b92.net 
<https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=04&dd=21&nav_category=11&nav_id=1384103>
  


Dačić o "platformi Prištine": Taj papir mogu da okače...


8-10 minutes

  _____  

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je, povodom najnovije platforme iz Prištine, 
rekao da očekuje da se Evropska unija izjasni o tome. 

Izvor: Tanjug subota, 21.04.2018. | 20:10 

 

Prištinske vlasti su, u toj platformi za, kako su nazvale, "završnu fazu 
dijaloga Kosova i Srbije", navele da dijalog ima za cilj učlanjenje Kosova u UN 
i "obostrano priznanje", a Dačić ističe da je dijalog statusno neutralan od 
samog pocetka i da status ne može biti unapred određen, prenosi RTS.

"Mogu oni da usvajaju šta god hoće, to je papir za unutrašnju upotrebu, mogu da 
okače na ulazu u kosovsku vladu u Prištini kao dnevne novine. Taj papir nema 
nikakvu važnost i mi dobro znamo šta oni hoće od samog pocetka i upravo o tome 
pričamo", rekao je Dačić u Kikindi. 

Povodom platforme iz Prištine ranije danas oglasio se i direktor Kancelarije za 
Kosovo i Metohiju Marko Ðurić koji je rekao da je to pitanje pre svega za 
posrednike u dijalogu i upitao kako može da se pregovara ako se unapred odredi 
ishod pregovora. 

Odgovarajući na pitanja novinara, Ðurić je rekao da ga takav stav Prištine ne 
iznenađuje i da "nije više očekivao od političara koji se služe takvim 
trikovima", upitavši da li "zaista misle da može da se pregovara" ukoliko se 
unapred odredi ishod pregovora. 

"Ako unapred zacementirate stav, onda se postavlja pitanje kakva bi bila 
mogućnost da se bilo šta uradi. Prema tome, to je pitanje pre svega za 
posrednike u ovim razgovorima, koji mislim da bi trebalo da kažu svoj jasan 
stav o tom pitanju, a mene, to što je Priština povukla taj potez, ni najmanje 
ne iznenađuje. Pogledajte samo kako su oni u prethodnih nekoliko nedelja 
pokazali šta misle o pregovorima", rekao je Ðurić. 

Kako pišu današnje "Večernje novosti", ako skupština u Prištini usvoji 
platformu vlade u kojoj se predviđa da se razgovori sa Beogradom završe 
međusobnim priznavanjem i pominje stolica u UN, naša strana će to, tretirati 
kao jednostrani prekid dijaloga i "više neće sedati za sto". 

Kako piše list, pozivajući se na svoje izvore, "Beograd ne želi da ulazi dublje 
u klopku u kojoj se pod paravanom dijaloga krije stolica u UN za lažnu državu, 
uz prećutni blagoslov "neutralnih" posrednika iz Brisela koji nijednim gestom 
nisu osudili opasne namere Haradinajevog kabineta". 

Kako piše portal RSE, kosovska vlada usvojila je u četvrtak Platformu za 
finalizaciju političkog dijaloga sa Beogradom, koja predviđa da dijalog treba 
da bude okončan pravno obavezujućim sporazumom, što "podrazumeva međusobno 
priznavanje". 

Platforma predviđa i da će pravno obavezujući sporazum Prištini omogućiti da 
postane članica UN i svih drugih međunarodnih organizacija u koje nije 
učlanjena.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/02c401d3d9dd%24e5e200f0%24b1a602d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to