radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/politika/dogovor-nezavisnost-kosova-nije-zadovoljila-albance.html>
  


Nezavisnost Kosova nije zadovoljila Albance


| Politika | Kim | komentara: 0 | pregleda: 187

5-6 minutes

  _____  


„Dogovor!?“: Nezavisnost Kosova nije zadovoljila Albance


16.02.2018 | 09:36 

Iako su imali potrebu da se osamostale, Albanci na Kosovu proglašenjem 
nezavisnoti nisu dobili ono što su očekivali, kaže član predsedništva AAK Riza 
Smaka. Rada Trajković smatra da se Albanci ni identiteski nisu odredili i da 
još uvek ne znaju da li su za Veliku Albaniju ili za samostalno Kosovo. To se, 
kaže, najbolje vidi kroz poštovanje sopstvene zastave.

*       Rada Trajković i Riza Smaka u emisiji Dogovor (Foto Kim) 

Deset godina nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti, kosovski Albanci nisu 
zadovoljni onim što su osamostaljenjem dobili. Riza Smaka, profesor ustavnog 
prava i član predsedništva Alijanse za budućnost Kosova kaže da su Albanci 
očekivali više u pogledu ekonomske sigurnosti stanovništva. To se, nažalost, 
nije desilo.

„Nisu zadovoljni jer nije dobra ekonomska baza, nivo života, nema zaposlenja, 
nema ni mesta za zaposlenje a mladi traže da rade, da žive“.

Zbog takvog stana u „državi“ sve više Albanaca napušta Kosovo, kaže Smaka.

„Najmanje sto hiljada Albanaca je napustilo Kosovo. Sutra da se otvore vrata 
kroz liberalizaciju, najmanje za dva dana će napustiti Kosovo još sto hiljada 
ljudi. I Srbi isto, svako traži gde je bolje“, kaže profesor.

Očigledno je da nezavisnost nije zadovoljila Albance, kaže predsednica 
Evropskog pokreta Rada Trajković. To se, kako kaže, najbolje vidi u odlasku 
albanskog stanovništva i to na dve strane:

„Najveći broj mladih ljudi sa prostora bivše Jugoslavije koji je otišao da 
ratuje za ekstremni fundametalizam otišao je sa prostora Kosova i Metohije, 
zbog siromaštva, novca, ideologije. Sa druge strane, drugi deo mladih Albanaca 
odlaze prema Evropi. Ta sirotinjska kolonizacija Evrope je od strane gladnih i 
,ako hoćete, na mnogo načina ugnjetenih Albanaca od sopstvene vlasti“.

Trakovićeva smatra da, iako su Albanci proglasili nezavisnost od Srbije, još 
uvek nisu pronašli svoj identitet.

„Oni još se nisu identiteski odredili da li se bore za nezavisnost i žele tu 
simboliku kao što je zastava ili žele Kosovo kao deo velike Albanije, pa su 
postavili Albansku zastavu koju su skinuli pre neko veče i ukrali su onu veliku 
kosovsku zastavu, a sa druge strne u Gnjilanu je kosovska zastava zapaljena“.

Na pitanje da li su Srbi sa Kosova prihvatili kosovsku nezavisnost, 
Trajkovićeva je rekla da jesu samo u pogledu dobijanja dokumenata koje je 
izvršeno uz institucionalne pritiske.

„Inače, kao opredeljenje, kao želju, mislim da (vlasti u Prištini) ne mogu 
očekuju da se to desi. Ako imate stalno presiju i da prihvatite od onih koji 
vas u kontinuitetu diskriminišu , i simbole i gubljenje identiteta, to zaista 
Srbi ne mogu da prihvate. To je normalno stanje da ne mogu da prihvate“, kaže 
Rada Trajković.

Član predsedništva vladajuće Alijanse za budućnost Kosova Riza Smaka očekuje da 
Srbija uskoro prizna Kosovo kao nezavisnu državu.

„Srbija bi trebalo da prizna Kosovo, to je realnost. Međunarodni sud pravde je 
utvrdio da je Kosovo pravilno, u skladu sa međunarodnim pravom, proglasilo 
nezavisnost. Neki kažu jednostrano, pa i Srbija je jednostrano proglasila 
nezavisnost, nikoga nije pitala“.

Sa njim se, međutim, ne slaže Rada Trajković.

„Znam da ukoliko nestanu institucionalne veze poput obrazovanja i zdravstva za 
Srbe sa Kosova, Srbi će otići i ovaj prostor će biti prazan, ali neće nikada 
biti priznat kao nezavisna država od državnih organa Srbije. U to sam potpuno 
ubeđena, to nije mit, to je činjenica koju svi treba da razumemo i prihvatimo“.

Poboljšanje odnosa između dva naroda na Kosovu moguće je, kaže Trajković, 
jedino kada se Kosovo oslobodi onih koji su činili zločine.

„Specijalni sud treba najpre da odradi svoj posao u smislu eliminacije i 
izolacije ljudi koji su osumnjičeni i optuženi za sistematsko etničko čišćenje 
Srba sa Kosova i Metohije koji će biti osuđeni za najbizarniji zločin u Evropi 
koji se nigde nije desio a to je tregovina organima zarobljenih Srba. I kada se 
ovo društvo bude oslobodilo tih ljudi onda će se tek stvoriti uslovi da se 
pregovara o budućnosti prostora Kosova i Metohije na pravi način“.

Govoreći o Specijalnom sudu, Smaka je kazao da se boji da taj sud neće biti 
dovoljno efikasan.

„Kao što nije bio ni Euleks, UNMIK, OEBS i to zbog korupcije, inače ja bih 
glasao da bude. Rešenje je jedino ovde – ko je počinio krivična dela treba pred 
sud, ko nije treba da ima sva poštovanja i obezbeđenja od države i ljudi“. 

Iako su odnosi između Srba i Albanaca duboko opterećeni prošlošću, ima nade da 
oni budu bolji, smatra Riza Smaka.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/03bd01d3a73e%2442f108e0%24c8d31aa0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to