glassrpske.com <http://www.glassrpske.com/novosti/region/Gdje-je-centralni-spomenik-svim-zrtvama-ustaske-NDH/255603.html>
Gdje je centralni spomenik svim žrtvama ustaške NDH? 2-3 minutes _____ 15.02.2018 13:42 | Срна Загреб - У Загребу планирају подизање споменика за шест милиона Јевреја убијених у Холокаусту, али из Јеврејске градске општине одговарају да би споменик требало да буде подигнут свим жртвама усташке Независне Државе Хрватске /НДХ/. Највиши функционери Јеврејске општине Загреб Огњен Краус, предсједник, и Сања Зоричић Табаковић, представник јеврејске националне мањине у Граду Загребу, у писму градоначелнику Милану Бандићу својевремено су поставили неколико питања. Главно питање је зашто се уз већ постојећи централни европски меморијал, саграђен 2005. године у Берлину, у Загребу подиже споменик са истим називом? Овдје би требало очекивати споменик жртавама усташке НДХ, у чије је доба убијено 80 одсто припадника јеврејске заједнице, "а не утопити их у шест милиона свих јеврејских жртава". Као могући мотиви таквог поступка наводе се: "неутрализација усташког злочина, рехабилитација НДХ, прекрајање историје, изједначавање жртава усташких расних закона и свих жртава Другог свјетског рата, те миноризација хрватске антифашистичке борбе". Сњешка Кнежевић, главни историчар загребачког урбанизма, наводи да би умјесто манипулације великом европском историјском темом, Загреб могао добити и хипотеку - зато што меморијала за све жртве усташког терора и злочина у Хрватској нема. Она објашњава да је упитно и мјесто најављеног меморијалног центра Холокауста - загребачка станица, која није била ни сабирно мјесто, нити су транспорти у концентрационе логоре полазили са ње, већ су туда само пролазили. Аутентична мјеста историчари су одавно идентификовали, али она нису прикладна за споменик. У Берлину или у Лондону такви комплекси се постављају у репрезентативне, махом историјске јавне просторе, усред живота града, каткад и нације, наводи она, а преноси портал "Телеграм". У усташкој НДХ извршен је геноцид на Србима, Јеврејима и Ромима, који су били жртве расних закона. Међутим, централни споменик посвећен жртвама НДХ није предвиђен. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/01d201d3a674%24e1da65c0%24a58f3140%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
