blic.rs 
<https://www.blic.rs/vesti/drustvo/vucic-za-prvo-dete-100000-za-drugo-dete-10000-mesecno-dve-godine-za-trece-dete-12000/zbyg4rq>
  


VUČIĆ: Za prvo dete 100.000, za drugo dete 10.000 mesečno dve godine, za treće 
dete 12.000 mesečno u toku 10 GODINA, a za četvrto dete 18.000 EVRA


Foto: Dragan Kujundžić / Tanjug

10-13 minutes

  _____  

 

Mi nemamo dece. To je za našu zemlju ključni problem, kaže predsednik Srbije 
Aleksandar Vučić, koji je najavio da će Srbija u narednom periodu početi da 
primenjuje razne mere za podsticaj rađanja. Kazao je i da ako problem 
nataliteta ne "obradimo odmah, izgubićemo zemlju, a na to nemamo pravo, jer je 
naša obaveza da brinemo o otadžbini u budućnosti".

Kako je rekao, Vlada Srbije je usvojila mere za podsticaj rađanja, a on osnovao 
Savet koji će se baviti ovom problematikom.

- Za prvo dete majke će dobijati jednokratno 100.000 dinara. Za drugo dete 
10.000 mesečno, i to 24 meseca. Majka koja rodi treće dete imaće 12.000 mesečno 
u toku deset godina, a za četvrto dete za taj period ukupna pomoć će iznositi 
18.000 evra. Država će obezbediti da svakog meseca majke na račun dobiju taj 
novac - rekao je Vučić.

Kako je istakao, ove mere će početi da se primenjuju od 1. jula, a sve će 
važiti od 1. januara sledeće godine.

Nemamo decu

Vučić je naveo da Srbija trenutno ima 6.995.808 stanovnika ali da će, ako se 
nastave negativni demografski trendovi, do 2060. imati između 3,9 i 5,5 miliona 
stanovnika. Kazao je i da kao predsedniik ima pravo da kaže da su posledice 
pada nataliteta katastrofalne, i da "mi nemamo decu i nemamo budućnost".

Foto: Zoran Ilić / RAS Srbija 

- Svakog dana "gubimo" 107 ljudi, stanovništo gubimo već 67 godina, a za 27 
poslednjih godina imamo negativni prirodni priraštaj. Broj dece po majci je 
1,44 a za prostu reprodukciju treba nam bar 0,8 više. U protivnom, doći ćemo u 
situaciju da kroz nekoliko godina imamo značajno manje stanovnika sa istim 
brojem penzionera, a to znači da smo završili kao nacija, nećemo imati ni 
ekonomski, ni demografski ni politički potencijal - rekao je Vučić, i poručio 
da nam za to nije niko drugi kriv, ni SAD, ni EU...

Od broja dece zavisi penzioni sistem

Mere koje je država predvidela, kaže, u prvom trenutku će "koštati" 12 miliona 
evra, ali da država želi da rađanje bude stimulisano, i da se nada će one biti 
još veće. To rade, kaže, sve razvijene zemlje rade, a time mora da se bavi i 
Srbija. Navodi i da od broja rođene dece zavisi i penzioni sistem, i da to 
građani moraju da znaju.

Foto: Z. Žestić / Tanjug 

Kazao je da će plate i penzije ponovo biti povećane ove godine, da ljudi danas 
žive bolje ali da ćemo, ako se demografske stvari ne poprave, "izgubiti zemlju".

- Vlada Srbije je donela ozbiljne mere kako bi rešavala ove probleme. One se 
pre svega odnose na pomoć majkama - kazao je Vučić.

Trudnoća ne sme da bude hendikep

Rekao je da je planiranje porodice i roditeljstva lična odluka svakoga, ali da 
on kao šef države mora da govori o onome što nas čeka u budućnosti, i "kakve 
nas posledice očekuju" ako se stvari ne promene.

- Svi moramo da pomognemo ženama, ali brigu o majci ne može da vodi samo 
država, već čitavo društvo, privreda... Trudnoća ne sme da bude hendikep niti 
razlog za otpuštanje sa posla - istakao je Vučić.

Foto: O. Bunić / RAS Srbija 

Kazao je i da država problemom nataliteta mora da se pozabavi "50 godina 
unapred", i da mora da živi "živote naše dece i unučića, da razmišljamo 
ostavljamo li im zemlju, otadžbinu ili ne". Takođe, upozorio je da će od broja 
rođene dece za 15-20 godina zavisiti održivost penzionog sistema, jer će deca 
koja su danas rođena tada uplaćivati u penzioni sistem. Izneo je i podatak da 
je 1950. godine u Srbiji bilo 163.297 beba, a 2017. godine skoro 100.00 manje, 
pri čemu danas imamo veći boj stanovnika.

- Mislim da je sve jasno kad to kažem - naznačio je on.

Problem i na selu i u gradovima

Kako je rekao, demografski problem Srbija ima i na selu i u gradovima, a 
najmanje problema je u Novom Sadu, najviše zbog izbeglih ljudi koji su došli tu 
iz Srpske Krajine, zatim u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu, Preševu.

- Danas se borimo za svako radno mesto, fabriku, projekat, da poboljšamo 
uslove, uz značajnije povećanje plata i penzija ove godine, po prvi put se 
ljudi osećaju bolje, ali ne želim da zanemare ono od suštinskog značaja - 
istakao je on.

Foto: O. Bunić / RAS Srbija 

Kako je rekao, za dve ili tri godine moraćemo da uvozimo radnu sangu, jer 
nemamo dece. Vučić je naveo da kao predsednik ima pravo da ukaže na 
katastrofalne posledice, i da ga ne interesuju reakcije ni iz Vlade ni iz sveta 
koji bi da mu "sole pamet", jer ničije ustavno pravo neće biti ugroženo.

- Pišite saopštenja, bavite se feminističkim, ovakvim i onakvim pokretima... Na 
tome rade svi od Nemačke, Danske, Švedske. Samo mi ne preduzimamo ništa, jer 
smo samoživi - rekao je Vučić.

Uhvatili smo se u koštac sa problemima

On je istakao je da je rukovodstvo Srbije uradilo uporedni prikaz delova 
centralne Srbije i KiM naseljenog albanskim stanovništvom. „Toplički upravni 
okrug, kako je naveo, ima 2.231 kilometar kvadratni, a Podujevo samo 653 
kvadratna kilometara, broj naselja u Toplici je 267, u Podujevu 77, ali broj 
stanovnika u Toplici 86.327, a u Podujevu 83.242.

- „Samo Podujevo je jednako veliko koliko čitava naša Toplica“ - konstatovao je 
Vučić, i ukazao da severno Kosovo, sa četiri opštine, ima 42.000 stanovnika, a 
južna Mitrovica sama 68.474.

Foto: Tanjug / RAS Srbija 

Kosovska Mitrovica 

„Zato smo se, kaže, za regionalnu policiju borili da obuhvata samo ove četiri 
opštine, jer "ako se dodaju ove druge opštine imali bi 70 albanskih policajaca 
na severu, a Briselskim sporazumom smo se izborili da imamo 100 odsto srpskih 
policajaca“".

Naglasio je i da je pogrešna bila pretpostavka da su veći gradovi i mesta u 
centralnoj Srbiji nego na Kosovu i Metohiji. S tim u vezi je uporedio Smederevo 
i Uroševac, od kojih je prvi 2016. godine imao 104.980, a drugi 101.107 
stanovnika.

Poređenja srpskih i kosovskih gradova

- „Smederevo je veće od Uroševca. Smederevo ima novorođene dece 868 te godine, 
a Uroševac 1.561. Umrlih Smederevo je imalo tri puta više. Priraštaj u 
Smederevu je da smo izgubili 588 ljudi, a Urosevac je dobio 1.020 čoveka. 
Poređenje Zaječara i Srbice pokazuje slične podatke, jer je Zaječar izgubio 651 
čoveka, a oni dobili 643. Poređenje Gornjeg Milanovca i Dečana pokazuje da smo 
izgubili 308 ljudi, a oni dobili 402 - kazao je Vučić.

Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija 

Kaže, i da će Srbija što se tiče migracionog salda imati do 2030. godine "nulti 
saldo", odnosno isti broj onih koji odlaze iz Srbije i koji u njoj ostaju.

Predsednik Srbije je istakao i da je u Srbiji u poslednjih 27 godina, na osnovu 
urađenog istraživanja, vladala apatija i da po prvi put u poslednjih šest 
meseci, "svih šest meseci ljudi imaju veću nadu i misle pozitivno".

Naučili smo na nezadovoljstvo

- „Ta apatija nas je dovela dotle da ne verujemo u bilo koji način rešavanja 
kosovsko-metohijskog problema, da bilo šta može doneti bolju bdućnost - istakao 
je on, dodajući da jedan problem zamenjujemo drugim, "jer smo naučili na 
nezadovoljstvo".

Tako smo, kako je rekao, "nezaposlenost koja je smanjena, razmenili drugim 
problemom, a to nezadovoljstvo naš je koštalo dramatično gubitkom stanovništva".

Foto: N. Mihajlović / RAS Srbija 

Vučić je preneo i da je Srbija, bez albanskog stanovništva na KiM, prošle 
godine 1. januara imala 7.040.272 stanovnika, da je priraštaj bio minus 39. 
202, "što znači da smo svakog dana gubili 107 stanobnika".

- Procena broja stanovnika danas je 6.995.808 ljudi u Srbiji, od toga imamo 
bračnih parova bez dece 600.724, vanbračnih parova bez dece 48.943, bračnih 
parova sa decom 1.040.000, vanbračnih parova sa decom 67.971, majke sa decom 
291.522, i oca sa decom 76.485 - naveo je predsednik Srbije.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/016b01d3bdf1%2400b3fcc0%24021bf640%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to