novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:717335-TOMA-FILA-ZA-NOVOSTI-Djindjic-me-prevario-da-Slobu-nece-poslati-u-Hag>
  


TOMA FILA ZA "NOVOSTI": Đinđić me prevario da Slobu neće poslati u Hag | 
Politika


V. Crnjanski Spasojević

9-12 minutes

  _____  

Imao sam potpisanu državnu garanciju da ga neće isporučiti sudu za ratne 
zločine. Milošević je zaslužio spomenik, on nije kriv za gubitak Kosova i 
metohije

PRE nego što neka ličnost dobije ulicu ili spomenik, mora da prođe istorijska 
distanca. To najbolje pokazuje slučaj Josipa Broza, čije ime su nosile sve 
glavne ulice u gradovima bivše Jugoslavije, izuzev Valjeva, koje su valjda 
hteli da kazne zbog Nikole Kalabića. Posle raspada zemlje, ta imena su nemilice 
skidana. I tada, i danas, smatram da istorijska distanca treba da bude 30 
godina. Ali pošto je ona prekršena u slučaju Zorana Đinđića, mislim da i 
Slobodan Milošević treba da dobije spomenik.

Ovako, za "Novosti", govori Toma Fila, doajen srpske advokature, čovek koji je 
uspevao da odbrani sigurne osuđenike na smrt, koji je zastupao Titovu udovicu 
Jovanku Broz, bivšeg predsednika Slobodana Miloševića, srpskog premijera Nikolu 
Šainovića, glumca Žarka Lauševića...

Ali Fila pravi razliku između dva spomenika.

- Đinđiću se podiže spomenik zbog onoga što je govorio, a ne zbog onoga što je 
uradio. Ono što je govorio bilo je lepo, ali DOS od toga nije ostvario ništa, 
već je otišao u kriminal i lopovluke. Zato su izgubili izbore i nestali. S 
druge strane, kod Miloševića možemo da procenjujemo ne samo ono što je govorio, 
već i šta je uradio.

* A šta je, po vašem mišljenju, to što je on dobro uradio?

- Zaslužan je za Dejtonski sporazum, Rezoluciju 1244 i Kumanovski sporazum, 
koji su danas osnova za osporavanje kosovske nezavisnosti. Neki mu na dušu 
stavljaju bombardovanje 1999, a ja ih pitam kako može da bude kriv za nešto što 
su SAD i njihovi sateliti uradili protivno međunarodnom pravu i odluci UN. Nije 
kriv ni za propast pregovora u Rambujeu. Branio sam Šainovića u "kosovskom 
procesu" i iz svedočenja je utvrđeno da je Klinton rekao kako su namerno 
stavili Miloševiću tako visoku letvicu koju ne može da preskoči. On nije bio 
nacionalista, već komunista, i nije kriv za raspad Jugoslavije. Ili bar nije 
samo on kriv. Hrvati veličaju Tuđmana, BiH Izetbegovića, Makedonija Gligorova, 
samo mi "pljujemo" Miloševića. Većina naroda je za podizanje tog spomenika.

PROTIV DOŽIVOTNE ROBIJE * Veliki ste protivnik smrtne kazne, ali i doživotne 
robije. Zašto? 
- Ni u jednoj zemlji u kojoj postoji smrtna kazna nije smanjen kriminalitet, 
tako da za nju nema opravdanja. Protivnik sam i doživotne robije jer ne treba 
nikome dati kaznu koja mu ne daje i neku nadu, šansu da se promeni. Nema čoveka 
koji je odslužio 15 godina a da je izašao normalan, osim političkih osuđenika, 
koje drži ideja.

* Nedavno ste izazvali pravu buru kada ste uporedili Đinđićevog ubicu Zvezdana 
Jovanovića sa Gavrilom Principom?!

- Moje reči su izvučene iz konteksta, verovatno zbog predizborne kampanje. 
Nikada nisam opravdavao nijedan zločin, iako sam branio mnogo ubica. To što sam 
tada izgovorio rekao sam najmanje pedeset puta pre toga, ali to nikome nije 
smetalo jer nisam bio funkcioner SPS. Kao pravnik i advokat želeo sam da kažem 
da je jedini način na koji je Jovanović mogao da bude branjen taj da je atentat 
na Đinđića izvršen iz političkih, a ne iz kriminalnih razloga. Ja bih ga, da 
sam bio njegov advokat, tako branio. Tako bih branio i Gavrila Principa, 
pripadnike Crne ruke posle Majskog prevrata ili optužene u Solunskom procesu za 
napad na Karađorđevića...

* Znali ste Đinđića, kakav danas, posle 15 godina, imate sud o njemu i šta mu 
zamerate?

- Najviše mu zameram izručenje Miloševića i ostalih Haškom tribunalu. Izručili 
smo vrh vojske, policije, politički vrh... Izručili smo strateškog genija 
generala Vladimira Lazarevića, na čijim će se odlukama učiti generacije, i još 
"dižemo prašinu" zato što je držao predavanje na univerzitetu. Država je 
izgubila dostojanstvo. Nije sarađivala sa advokatima, ali zato su kamionima 
odvozili dokumentaciju za tužilaštvo, u Hag. Tužilac Džefri Najs je upadao 
ljudima u stanove i pretio, a ovde je dočekivan kao bog. Svi su padali u 
nesvest od sreće kad dođe Serž Bramerc u Beograd.

* Da li ste sa Đinđićem razgovarali o Hagu?

- U svakom razgovoru Đinđić me je uveravao da neće poslati Miloševića u Hag. Te 
noći kada je uhapšen, Čeda Jovanović je u ime Zorana Đinđića, sa pečatom 
države, potpisao garancije da, ukoliko se dobrovoljno preda, Milošević neće 
biti odveden u Tribunal, država neće goniti članove njegove porodice i neće mu 
dirati imovinu. Nijedno od tri obećanja nije ispunjeno.

 

* Kako gledate na ponovno pokretanje postupka protiv tadašnjeg upravnika CZ 
Dragiše Blanuše zbog otmice Miloševića?

- Način na koji je odveden iz zatvora rezultat je lošeg vođenja politike, ali 
za "otmicu" Miloševića i odvođenje u Hag ne može da bude odgovoran Blanuša, jer 
je on bio samo običan službenik. Sprovodio je odluke ministra pravde i Vlade, 
na čelu sa Zoranom Đinđićem. O odnosu njega i tadašnjeg ministra Vladana Batića 
mogu da kažem sve najlepše. Sve što smo tražili za Miloševića, odobreno nam je. 
U istoriji pravosuđa niko nije imao dozvolu da posećuje zatvorenika od nula do 
24 sata, ja sam je dobio. Milošević je mogao da vidi lekara i advokata kad hoće.

NEĆU BITI ODBORNIK * Izabrani ste za odbornika u Skupštini Beograda. Kada ćete 
sesti u skupštinsku klupu? 
- Neću sesti, zdravlje mi ne dozvoljava. Ni u kampanji nisam dao maksimum. Zbog 
zdravlja nisam mogao da prisustvujem svim skupovima i osećam se odgovornim za 
nedovoljan uspeh SPS.

* Mislite da je Milošević zaista kidnapovan iz zatvora?

- Izručen je Hagu suprotno odluci Saveznog ustavnog suda. Znao sam da će ga 
sigurno poslati, zato sam i odbio da dođem u CZ kada su me pozvali. Hteli su na 
prevaru da me ubede da i ja pođem s njim. Posebno je nedopustivo to što 
istražni sudija nije ni znao da mu je okrivljeni poslat u Tribunal. Pravna 
država u tom slučaju nije funkcionisala.

* Zašto niste hteli da branite Miloševića u Tribunalu?

- U startu sam mu rekao da ću ga braniti ovde do poslednjeg momenta, ali da u 
Hagu ne želim da ga branim, jer sam znao kako će to sve izgledati. Rekao je da 
će se braniti sam i predložio da sedim u hodniku. Kako god me neko shvatio, ja 
ne branim iz hodnika. Tvrdio sam da u Jugoslaviji ne može da bude osuđen i to 
je jedan od razloga zašto je izručen. Sve je išlo protivpravno od samog početka.

* Kako mislite da će čovečanstvo posle 30 godina gledati na Haški tribunal?

- Kao na pravnu sramotu i nonsens! Izmislili su delo "udruženi zločinački 
poduhvat" koje nigde ne postoji i koje nije prihvatio ni stalni Međunarodni 
sud. Uveden je poluanglosaksonski sistem suđenja bez porote, menjana su pravila 
tokom procesa, a standardi su bili, kako je priznao predsednik sudskog veća u 
"kosovskom slučaju", niži nego kod nacionalnih pravosuđa. To je najgori period 
u mom životu! Upravo je Hag jedan od razloga zašto sam se našao u SPS.

* Kako to mislite?

- Ivica Dačić mi je ponudio mesto u Predsedništvu SPS, kao znak zahvalnosti te 
stranke za sve što sam učinio u Hagu. Osetio sam se počastvovanim. Inače sam, 
baš kao i moj otac, po ubeđenju socijaldemokrata. Svi moji Cincari bili su u 
partizanima. Otac mi je bio zatočen u Nemačkoj, u logoru, kao partizanski 
obaveštajac. Ideološki pripadam toj stranci. Jedino bi mogao da bude problem 
partijska disciplina. Nisam joj baš vičan. Uvek sam govorio šta sam mislio.

 

* Neko bi rekao da je vaš angažman u Crkvi u suprotnosti sa članstvom u jednoj 
levičarskoj partiji?

- Predsednik sam crkvene opštine Beograda i zamenik Njegove svetosti u 
Beogradsko-karlovačkoj mitropoliji. U crkvi imam kabinet koji koristim češće 
nego advokatsku kancelariju. Mnogo nas iz SPS je u crkvi, i Ivica Dačić je 
vernik. Socijaldemokratija nije u koliziji sa Bogom.

ODBRANE ZA PAMĆENjE * Koje odbrane će vam zauvek ostati u sećanju? 
- U najgorem sećanju ostaće mi vreme provedeno u Hagu. U najlepšem sećanju će 
mi ostati odbrana Nikole Šainovića, jer je to prvi čovek koga sam branio i koji 
mi je postao prijatelj. Zauvek ću pamtiti i odbranu Šefke Hodžić (optužena da 
je 1969. ubila prijateljicu i izvadila joj iz stomaka nerođenu bebu) i 
inženjera Miodraga Milojevića u Paraćinu (ubio četiri direktora i vozača u 
Fabrici "Paraćinka"). Najveću popularnost donela mi je odbrana Miloševića. 
Najviše sam voleo da pomažem malim ljudima u sukobu sa "velikima".

* Kako gledate na najavljene promene crkvenog ustava?

- Treba sačekati Sinod i ne žuriti sa ocenama. Ja sam protiv preterane 
decentralizacije i slabljenja patrijarha, jer to neminovno dovodi do slabljenja 
jedinstva Crkve. Ne znam kome je palo na pamet da bi patrijarh trebalo da sedi 
u Peći. Izrazito sam protiv toga, jer patrijarh ima i političku, a ne samo 
versku ulogu.

* A kako gledate na ustavne promene u državi? 

- Niko ne može da ima neograničenu vlast, pa ni sudije. To ne dozvoljava 
princip podele vlasti. Nemam ništa protiv predloženih ustavnih rešenja, mada 
bih ja zadržao prvi izbor sudija u parlamentu, dok bi kasnije o njihovom 
napredovanju, razrešenju i ostalim pitanjima, odlučivao Visoki savet sudstva. U 
njemu bi većinu činile sudije, dok bi stručnjake iz univerziteta, tužilaštva i 
advokature birale institucije iz kojih potiču. 

TRPIMO POSLEDICE REFORME

* Kako biste ocenili stanje u pravosuđu?

- I dalje osećamo ozbiljne posledice reforme pravosuđa iz 2010, koju su 
napravile demokrate, i verovatno ćemo ih osećati dok aktuelne sudije ne odu u 
penziju. Zato je važno kako se biraju nove sudije, koje neće polagati račun 
nijednoj partiji. Bez kvalitetnog pravosuđa nema ni jake advokature.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/045701d3bf11%24ea7064e0%24bf512ea0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to