rs.n1info.com 
<http://rs.n1info.com/a391238/Vesti/Linta-Hrvatski-zakon-zavrsni-cin-otimanja-srpske-imovine.html>
  


Linta: Hrvatski zakon - završni čin otimanja srpske imovine


Jelena Mirković

3-4 minutes

  _____  

Hrvatski sabor usvojio je Zakon o raspolaganju državnom imovinom, koji predviđa 
da imovina srpskih firmi u toj zemlji bude data u zakup na najviše 30 godina. U 
pitanju su nekretnine koje su i dalje predmet sukcesije između država SFRJ.

Izvor: N1 

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta za N1 kaže da usvajanje zakona 
predstavlja završni čin otimanja imovine srpskih preduzeća.

Zvanični Zagreb je ozvaničio. Srpska imovina je sada u hrvatskim rukama. U to 
se između ostalog, računa na desetine turističkih objekata na hrvatskom 
primorju, hiljade kvadrata poslovnog prostora i stanovi najmanje 180 preduzeća 
iz Srbije. Njihovo izdavanje u zakup na 30 godina omogućava hrvatski Zakon o 
upravljanju javnom imovinom.

"I on ničim ne utiče niti se dotiče vlasništva, vlasništvo je svetinja i mora 
biti svetinja i vlasništvo je neotuđivo i ovim zakonom samo se aktivira ta 
zapuštena imovina koja je već 28 godina ugrožava i zdravlje i sigurnost 
građana", kaže Goran Marić, ministar državne imovine u Hrvatskoj.

Reč je o imovini, na koju se odnosi Bečki sporazum o sukcesiji između bivših 
jugoslovenskih republika. Po tom sprazumu, svim fizičkim i pravnim licima 
moraju biti vraćena imovinska prava koja su imali na dan 31. decembra 1990. 
godine. Međutim, zvanični Zagreb tvrdi da to nije bilo moguće bez bileteralnog 
sporazuma. Zato iz Hrvatske poručuju: Zakon previđa da će nakon sklapanja 
međunarodnog ugovora kojim će se razrešiti imovinsko-pravni odnosi ugovori biti 
raskinuti.

"U ovom slučaju Republika Hrvatska samo daje mogućnost obnavljana u dugoročni 
zakup, taj se ugovor o zakupu evidentira u zemljišnim knjigama i nakon 
potpisivanja međudržavnog sporazuma kad se utvrdi vlasnik, vlasnik stiče sva 
koristi od tog ugovora", kaže ministar Marić.

 Izjava Marića je licemerna, poručuje predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag 
Linta, jer kaže da Hrvatska već 14 godina odbija da vrati imovinu srpskih 
preduzeća od kada je 2004. na snagu stupio Bečki sporazum o sukcesiji.

Dodaje da je usvajanjem zakona, onemogućen povraćaj imovine koju su firme iz 
Srbije kupile ili gradile sopstvenim sredstvima.

"Usvajanje ovog Zakona predstavlja završni čin otimanja imovine srpskih 
preduzeća, banaka i drugih institucija. Ovde se Hrvatska želi zaštititi, ako bi 
slučajno ipak neka tužba srpske firme prošla u Strazburu da Hrvatska kaže, evo 
mi ne možemo da vratimo tu nekretninu, jer po našem Zakonu ona je data u zakup 
30 godina nekoj hrvatskoj firmi. Sve se svodi na to da će posle isteka 30 
godina zakupa, da će ti zakupci moći da otkupe te prostore", izjavio je Linta.

Linta dodaje i da se procenjuje da je imovina srpskih preduzeća vredna blizu 
dve milijarde evra.

Mediji prenose da veliki deo imovine pripada NIS-u, Jugobanci, fabrici "Prvi 
maj" iz Pirota, dok je vlasnik jednog od najvrednijih turističkih kompleksa na 
Hvaru Grad Beograd.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/007a01d3f51d%24ba2c2bb0%242e848310%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to