sa 
predstavnicima DS, SDS i DJB, ali možda je trebalo više truda uložiti makar i 
po cenu kasnijeg ulaska u kandidaturu. Mislim da u ovom trenutku teško u 
Beogradu može da bude jačeg kandidata od Dragana Đilasa.

 <http://www.dw.com/sr/džeparoši-u-ekspres-loncu/a-41925881>  - pročitajte još: 
Naprednjački džeparoši u ekspres-loncu

Ponovo ste pomenuli „spavače“, pa da pomenemo jednog za kojeg dobar deo 
javnosti tvrdi da je upravo to – Aleksandar Šapić. Prošlo je skoro dva meseca 
od Vašeg istraživanja prema kojem bi Šapić mogao da bude jezičak na vagi u 
Beogradu. On ide okolo i priča kako nije političar i da ga zanima jedino da 
bude gradonačelnik. Plašite li se njegovog ucenjivačkog kapaciteta?

Kad sam govorio o Vučićevim spavačima, rovcima i trojancima uopšte nisam mislio 
na Šapića jer on svoju ulogu i ne krije. On je obelodanio da će podržati onoga 
ko njega podrži da bude gradonačelnik. To je neobičan stav, ali bi možda neko 
rekao da je iskren jer kasnije niko neće moći da mu prebaci da je preverio i 
izdao. Meni je njegova antipolitička pozicija – drugačija nego pozicija Belog – 
nesimpatična, ali je jednom delu birača simpatična. Teoretski, verovatno jedino 
Šapić može da u nekoj meri uđe u biračko telo SNS. Mislim da je Vučić prepoznao 
tu mogućnost pa u poslednjim nastupima u paketu pominje Šapića, Đilasa, 
Jankovića i naravno Miškovića, iako zna da Šapić nije u opozicionom paketu. 
Cilj je da kod birača SNS ogadi Šapića.

U seriji onih napornih novogodišnjih intervjua smo čuli kako funkcioneri Srpske 
napredne stranke tobože pritiskaju Vučića da se ide i na parlamentarne izbore, 
a on kao neće. Mislite da ipak hoće?

Praktično sam jedini na političkoj i analitičarskoj sceni ko je još u novembru 
rekao da tih izbora neće biti. Malo ko mi je javno odao priznanje za analitički 
uvid čak i kada je Vučić rekao da neće biti izbora jer svi misle da se on 
folira. Vučiću niko ne veruje čak ni kada govori istinu što dugoročno nije 
dobro ni za njega ni za zemlju koju vodi. Iako daleko od toga da njegove izjave 
uzimam zdravo za gotovo, mislim da je malo verovatno da će biti parlamentarnih 
izbora zajedno sa beogradskim. Doduše, on ima vremena do kraja januara da ih 
raspiše uz insceniranje neke gužve u parlamentu, neke „nemoguće atmosfere“.

 

Mislim da nema previše razloga da ide na izbore jer su dva ipak bitna 
opoziciona aktera Janković i Jeremić izvan parlamenta. A u parlamentu je više 
saigrača i potencijalnih partnera za koje je pitanje da li bi ponovo ušli. 
Opozicija mu u parlamentu u ovom sastavu ne pravi veliki problem, a povremeni 
incidenti mogu da mu posluže, ako treba, kao alibi za izbore ili kao pokazna 
vežba kako je ta opozicija tobože nekonstruktivna i rušilačka.

Jedan od dobrih – doduše stranačkih – razloga za takve izbore je što bi Vučić 
razvukao krhku i finansijski tanku opoziciju na celu Srbiju. Kako bi se 
opozicija snašla u dve paralelne trke?

Mislim da bi, naprotiv, parlamentarni izbori možda doprineli ostvarenju moje – 
za sada vrlo neuspešne – ambicije o ujedinjenju opozicije. Ona bi se pre i 
bolje ujedinila pod pretnjom parlamentarnih izbora, makar iz straha za 
opstanak. U Beogradu opozicija više kalkuliše da recimo nije smak sveta ako ne 
uđu u gradsku skupštinu ili da u Beogradu ima više opozicionih glasača pa da 
mogu da uđu i u više kolona. Bilo bi im teže u dve trke, ali je i ovako već 
teško.

 <http://www.dw.com/sr/oni-bi-kao-na-izbore-on-im-kao-ne-da/a-42006890>  - 
pročitajte još: Oni bi kao na izbore, on im kao ne da

Sa druge strane, Vučić bi morao da reši problem sa socijalistima – ako ih stavi 
na listu, mora da im da desetak posto, radikali možda ne bi ušli, Čede i Čanka 
ne bi bilo. Dakle Vučićeva pozicija u parlamentu bila bi lošija, a opozicija bi 
bila makar jednako snažna, a verovatno snažnija i koherentnija.

*Filozof i politički analitičar Đorđe Vukadinović, 1962, je nezavisni narodni 
poslanik, osnivač i glavni urednik časopisa Nova srpska politička misao. 
Polemičke tekstove i kolumne objavljuje u nedeljniku Vreme i dnevnom listu 
Politika.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01f801d38637%2427c595e0%247750c1a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to