radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/kultura/pristina-otvoren-srpski-kulturni-centar.html>
  


Priština: Otvoren Srpski kulturni centar


| Kultura | Kim | komentara: 0 | pregleda: 231

3-4 minutes

  _____  


Priština: Otvoren Srpski kulturni centar


15.02.2018 | 14:30 

Kako bi se sačuvala kultura i tradicija prištinskih Srba, kojih danas u ovom 
gradu ima desetak, u Domu mitropolije pri crkvi Svetog Nikole, otvoren je 
Srpski kulturni centar.

Svi oni koji su danas prisustvovali otvaranju Srpskog kulturnog centra mogli su 
da pogledaju izložbu fotografija i razglednica “Stara Priština“ koje je 
sakupljala pesnikinja Radmila Todić Vulićević, kao i izložbu slika “Slikari 
prištinske likovne škole“.

“Mislim da bi srpski likovni umetnici danas bili najsrećniji da su ovde sa 
nama, u gradu u kome su živeli, stvarali, izlagali svoje radove. Mnogima od 
njih su tokom progona poharani ateljei i spaljene i uništene slike. Ovom 
izložbom na neki način, kroz njihovo stvaralaštvo, simbolično vraćamo prognane 
srpske umetnike u svoj grad, nadam se uskoro i njih same“, kazao je istoričar 
umetnosti Nebojša Jevtić koji je prisutnima govorio o izložbi slika “Slikari 
prištinske likovne škole“.

Kroz “Igre stare Prištine“ predstavilo se kulturno umetničko društvo “Kopaonik“ 
iz Leposavića, a o njihovom značaju, lepoti i specifičnosti govorio je 
umetnički rukovodilac ovog društva Đorđe Lakušić

“Ono što mi je posebno ostalo to je da sa velikim entuzijazmom radim gradske 
igre iz Prištine, jer ta lepota, to dostojanstvo, jedna celina prirodne 
toplote, ti pokreti gradskih igara naših ljudi zaista su se razlikovali od 
seoskih igara. Naše gradske igre, kakva je i igra iz Prištine, donosi puno 
lepote, raskoši, tih sitnih upletenih koraka“, kazao je Lakušić.

Srpski kulturni centar, u kojem će u budućnosti biti organizovane debate, 
skupovi i konferencije, otvoren je kako bi se u njemu okupljali svi Srbi sa 
Kosova i Metohije, kazao je vladika raško-prizrenski Teodosije.

“Da se sabiramo u ljubavi, jedinstvu, slozi. Da ovde promovišemo i čuvamo sve 
ono što je sveto i vredno, što su naši preci stvorili i nama predali u nasleđe, 
a mi smo dužni da držimo to i sačuvamo. Da se odavde, sa ovog mesta, pošalje 
poruka mira, sloge i jedinstva“, kazao je Teodosije nakon osvećenja objekta.

Otvaranju kulturnog centra prisustvovao je zamenik direktora Kancelarije za 
Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev, državni sekretar u ministarstvu privrede 
Branimir Stojanović, gradonačelnik Gračanice Srđan Popović, predsednik 
Privremenog organa Prištine Ljubinko Karadžić.

“Ovo će biti mesto gde će se Srbi okupljati, biće dom svih Srba koji žele da 
sačuvaju identitet i kulturu Srba Prištevaca“, kazao je Branimir Stojanović.

"Ovo je jedna simbolična kockica u velikom mozaiku povratka srpstva u Prištini, 
jer srpstvo Prištini, kao i Priština srpstvu nedostaju i to se oseti“, rekao je 
Dušan kozarev.

Uoči otvaranja Srpskog kuturnog centra, a povodom praznika Sretenje vladika 
Teodosije je uz sasluženje sveštenstva i monaštva eparhije raško-prizrenske u 
crkvi Svetog Nikole služio liturgiju.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/027901d3a677%242b0ba9a0%248122fce0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to