dw.com 
<http://www.dw.com/sr/balkan-je-komplikovan-a-tramp-opasan/a-43832952?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Balkan je komplikovan, a Tramp opasan | Evropa | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

4-5 minutes

  _____  

Približavanje Balkana Evropskoj uniji teče rutinski. I pošto nije bilo ništa o 
čemu je tu trebalo da se odlučuje, lideri EU su u Sofiji mogli u potpunosti da 
se posvete – Trampu. Nažalost, to je zaista bilo neophodno.

Na Balkanu ništa novo. I zato se rezultat ovog samita Evropske unije i šest 
zemalja-kandidata može ovako sažeti: EU obećava da će šest država jednom biti 
primljene u klub blagostanja i stabilnosti, a kandidati obećavaju da će učiniti 
sve što je potrebno kako bi ispunili stroga pravila tog kluba. To je tako već 
15 godina, od samita 2003. godine u Solunu – i nastaviće se još deset godina, 
bar za najslabije članove u redu za EU, odnosno Kosovo i Bosnu i Hercegovinu.

U većini starih članica je želja da prihvate nove države, a time i nove 
probleme – prilično mala. Francuski predsednik Emanuel Makron, nova zvezda EU, 
to je sročio ovako: pre nego što EU primi nove članice, ona mora da reši svoje 
probleme, odnosno implementira njegove predloge reformi. Španija takođe koči i 
hoće prijem novih samo ako se status Kosova definiše tako da pobunjeni 
Katalonci priznanje Kosova kao države ne mogu da iskoriste kao primer protiv 
Madrida. To je komplikovano i trajaće dugo.

Zbog toga će zemlje-kandidati morati i dalje da ulažu napore i budu strpljive. 
Evropska unija im je još privlačna – zbog finansijske pomoći i političke 
solidarnosti. Ali Rusija i Kina su spremne da ulete, ukoliko u Srbiji, Bosni i 
Hercegovini ili Albaniji popusti oduševljenje za EU.

Duboke pukotine u atlantskom partnerstvu

S obzirom na to da Balkan trenutno ne krije nikakva iznenađenja, Evropska unija 
je mogla da se usredsredi na svog novog „neprijatelja“: američkog predsednika 
Donalda Trampa.

Lideri EU nisu nikada tako žestoko kritikovali aktuelnog predsednika SAD, 
glavne sile NATO. Njegova politika je nerazumljiva i pogrešna, avanturistička i 
potpuno nesolidarna. Angeli Merkel, Emanuelu Makronu, Terezi Mej i ostalima to 
je odavno jasno. Sada su to i javno rekli i dogovaraju se o kontramerama. 
Mogućnosti EU da se bori protiv američke ekonomske sile su skromne, ali bi ih 
sada trebalo iskoristiti. Jer, postoje granice, čak i kada se radi o bivšim 
prijateljima – to je bila jasna i tačna poruka iz Sofije.

Ali, pitanje je da li će tako nakostrešena EU ostaviti ikakav utisak na 
alfa-mužjaka u Beloj kući. Bez imalo obzira prema saveznicima u Evropi, 
američki predsednik je torpedirao sporazum o klimi, razbuktao vatru na Bliskom 
istoku, uveo carine i poništio nuklearni sporazum sa Iranom. Neizvesno je da li 
EU može da izbegne preteće carine SAD na čelik ili sankcije protiv kompanija 
koje posluju u Iranu. Jedno je jasno: biće skupo i veoma teško održati 
ekonomske veze sa Iranom, pogotovo ako pogođene kompanije, kao što su Total, 
Maersk ili Simens, odluče da slede politiku SAD, a ne EU – da igraju na sigurno 
kako bi imale neometan pristup američkom tržištu.

Za Evropsku uniju bi bilo dobro kada glavu ne bi zabila u pesak i kada bi 
organizovala bar malo otpora prema Beloj kući. Evropljani su se odjednom našli 
u savezima sa Rusijom 
<http://www.dw.com/sr/nema%C4%8Dke-iluzije-o-putinu/a-43819140> , Kinom i 
Iranom, a protiv svog velikog atlantskog brata. To je pre Trampa bilo 
nezamislivo.

Sastanak predsednika SAD Trampa i neposlušnih Evropljana u julu na samitu NATO 
u Briselu trebalo bi da bude zanimljiv. Evropske države trebalo bi da budu 
spremne na to da će SAD zapretiti povlačenjem iz NATO i da će ispostaviti neku 
vrstu računa za njihov doprinos kao nuklearne sile. Evropa mora da odraste i to 
vrlo brzo. Prvi korak je učinjen u Sofiji.

Inače: Sjedinjene Države i EU su pre 20 godina radile zajedno na tome kako bi 
okončale građanski rat i stvorile mir na Balkanu. Danas je to skoro 
nezamislivo. Toliko su se vremena promenila.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009b01d3eeeb%24d8a89b10%2489f9d130%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to