rtklive.com <http://www.rtklive.com/rtk2/?id=2&r=23082>
Vladika Teodosije kritikuje Vučića iz Banjske • RTK 3 minutes _____ KoSSev, Radio Kontakt Plus "Hvala našem predsedniku što se setio naših svetinja i ne samo ovde nego i u drugom mestu, ali ovde sa ovog mesta hoću da kažem ne hvala mu za reči koje upućuje ovih dana Srbima na KiM-u. To nisu reči nade, to nisu reči hrišćanima, one nisu dostojne onoga koji je na čelu ovog naroda", reči su Vladike Teodosija tokom današnjeg obraćanja u manastiru Banjska na severu Kosova. Manastir Banjska danas proslavlja slavu Svetog Stefana. Nekada najlepši srpski manastir koji je tokom vekova teško postradao, godinama se već obnavlja i trenutno je jedno od omiljenih stecišta ne samo vernika sa severa Kosova, već i drugih posetilaca. Teodosije je naveo da se manastir i monaštvo obnavlja silom Božjom, ali i dobrotom svih koju su dali svoj prilog, kojima je i danas iskazao svoju zahvalnost. "Na prvom mestu hteo bih da istaknem Kancelariju za KiM, Vladu Republike Srbije“, vladika se zahvalilo i mnogim domaćim i međunarodnim darodavcima, a zahvalnost je uputio i srpskom predsedniku. "Hteo bih da istaknem i lični prilog našeg predsednika, gospodina Aleksandra Vučića, koji je posetio ovu obitelj i koji je sam zaželeo da se ova sveta obitelj obnovi. Hvala našem predsedniku što se setio naših svetinja i ne samo ovde nego i u drugom mestu“. "Ali ne hvala mu za reči koje upućuje ovih dana Srbima na KiM-u“, rekao je i ovo vladika Teodosije. Naglasio je da "to nisu reči nade, to nisu reči hrišćanima, one nisu dostojne onoga koji je na čelu ovog naroda“. Komentarišući reči predsednika Vučića da u Đakovici nema Srba, Teodosije navodi "Teško nam je kad čujemo „koga ima u Đakovici“, „da li bi mi živeli danas u Đakovici“. "Pa živimo, evo, tu je Igumanija, tu su sestre, u Đakovici se služi Sveta liturgija, zar to nije dovoljno u ovom vremenu?“ – pitanjem je vladika Teodosije odgovorio na Vučićeve reči od juče da u Đakovici nema nijednog Srbina. Mnogi su u 18. i 19. veku posustali i promenili veru, a zahvaljujući onima koji nisu, mi danas postojimo na ovim prostorima, podsetio je takođe Vladika. "I u naše vreme ima onih koji su spremni da opstoje našu veru, i neće se turčiti radi boljeg života,“ dodao je. Ovogodišnji domaćin slave i kolačar Manastira Banjska bio je Grado Maksimović, rodom iz ovih krajeva, a koji danas živi u Australiji, u Sidneju. _____ -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/056401d434a9%24887c6c80%2499754580%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
