rs.sputniknews.com 
<https://rs.sputniknews.com/analize/201805231115707190-evropska-bajka-/>  


Европска бајка: Србија добила нови задатак какав нико у ЕУ никада није имао


Sputnik

3-4 minutes

  _____  

Анализе и мишљења <https://rs.sputniknews.com/analize/> 

19:49 23.05.2018Преузмите краћи линк

Забрањује нам се и да помислимо на прекидање европског пута, а јасно нам се 
каже да на циљ нећемо стићи. То је нешто као трчање на траци у теретани.

Србија је, после Самита ЕУ — Западни Балкан у Софији, ушла у нову фазу 
европских интеграција. 

Сажето, суштина тог новог статуса је: ЕУ неће да нас прими у чланство, али 
Србија не сме да одустане од европског пута. 

Значи, ми морамо да желимо да будемо чланица иако тамо у догледно време, а 
можда и никада, нећемо бити. Кључ је у жељи која не сме да згасне.

Још огољеније, забрањује нам се и да помислимо на прекидање европског пута, а 
јасно нам се каже да на циљ никада нећемо стићи. Нешто као трчање на траци у 
теретани.

Два најзначајнија става стигла су из две најјаче државе ЕУ. 

Прво је Емануел Макрон, председник Француске, јасно нацртао да проширења неће 
бити док се Унија не реформише, а потом нам је у Београд дипломатски увијену 
поруку донео члан одбора немачког Бундестага Мануел Саразин да „политика 
проширења није популарна тема“. 

Ипак, жестоко су се узбудили западни медији чим су из Србије пуштени 
појединачни и стидљиви сигнали да би држава могла да промени спољнополитички 
курс. 

Све нам је додатно и пластично објаснио коментатор „Дојче велеа“ Кристоф 
Хазелбах, који каже да ЕУ себи не може да приушти Западни Балкан, али не сме да 
га препусти утицају Русије и Кине. 

По његовом креативном тумачењу, решење није пуно чланство већ „партнерство које 
би подразумевало економску сарадњу и подршку, али не и право гласа“.

Дакле, ни свакодневне утешне речи бриселских бирократа које нас убеђују да је 
довољно да останемо добри ђаци и да испуњавамо поглавља, па ће нам се врата 
Европе сама отворити, делују све фарсичније.

Једноставно, хтели то да приметимо или не, десиле су се крупне промене у 
Европској унији. 

Од позиције „предајте Косово и улазите у ЕУ“ дошли смо до статуса „предајте 
Косово, а чак ни тада нећете ући у ЕУ“. 

Саопштено нам је: Остаћете на путу ка ЕУ, ту вам је место и не смете да се 
окрећете никаквим алтернативама. Нарочито не Русији и Кини.

У преводу на речник бајки, то би изгледало овако: 

„Био једном један младожења, који је осуђен на проклетство да годинама чека на 
одговор девојке коју је запросио. И годинама тако морао је да стоји испод њеног 
велелепног балкона. И није смео да потражи нову љубав нити да се окрене за 
другом принцезом. И тако је остарио у чекању…“

Србија већ 18 година тапка пред капијом ЕУ чекајући. Не знамо да ли ће све ово 
имати срећан крај, али многи који су били млади и орни те 2000. године, већ 
одавно не верују у бајке.

На срећу, ни млада удавача више није тако млада, једра и атрактивна.

Тако да…

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00c301d3f2cb%24eefd0ac0%24ccf72040%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to