webtribune.rs 
<http://webtribune.rs/emil-vlajki-sumrak-srpske-politike-i-sve-srpske-marionetske-vlade/>
  

EMIL VLAJKI: Sumrak srpske politike i sve srpske marionetske vlade

6-8 minutes

  _____  

 

Piše: Emil Vlajki

„Danas nam kažu, deci ovog veka
Da smo nedostojni istorije naše
Da nas je zahvatila zapadnjačka reka
I da nam se duše opasnosti plaše.“
(Milan Rakić – Na Gazimestanu)

Nakon državnog udara izvedenog protiv Miloševića u oktobru 2000. godine, sve su 
vladajuće ekipe bile marionetske, nepovratno u službi Zapada. Oni koji su se 
htjeli otrgnuti od takve politike, kao Zoran Đinđić, bivali su ubijeni. Drugi, 
nastojeći da pošteno djeluju, ali da ne dovode sebe u opasnost, kao Vojislav 
Koštunica, bili su kažnjeni od naroda koji im je uskratio svoje glasove.

Ovi su pajaci upropaštavali Srbiju u svakom njenom segmentu. Sproveli su 
pljačkaške privatizacije privrede, uništili bankarski sistem, konstantno 
intenzivirali suradnju sa NATO, predali sve srpske heroje Haškom tribunalu, 
indirektno i institucionalno priznali navodni srebrenički genocid, 
sufinancirali, zajedno sa Zapadom, sluganske i antisrpske „humanitarne“ i 
„nevladine“ organizacije.

Kruna svega je bila permanentna izdaja Kosmeta. Svaka vladajuća ekipa bi, „za 
šaku dolara“, išla korak dalje u toj raboti. Strani gospodari, nakon što bi 
takva ekipa odradila svoj izdajnički posao, mijenjali bi je sa novom 
kvislinškom garniturom. Briselski sporazumi samo su bili nastavak, „šlag na 
torti“ tog antisrpskog djelovanja.

Bit će još mnogo polemike oko toga da li je sadašnja vlast mogla drugačije 
postupiti od onoga što je uradila. Konstatirajmo, da je mogla to neuraditi, ali 
bi tada morala sići sa vlasti. To bi bio častan izbor, ali bi teško išta 
spriječio.

Strateški gledano, radikalno udaljavanje od Rusije u čitavom 
post-miloševićevskom periodu i kukavičko pristajanje uz one koji su Srbiju 
bombardirali, ucjenjivali, demonizirali i oduzimali joj teritorije, 
onemogućavalo je svaku istinsku nacionalnu politiku.

Sadašnji predsjednik Srbije je neosporno vješt političar. Vjerojatno bi htio 
dobro svojoj zemlji i neke primjetne, ekonomske napore čini u tom pogledu. 
Pokušava i da bude regionalni lider insistirajući na nekonfliktnoj politici. 
Ima, praktično, apsolutnu vlast i širok manevarski prostor. Ali, strateški, u 
nekim bitnim stvarima griješi:

*       Misli da davanje Kosmeta osigurava ulazak u Evropsku uniju.
*       Smatra da je Kosmet već izgubljen i da treba makar nešto izvući „iz 
ničega“.
*       Vjeruje da će davanjem Kosmeta spriječiti daljnji raspad Srbije.

Strateška premisa, loša po Srbe, koja ne dozvoljava ovakvo zaključivanje je 
slijedeća. Zapad i posebno Amerika znaju da je srpski narod većinski uz Ruse i 
protiv NATO. Isto tako znaju, da će se kad-tad naći neki srpski lider koji će 
ga povesti u tom pravcu. Iz tog razloga, oni Srbiju koja bi im izgledala kao 
ruski „trojanski konj“, čak i bez Kosmeta, ne mogu primiti u Evropu. Oni, 
dakle, moraju, nakon poklanjanja Kosmeta, i dalje nastaviti sa komadanjem 
Srbije.

Napomena: Tvrdnja da je Kosmet već izgubljen, da Srbi nemaju ništa, a Albanci 
sve, je pogrešna. Albanci su ti koji nemaju ništa, jer njihova „država“ koja je 
praktično američka kolonija, ne može međunarodno-pravno postojati bez pristanka 
Srbije; okupacija nekog teritorija i međunarodno priznat suverenitet tog istog 
su dvije dijametralno suprotne stvari!

Što bilo da bilo, Predsjednik se, da bi izišao pred narod sa svojim 
kompromisnim rješenjem, suočava sa nekoliko problema:

— Prvo, mora predočiti narodu taj takozvani kompromis. Kako sada stvari stoje, 
čini se da se taj kompromis sastoji u dužem, privremenom razgraničenju područja 
nastanjenih Srbima i Albancima, vjerojatno posredstvom trupa UN. Ostaje bolno 
pitanje što bi se dalo za uzvrat? Ako je to priznanje Kosova, indirektno preko 
dopuštanja Kosovu da uđe u UN, onda taj dil nema nikakve vrijednosti za Srbe. 
Odnosno, daje se sve, a ne dobiva se ništa.

Možda će dil biti zamjena teritorija: sjever Kosmeta za Preševo i Bujanovac. To 
bi već bilo mikroskopski sitno u odnosu na ono što bi se dalo; bio bi to 
ozvaničen gubitak 10% svog teritorija.

— Nije samo gubitak teritorije u pitanju. Rudna bogatstva Kosmeta se 
procjenjuju na 300-500 milijardi dolara! Ni najbogatije zemlje na svijetu ne bi 
to mogle besplatno prepustiti nekom drugom.

— Dozvoliti Kosovu da uđe u UN znači egzodus preostalih Srba sa tog područja i 
uništenje tamošnje srpske, ujedno i kršćanske, duhovnosti.

— Predsjednik se suočava i sa jasnim stavom SPC: Kosmet je dio Srbije, i to se 
ni na koji način ne smije dovesti u pitanje. Može li se narodu sugerirati da se 
ogluši o svoju crkvu?

— Kompromisni dil će sigurno značiti daljnje slabljenje veza sa Rusijom koje, 
ionako, sve više životare. Uz to, već se šire dezinformacije o tome kako su, 
navodno, Rusi, zbog Krima, pristali na Njegov kompromis.

— Što će biti sa Republikom Srpskom? Da li najavljujući kompromis i nju 
obuhvaća? Zapad želi da politički uništi sve što je srpsko. Posebno mu se ne 
sviđa jačanje veza između Srpske i Rusije.

Predsjednik Srpske je postao planetarno poznat po svom otporu „novom svjetskom 
poretku“. On je neka vrst Ugo Čaveza, bivšeg venecuelanskog predsjednika koji 
se uspješno konfrontirao sa SAD. U Srbiji je izuzetno cijenjen, simbol je nade 
za tamošnji srpski narod. Ako se uspije oduprijeti sadašnjim intenziviranim i 
krajnje prljavim udruženim naporima stranaca i opozicije koji idu, kao i kod 
obaranja Miloševića, na njegovo rušenje, on će postati neosporan lider čitavog 
srpskog naroda. Bit će dokaz da je moguće suprotstaviti se i ne pokleknuti. To 
bi mogao biti okidač za radikalno drugačiju, prosrpsku, politiku u Srbiji.

Ili, još jasnije. Svaki kompromis sa Albancima, u smislu onoga što se 
najavljuje, a bilo bi dobro da se to ne desi, bit će krajnje težak i krajnje 
bolan gubitak za srpski narod. Ako to bude tako, Republika Srpska bi trebalo da 
bude, kao kompenzacija, mnogo čvršće vezana za Srbiju. Pitanje Kosmeta i 
pitanje Srpske moraju biti nerazdvojivo povezani i van toga se nikakvi 
kompromisi ne smiju praviti.

Na navedena pitanja i dileme nije lako postaviti se pravilno; skoro da je to 
nemoguće. S druge strane, sadašnji svijet nije više unipolaran. Situacija se 
neprekidno degradira za dosadašnje „gospodare svijeta“. EU je floskula, 
fikcija, nerealna utopija, monumentalna zabluda. Mnoge, mnogo časnije, mnogo 
moralnije alternative su tu. A one su već dostupne. „Kucaj i otvorit će ti se“, 
rekao je Isus Krist.

Sve u svemu, treba taktizirati, praviti kompromise, ali ništa ne potpisivati. I 
ovih potpisivanja kojima se do sada krčmila srpska zemlja, bilo ih je više nego 
previše.

(ceopom-istina.rs)

http://webtribune.rs/emil-vlajki-sumrak-srpske-politike-i-sve-srpske-marionetske-vlade/

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/0f3001d42a0b%2447bb6fa0%24d7324ee0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to