novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:705037-Pukovnik-Zak-Ogar-Hag-me-je-odbio-jer-bih-svedocio-u-korist-Srba>
  


Pukovnik Žak Ogar: Hag me je odbio jer bih svedočio u korist Srba | Dosije


Goran ČVOROVIĆ

5-7 minutes

  _____  

Vođa francuskih specijalaca na KiM 1999. za “Novosti”: Tribunal je 25 godina 
donosio presude kao pristrasan antisrpski sud. Kosovo nije srpsko-albanski, već 
problem cele međunarodne zajednice

PARIZ: OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

ZVALI su me samo jednom, i to iz Brisela, ne iz Haga, i pitali me da li bih 
želeo da svedočim o onome što sam video na Kosovu. Kada sam sudskom službeniku 
rekao da im u potpunosti stojim na raspolaganju i da bih mogao da posvedočim o 
zločinima OVK nad Srbima, više me niko nije ponovo pozvao. Sve se na tome 
završilo. A imao sam šta da kažem.

Tako, ekskluzivno za “Novosti”, govori Žak Ogar, vođa francuskih specijalaca 
koji su prvi ušli na Kosovo i Metohiju u prelaznom periodu od potpisivanja 
Kumanovskog sporazuma do dolaska međunarodnih mirovnih snaga 1999. godine.

* Proteklu godinu, na njenom samom kraju, obeležilo je izatvaranje 
kontroverznog Haškog tribunala.

- Zatvoren jeste, ali u isto vreme palicu preuzima Mehanizam za krivične 
sudove. U reči “mehanizam” postoji hladno značenje koje nagoveštava da se nešto 
primenjuje bez milosti. Precizan i tehnički termin se primenjuje da se pokaže 
kako nešto funkcioniše kao mašina. Rekao bih mašina za mlevenje. Grozno ime za 
jedan sud. Tribunal, tako, zatvara vrata, ali ipak nastavlja da radi.

PROČITAJTE JOŠ - Pjer Binel: Ne kajem se što sam patio zbog vašeg naroda  
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:704743-Pjer-Binel-Ne-kajem-se-sto-sam-patio-zbog-vaseg-naroda>
 

* Po čemu će, prema vašem mišljenju, ovaj sud ostati upamćen u istoriji?

- Donosio je 25 godina presude kao pristrasan antisrpski sud, koji je pre svega 
želeo da sudi Srbima i srpskom narodu kroz dramu razbijanja Jugoslavije. Tek da 
zamažu oči, izveli bi pred sud ponekog Hrvata, Bošnjaka ili Albanca. Slobodan 
Milošević je na kraju oslobođen svih optužbi kroz druge procese, ali se u 
javnosti na Zapadu zapamtilo samo to da je bio u Hagu, kao da je bio osuđen. U 
poslednjoj presudi je osuđena Hrvatska, ali za zločine nad muslimanima. To 
govori istu stvar. Kada Hrvati učine nažao muslimanima, onda su loši, a kad to 
urade Srbima, onda nisu, pa tako ispadaju manje loši. A za ono što su muslimani 
ili Albanci uradili Srbima niko nije odgovarao. U tome je podmuklost ovog suda.

* Žalite li zbog nečega što ste možda mogli drugačije da uradite dok ste u 
kratkom roku, do dolaska mirovnih snaga, bili na terenu?

- Na Kosovu sam uradio ono što sam mogao. Uvek kasnije možete da zažalite zato 
što nešto niste uradili bolje ili manje loše. Ali savest mi je mirna.

 

* Osećate veliku bliskost sa Srbima...

- Ceo svet se nepravedno okrenuo protiv vas. A mi Francuzi smo zaboravili naše 
savezništvo i tradicionalno prijateljstvo sa srpskim narodom. Slepo smo sledili 
Nemce i Amerikance koji su imali interes da razbiju Srbiju, pošto su prethodno 
razbili Jugoslaviju. Iza toga stoji plan da se oslabi Evropa. Velikoj sili 
Americi je potrebna zvanično ujedinjena, a nezvanično oslabljena Evropa. 
Najbolji način za to je rasturanje zemalja i ohrabrivanje regionalizma. Vidi se 
to i s pokušajem u Kataloniji. Pogledajte šta se događa kod nas na Korzici. Sve 
to pripada istoj logici, samo što su Francuska i Španija veće i jače, pa bolje 
odolevaju. Ipak, treba stalno biti oprezan. Isto se događa i na Bliskom i 
Srednjem istoku. Ali tu je Rusija, koja se vratila na međunarodnu scenu. Da je 
tako jaka bila u vreme događaja oko Kosova, to se ne bi desilo.

PROČITAJTE JOŠ - APEL MLADIĆA IZ HAGA: Spasite mi život! 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:701853-APEL-MLADICA-IZ-HAGA-Spasite-mi-zivot>
 

* Kako, uz sav pragmatizam, rešiti pitanje Kosova?

- U centar svih debata treba staviti međunarodno pravo. Trenutna situacija je 
nametnuta i ne treba je prihvatiti. Rezolucija 1244 je i dalje na snazi. Njen 
cilj je bio da se stvori period međunarodne administracije, da bi se tako 
smirilo stanje. A dogodilo se potpuno obrnuto. Desili su se pogrom, obračuni, 
nestanak ljudi, ubistva, trgovine organima... Međunarodna zajednica to ne bi 
smela da toleriše. Ovo nije srpsko-albanski problem. To je problem za celu 
međunarodnu zajednicu, koja je na Kosovu stvorila probleme umesto da donese 
mir. Sad je na njoj da se vrati na početak i pronađe časno rešenje, da Hašim 
Tači i Ramuš Haradinaj odgovaraju pred sudom za zločine koje su počinili. 
Logika za međunarodnu pravdu mora da ide do kraja.

 

ISTINA

* Svoje svedočanstvo o stvarnim događajima na KiM izneli ste u javnost?

- To je human i lični angažman. Svaki put kad mogu nešto da uradim, to i činim. 
Kada je tzv. Kosovo pokušalo da uđe u Unesko, na svom skromnom nivou sam uradio 
šta sam mogao, objavio članak u novinama, razgovarao s prijateljima... Svedok 
sam i uvek ću da govorim šta sam video.

PROČITAJTE JOŠ - Žak Ogar: Evropa je pred mojim očima umrla u Prištini  
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:515397-Zak-Ogar-Evropa-je-pred-mojim-ocima-umrla-u-Pristini>
 

IMAMO ISTE GENE

* Kako objašnjavate to što su mnogi Francuzi koji su bili u misijama u bivšoj 
Jugoslaviji postali veoma bliski sa Srbima?

- Slični smo kao narod. Imamo prirodne afinitete, što nema nikakve veze sa 
zvaničnom politikom. Bili smo dugo prijatelji, pa je onda došao komunizam, pa 
se Francuska usaglasila sa SAD i NATO, zbog čega duboko žalim, jer smo tako 
izgubili slobodu procene i akcije. Ali, iznad toga, Srbi i Francuzi imaju neke 
zajedničke gene. I jedni i drugi su seljački i vojnički narod, koji se uvek 
borio protiv spoljnih osvajača, duhovni narod, čiji je identitet zasnovan na 
veri, punog karaktera, narod koji kaže šta misli bez obzira na posledice.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/0be001d38900%24b3a5f700%241af1e500%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to