rs.n1info.com 
<http://rs.n1info.com/a388941/Vesti/Dragomir-Andjelkovic-u-Prelistavanju-stampe.html>
  


Anđelković: U Sofiji ni orijentir a kamoli predlog za Kosovo


Miona Živić

3-4 minutes

  _____  

Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da su poruke evropskih lidera na 
Samitu u Sofiji bile uglavnom očekivane, da je ponovljeno da mora da se reši 
problem Kosova, granični sporovi, kao i pitanje korupcije i vladavine prava.

Sve su to uobičajene teme. Na vladavini prava se insistiralo i pre 20 godina, 
prilikom ulaska Bugarske i Rumunije...To je njihov argument i danas, ali ni 
Bugarska ni Rumunija nisu bitno promenile nivo korupcije, rekao je Anđelković u 
Novom danu.

Gost N1 smatra da je očigledno da je problem i do EU, ako su neke države 
postale članice, a do danas nisu postigle dobre rezultate u borbi protiv 
korupcije.

"Korupcija uvek ima dva kraja. Na Briselu je da podstakne te vlade da se bore 
protiv korupcije. A oni to ne čini u dovoljnoj meri. Znate, i zapadnoevropski 
političari što ne mogu da rade u 'svojim kućama' to rade kod drugih, i onda im 
nekad i odgovara takvo stanje nekih država", smatra Anđelković.

"Ona tema s kojom se mi stalno suočavamo je pitanje Kosova i Metohije. Ni tu u 
Sofiji ništa novo nismo čuli, nisu doneti ne predlozi, nego ni orijentiri kako 
to da rešimo", ocenio je Anđelković.

Dodaje da dok god Španija i još neke članice EU ne budu priznale Kosovo, neće 
biti nikakvog jedinstvenog stava EU po pitanju Kosova.

"Za Beograd je neprihvatljivo bilo kakvo rešenje bez nekog kompromisa. Taj 
kompromis ja čitam kao podelu...Bez novih granica, Srbija ne može da prizna 
ulazak Kosova u UN, čak i bez formalnog priznanja", kaže Anđelković.

On kaže da "nema te vlasti u Beogradu koja bi prihvatila da Srbija da sve, a da 
ne dobije ništa".

"Ne može se naciji ostaviti osećaj da nije potpuno poražena", kaže. Na pitanje 
da li je odavno sve izgubljeno, kaže: "Da je Kosovo potpuno izgubljeno, ne bi 
niko od nas tražio da nešto damo".

Na pitanje da li je moguće da Srbija 2025. godine uđe u EU, Anđelković je kazao 
da misli da se to neće desiti.

"Sve to treba učiniti zbog nas, nezavisno od EU. Ovi kriterijumi koji se dans 
traže postavljeni su kada je ulazila Češka. Kriterijumi koji se odnosi na 
zemlje Balkana su znatno viši. Crna Gora je tu najveća žrtva, jer ona nema 
problem Kosova, ušla je u NATO, a čini mi se da neće ni ona u EU do 2025. 
Srbija tek ne verujem da će", kaže Anđelković.


Nije problem nacionalizam, nego šovinizam


Komentarišući pisanje štampe o nacionalizmu u regionu, Anđelković kaže da ne 
voli da se govori termin "nacionalizam", nego "šovinizam".

"Nije problem nacionalizam, to je ljubav prema domovini, problem je šovinizam, 
kad mrzite nekoga. A toga ima u svim zemljama Balkana, a li i van Balkana" kaže 
Anđelković.

On dodaje da je lako na ovim prostorima podstaći "buru šovinizma".

 "Zbog toga i EU kada priča o rešavanju pitanja Kosova, mora da pomisli da li 
može nešto da učini da se smanji frustriranost naroda", kaže analitičar.

Dodaje da je problem Hrvatske što nije posle Drugog svetskog rata prošla proces 
denacifikacije, pa se, kako kaže, i danas u toj državi veliča ustaštvo.

"U Hrvatskoj nije sramota da se govori pozitivno o ustaštvu. Manifres koje 
imamo, od obeležavanja Oluje do privatnih zabava...Da to radite, naprimer, u 
Nemačkoj, bili biste uhapšeni. U Hrvatskoj to nije slučaj", rekao je Anđelković.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ab01d3ee79%24e09a04c0%24a1ce0e40%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to