beta.rs 
<https://beta.rs/vesti/politika-vesti-srbija/86667-rakic-srpska-lista-izaci-ce-iz-vlade-u-pristini>
  


Srpska lista izlazi iz kosovske vlade, 20. aprila formira ZSO


4-5 minutes

  _____  

 

Predsednik Srpske liste Goran Rakić izjavio je danas da će Srpska lista izaći 
iz vlade u Prištini.

"Neće imati podršku Srpske liste", kazao je Rakić na konferenciji za novinare u 
Predsedništvu Srbije posle sastanka sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem.

On je kazao da će se Srbi na Kosovu i Metohiji ujediniti, da ih niko neće 
uplašiti i da će ostati sa svojim porodicama da brane svoje domove.

"Nikakve ROSU policija i EULEKS policajci nas neće oterati sa tih prostora", 
kazao je Rakić.

Rakić je rekao da će sutra biti sednica predstavnika deset opština sa srpskom 
većinom na kojoj će predložiti da se na petu godišnjicu od potpisivanja 
Briselskog sporazuma, 20. aprila formira Zajednica srpskih opština.

Potpredsednik Vlade Kosova Dalibor Jevtić kazao je da je odluka da Srpska lista 
izadje iz vlade u Prištini doneta jednoglasno, dodajući da lista u kosovskoj 
skupštini više neće podržavati odluke te vlade.

"Razgovarao sam sa kolegama Albancima u vladi. Pitao sam ih kakav je to 
scenario napravljen u Mitrovačkom dvoru, pa su Marka Djurića vodili ulicama 
Prištine. Hteli su da ponize nas ali su ponizili sebe i sebi naneli najveću 
štetu jer su pokazali prave namere", kazao je Jevtić.

On je zatražio odgovornost za sve što se juče dogodilo na Kosovu. 

"Odgovornost mora da postoji za prekomernu upotrebu sile. Niko više od nas nije 
bio spremniji da ispruži ruku da probleme rešavamo ali koliko god pokušavali da 
izgradimo poverenje, stalno smo nailazili na slučajeve hapšenja Srba dok je 
podrška za povratak bila samo deklarativna", rekao je Jeftić.

Djurić: Moguće da popodne u Beograd dodje neko od visokih zvaničnika EU

Direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Djurić, koji je uhapšen 
u Kosovskoj Mitrovici i proteran sa Kosova, izjavio je da je moguće da danas u 
popodnevnim časovima u Beograd dodje neko od visokih zvaničnika Evropske unije.

Djurić je kazao da je potpuno siguran da je postojala eksplicitna saglasnost 
pojedinih krugova medjunarodne zajednice za jučerašnje dogadjaje na Kosovu i 
Metohiji.

"Neko je želeo da obesmisli dijalog i da otkopa i potkopa pronalaženje 
kompromisnog rešenja zato što se plaše prava i pravde", kazao je Djurić u 
Predsedništvu Srbije na konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom 
države Aleksandrom Vučićem.

On je kazao da je jedna strana delima, a druga nedelima pokazala šta misle o 
dijalogu Beograda i Prištine. "Konačnu odluku o nastavku dijaloga doneće 
predsednik Vučić.... Ono što ste mogli da vidite u Prištini u Kosovskoj 
Mitrovici je stav Prištine i dela medjunarodne zajednice prema dijalogu. Nemam 
šta da dodam", kazao je Djurić, kojem su zglobovi na rukama bili umotani 
zavojima.

On je pozvao Srbe na Kosovu da ne stupaju u redove vojske Kosova jer to ne može 
doneti dobro ni Srbima ni Albancima.

Djurić je rekao da su juče "albanski separatisti uz očiglenu i nedvosmislenu 
podršku pojedinih zapadnih krugova na brutalan i nasilan način napali srpski 
narod na severu Kosova i Metohije s ciljem da nasiljem, terorom i 
zastrašivanjem do zuba naoružanom falangom oružane sile zauzmu i okupiraju 
sever Kosova i Metohije".

On je rekao da su blagovremeno obavešteni i predstavnici medjunarodne misije i 
privremenih organa o dolasku na okrugli sto u okviru unutrašnjeg dijaloga o 
Kosovu i Metohiji.

"Notorna je laž da nisu blagovremeno obavešteni, više od 70 sati pre posete smo 
poslali najavu", kazao je on i dodao da je ušao automobilom na prostor Kosova i 
Metohije.

Djurić je kazao da je dobro, iako je dobio nekoliko udaraca.

"Kundacima su počeli da biju poslanike, žene, obične gradjane, bacaju šok 
bombe, hteli su da ponize srpske predstavnike vodajući mene kao psa, vukući me 
za kravatu po zemlji, misleći da će poniziti Srbiju i narod", kazao je Djurić.

On je rekao da su ga nakon ubacivanja u jedan od transportera udarali, 
pokušavali da ga ponize stavljajući mu glavu na kolena i slikajući selfije.

"U stomak mi držali nabijen kalašnjikov, jedan od njih je izvukao nož i pretio 
mi sve vreme. Pevali 'Alahu ekber', izveli me iz transportera, vodili kroz 
glavne ulice Prištine i stavili u podrum. Da nije bilo jednog poziva iz 
Beograda jasno je da bi se nasilje prema Srbima nastavilo i ja bih ostao u 
Prištini", kazao je Djurić.

Preneo je da je Vučić poručio da niko nikada na Kosovu neće moći da ponovi ni 
novi "Bljesak", ni novu "Oluju".

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/011501d3c5d3%246c239940%24446acbc0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to