kurir.rs 
<https://www.kurir.rs/vesti/politika/3057297/dacic-albanci-su-za-podelu-kosova-zar-neko-moze-da-pomisli-da-nam-zapad-nudi-kolace-i-med-borimo-se-da-sacuvamo-sto-se-sacuvati-moze>
  


Dačić: Albanci su za podelu Kosova! Zar neko može da pomisli da nam Zapad nudi 
kolače i med? Borimo se da sačuvamo što se sačuvati može! | Vesti


4-5 minutes

  _____  

 

Foto: Fonet Marija Đoković

BEOGRAD - Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić  
<http://www.kurir.rs/tag/403/ivica-dacic> rekao je da su mu i pojedini albanski 
predstavnici govorili da je podela najbolje rešenje za Kosovo i Metohiju. 

"Ja i dalje, na primer, tvrdim da bi Albanci, kada bismo seli da razgovaramo sa 
njima bez njihovih mentora, pristali na podelu Kosova, jer je to i za njih 
dobro rešenje. Pa meni su to otvoreno govorili i pojedini albanski lideri", 
objasnio je Dačić. 

On kaže da su mu govorili da je ideja o podeli Kosova i za njih prihvatljiva i 
najbolje rešenje. 

"Moram da priznam da je predsednik Vučić poneo dosta tereta kada je reč o 
traženju rešenja za Kosovo na svojim leđima. Znate, nije nimalo lako pričati i 
ubeđivati dobar deo međunarodne zajednice da greši i da revidira stavove. Mnogi 
sa Zapada su isključivi i ne žele ništa da prihvate osim ispunjenja svih 
zahteva Albanaca. To ne može. Srbima ništa, a Albancima sve. Kakvi su onda to 
pregovori? To su ultimatumi", kritikovao je on. 

Dačić je kazao da zna da mnogi misle da Vučić i on idu na Zapad i na razgovore 
sa međunarodnim državnicima i zvaničnicima kao na veselje. 

"A u stvari je mnogo gore. Zar zaista neko može da pomisli da nam Zapad nudi 
kolače i med? Nisu to nimalo lake stvari", preneo je on. 

Dačić je kazao da je dosta puta govorio predsedniku Vučiću da uvedemo 
reciprocitet - kako oni nama, tako i mi njima. 

"Ali on je taj koji dosta puta spusti loptu. Što se u mnogim slučajevima 
pokazalo kao ispravno. Ipak, ja ne mogu da dozvolim da nas ponižava Priština i 
mnogi sa Zapada", rekao je on. 

foto: Dado Đilas 

Upitan da li je zaista pretio Britaniji odgovorio je da je Srbija mala zemlja i 
da nikome ne preti. 

"Ja sam samo rekao da bi bilo dobro da se London, ali i mnogi drugi prisete 
prijateljstva sa Srbijom. Ne mislite valjda da možemo blagonaklono da gledamo 
na poteze pojedinih država koji direktno idu ka otimanju naše teritorije?", 
istakao je Dačić. 

Kada je reč o stavu SPC prema Kosovu rekao je da poštuje crkvu i njen stav, ali 
da mora reći da pored stava nije video neko ponuđeno rešenje. 

"Crkva i vladike neka rade svoj posao, ali političari su ti koji odlučuju. 
Najlakše je reći: 'Ne damo Kosovo'. Ali, ljudi, ko ga to daje? Ja? Vučić? Mi se 
borimo da sačuvamo što se sačuvati može", poručio je on. 

Dačić je rekao da poštuje svačiji stav, i da je on izneo svoj, ali da nikakve 
druge ideje i predloge već decenijama nije čuo. 

"Nije ih čuo ni predsednik Vučić, koji je poveo unutrašnji dijalog o Kosovu. 
Dakle, molim lepo... Ponavljam, najlakše je kritikovati", podvukao je Dačić. 

Upitan s kojim predstavnikom Prištine bi Srbija najlakše našla zajednički jezik 
dačić je kazao da ne voli što mora sa bilo kim od njih da priča. 

"Jednostavno, mi smo od naroda izabrani da štitimo interese srpskog naroda, a 
ne da biramo koga volimo da nam bude s druge strane stola. Teško je pregovarati 
i sa Pacolijem, i sa Haradinajem, i sa Tačijem. Videli ste da je na moj svaki 
argument u UN Flora Čitaku potezala Miloševića. Aman, ljudi, pustite čoveka, on 
je umro, dajte da rešavamo probleme. Ipak, oni se drže te svoje priče kao pijan 
plota, jer nemaju ništa drugo. Ništa nisu ispunili od ugovorenog, ali izgleda 
da im se može, jer ih niko ne pritiska", naglasio je on. 

Tanjug/Alo 

Autor: Tanjug

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ce01d3f5d9%24a2f0e140%24e8d2a3c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to