nspm.rs 
<http://www.nspm.rs/hronika/radmilo-markovic-od-jat-a-do-er-srbije-i-natrag.html>
  


Радмило Марковић: Од ЈАТ-а до Ер Србије и натраг


10-12 minutes

  _____  

 АКО ЕТИХАД ОДЕ, У СУШТИНИ ОСТАЈЕ ЈАТ – СА ЈОШ СТАРИЈОМ ФЛОТОМ, СА БЛИЗУ 120 
МИЛИОНА ДОЛАРА ДУГА ЕТИХАДУ ЗБОГ КРЕДИТА УЗЕТИХ 2015. И 2016. ПО ИЗУЗЕТНО 
НЕПОВОЉНИМ УСЛОВИМА, А КОЈИ СТИЖУ НА НАПЛАТУ 2020. И 2021. ГОДИНЕ, И СА 
ОБАВЕЗОМ ДА КУПИ ДЕСЕТ ЕРБАСОВИХ АВИОНА

Председник Вучић 24. априла није ишао даље од "честитки, жеља и поздрава" када 
је говорио о останку Етихада у Ер Србији: "Волео бих када Етихад не би напуштао 
Ер Србију и надам се да неће". Недељу дана раније, председница Владе Србије Ана 
Брнабић остала је у домену (лошег) опажања: "Ми немамо апсолутно никаквих 
назнака да ће Етихад да изађе из уговора са Ер Србијом", рекла је премијерка, 
уз опаску да Ер Србија "добро послује".

 

Но, изгледа да никакве жеље, надања нити жмурења на оба ока неће помоћи: судећи 
према последњим догађајима, Етихад ће или у потпуности изаћи из Ер Србије, као 
последње европске компаније у којој има власнички удео, или ће формално остати 
као сувласник, али са знатно мање учешћа у управљању компанијом или без њега.

Ево назнаке за премијерку Брнабић: пре неколико дана, Ер Србија је на свом 
сајту поставила оглас да запошљава укупно 13 особа – између осталих и на 
менаџерским позицијама за управљање приходима и планирање мреже.

Према једном од пет уговора ("Уговор о пружању услуга подршке") из 2013. године 
између Етихада, Републике Србије и компаније Ер Србија, које су објавили БИРН и 
"Време", управљање приходима и планирање мреже су "због смањења трошкова" из 
Београда били пребачени у Абу Даби. А сада се враћају у Београд.

"Време" је овим поводом упутило питања председнику Надзорног одбора Ер Србије, 
градоначелнику Београда и највероватније будућем министру финансија Синиши 
Малом, и чланици НО Сузани Васиљевић, саветници за медије председника 
Александра Вучића: Зашто Ер Србија ово ради, зашто враћа ове позиције у 
Београд, и да ли то значи и повлачење Етихада из заједничке компаније? Но, 
одговоре нисмо добили.

Иначе, према Статуту Ер Србије, Надзорни одбор "има сва овлашћења која су му на 
располагању да управља Друштвом и одлучује о кључним питањима везаним за 
политику и стратегију Друштва, укључујући (без ограничења) усвајање годишњих 
пословних планова и буџета, значајна улагања у флоту и битне измене у 
конфигурацији мреже".

ШТА ЈЕ ДОНЕО, А ШТА ОСТАВЉА ЕТИХАД: Подсетимо се одакле је кренула Ер Србија у 
августу 2013. и докле је стигла за ових непуних пет година. ЈАТ ервејз је збиља 
био у очајној позицији: са застарелом флотом, без јасне стратегије, са старим 
дуговима који су се мерили у стотинама милиона евра и били већи од укупне 
вредности компаније, и са пословањем којим је, према речима Синише Малог, сваке 
године имао губитак од по 30-ак милиона евра. На крају су и плате пилотима и 
особљу почеле да касне...

А онда је Александар Вучић, тада први потпредседник Владе, у августу 2013. 
године потписао уговор(е) о формирању Ер Србије. Да није било открића БИРН-а, 
сва је претпоставка да би уговор са Етихадом и даље био тајна и да малобројна 
јавност, која се не информише путем телевизија са националном фреквенцијом и 
"службених гласника", никада не би сазнала колико је тај уговор штетан по 
државу Србију.

Неки детаљи су у наредним годинама излазили у јавност, склапале су се коцкице 
кроз финансијске извештаје и кроз цензурисано решење Комисије за контролу 
државне помоћи (ККДП) из фебруара 2014. године, али јавност још увек не зна: 
када се подвуче црта, колико је укупно држава уложила у трогодишње 
реструктурирање компаније, а колико Етихад?

А како ствари стоје, "реструктурирање", односно државна помоћ кроз субвенције и 
друге облике помоћи, наставило се и 2017. године, иако је, према оригиналном 
плану то морало да буде окончано до краја 2016. "Време" је дошло до незваничне 
и непотврђене информације да је 2017. године Ер Србија добила пар десетина 
милиона евра субвенција и да је тај износ већи од укупне нето добити компаније.

На сајту ККДП нема новог решења које би оправдало субвенције након 2016. 
године, Синиша Мали и Сузана Васиљевић нису се огласили на питање "Времена" да 
потврде ову информацију, па ћемо морати да чекамо до јула или августа, када ће 
изаћи финансијски извештај Ер Србије за 2017. годину. Иначе, и буџетом за 2018. 
годину Ер Србија се нашла у групи компанија за које су предвиђене субвенције...

Но, шта је донео Етихад? Најпре, флота је увећана и подмлађена, знатно је 
повећан број линија, број летова и број путника: само од 2013. до 2016. скоро 
је дуплиран број путника – са 1,37 на 2,62 милиона. У складу са тим, страховито 
су порасли и пословни приходи, а маркетинг је вредно радио на стварању и 
одржавању новог бренда. Па, када се на све то дода формално тачан податак да је 
Ер Србија за само годину дана (2013/2014) прешла пут од нето губитка од 73 
милиона евра до нето добити од 2,65 милиона, добија се права "бомбона" од 
холивудске приче о губиташу који постаје лидер захваљујући добром руковођењу 
страног партнера, а пре свега мудрим потезима мудрог државног руководства.

Но, хај’мо све ово набројано да ставимо на страну и да подвучемо црту: ЈАТ 
Ервејз је био у веома лошем стању, на издисају, и губио је и паре и смисао 
постојања. А Ер Србија? Ер Србију је Етихад "довео у ред", неупоредиво су 
побољшани параметри пословања, дошао је "кноw хоw", дошли су путници, нове 
линије, нови авиони, и у Њујорк је почело да се лети... а компанија је губила 
новац више ("брже, јаче, боље") него стари ЈАТ.

Јер, шта? "Време" је већ у више наврата писало због чега је дил са Етихадом 
толико штетан по Србију и колико то приближно износи у новцу. За ову прилику, 
ево "дајџест" верзије. У периоду реструктурирања (2014-2016), Ер Србија је 
имала просечан губитак из пословања од 53,4 милиона евра годишње, и просечан 
нето губитак од 50,2 милиона евра годишње. Дакле, од губитка од "тридесетак 
милиона евра годишње", како воли да прича будући министар финансија – до 
губитка од 50 милиона евра годишње. Све ове губитке је субвенцијама покривала 
држава Србија – само за ове три године, Ер Србија је добила 158 милиона евра 
субвенција, тек да формално буде на "позитивној нули" и забележи неку ситну 
нето добит.

Дакле, сав тај "кноw хоw" довео је до још већих губитака но што су били губици 
старог ЈАТ-а. А онда је уследио суноврат.

РЕЗАЊЕ: У 2016. години, Етихад је забележио нето губитак од 1,87 милијарди 
долара, а из САД-а су стизале приче да је Етихад од свог власника, Уједињених 
Арапских Емирата, само у 2014. и 2015. добио субвенције од 4,2 милијарде 
долара. Показала се као потпуно промашена стратегија првог човека Етихада 
Џејмса Хогана да купује пропале компаније, удружује их и повезује, а онда 
очекује успех.

У 2017. години Етихад се редом повлачио из Алиталије, Ер Берлина и Дарвин 
ерлајна, а Хоган је отишао са чела компаније у јулу. У међувремену су се 
Луфтханза и Еасyјет "погостили" остацима Ер Берлина, а оштро резање трошкова 
није мимоишло ни Ер Србију: смањен је број и линија и летова, смањен је 
квалитет услуге, уведени су неки елементи "лоw цост" пословања, 340 радника је 
пребачено на Аеродром "Никола Тесла", а крајем године је из фирме отишао и 
Дени-Дане Кондић, генерални директор, којег је поставио Етихад на почетку целе 
приче.

Међутим, осим неизвесности да ли ће Етихад остати или отићи (имају рок до 1. 
јула да одлуче да ли ће изаћи из Ер Србије или се уговор аутоматски продужава 
на још пет година), у недељу је агенција Ројтерс донела још лоших вести. Због 
великих губитака, Етихад размишља о промени, одлагању, па чак и отказивању 
куповине више од 160 авиона, које је мањински власник Ер Србије наручио 2013, у 
јеку великог ширења пословања.

Ово у неприлику доводи и Ер Србију, с обзиром да су Дане Кондић и Синиша Мали 
2013. купили десет Ербасових авиона (А320 Нео), чија је вредност тада била око 
милијарду долара, а који би требало да почну да "стижу" од ове, 2018. године.

Током 2014. године Ер Србија је раскинула уговор са Ербасом из 1998. за 
куповину нових авиона, за које је тада дат аванс од 23,5 милиона долара. Ер 
Србија је пребацила овај уговор и аванс на Етихад, тако да он кроз своје 
набавке купи авионе од Ербаса, и онда, како Ер Србија буде откупљивала сваки од 
њих, да Етихад пропорционално враћа поменути аванс дат 1998. године.

Шта ће бити са обавезом Ер Србије да купи десет Ербасових авиона ако Етихад 
одустане од своје куповине – није познато. Шта ће бити са тим пребаченим 
уговором из 1998. такође није познато. Али, оно што јесте познато је то да је 
Етихад правно обезбеђен.

Према уговору, Етихад "ни у ком случају неће бити одговоран Влади или компанији 
за (...) посебне, индиректне, казнене или последичне штете, или губитак профита 
или изгубљеног посла, губитак очекиваних штедњи, губитак могућности, чак и ако 
је Етихад упозорен на могућност такве штете". Такође, по уговору, Етихад је 
ослобођен и "трошкова и обавеза повезаних са купопродајним уговором из 1998. 
године".

Дакле, ако Етихад оде, у суштини остаје ЈАТ – са (још више) застарелом флотом, 
будући да је Етихадова флота узета на лизинг, са близу 120 милиона долара дуга 
Етихаду због кредита узетих 2015. и 2016. по изузетно неповољним условима, а 
који стижу на наплату 2020. и 2021. године, и са обавезом да купи десет 
Ербасових авиона. Наравно, све ово стиже на наплату и ако Етихад остане, у било 
ком облику, осим што би лизинг постојеће флоте (који је такође орочен на пет 
година) био нешто јефтинији. Но, како год, и изнад свега, остаје компанија са 
неодрживим пословањем, којој је и даље потребна државна помоћ. И остаје држава 
Србија која, као изгледа ни Етихад, појма нема шта да ради са њом.

Или, како пише у решењу ККДП из 2014: "Из прегледа доспелих, а неизмирених 
обавеза Аир Сербиа, неоспорно произлази да је Аир Сербиа привредни субјект у 
тешкоћама, те да није способан да сопственим средствима, средствима својих 
власника/акционара или поверилаца, или из других извора на тржишту, спречи 
губитке, и који би, без интервенције државе, краткорочно или средњерочно, 
угрозили његов опстанак (...) Узимајући ово у обзир, произлази да је једино 
могуће доделити државну помоћ за санацију и реструктурирање привредног субјекта 
у тешкоћама..."

И онда ‘ајмо Јово наново.

(Време <https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1597027> )

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/019c01d3f11a%24f9c7a210%24ed56e630%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to