rtklive.com <http://www.rtklive.com/rtk2/?id=2&r=23082>  


Vladika Teodosije kritikuje Vučića iz Banjske • RTK


3 minutes

  _____  

KoSSev, Radio Kontakt Plus 

"Hvala našem predsedniku što se setio naših svetinja i ne samo ovde nego i u 
drugom mestu, ali ovde sa ovog mesta hoću da kažem ne hvala mu za reči koje 
upućuje ovih dana Srbima na KiM-u. To nisu reči nade, to nisu reči hrišćanima, 
one nisu dostojne onoga koji je na čelu ovog naroda", reči su Vladike Teodosija 
tokom današnjeg obraćanja u manastiru Banjska na severu Kosova.

Manastir Banjska danas proslavlja slavu Svetog Stefana.

Nekada najlepši srpski manastir koji je tokom vekova teško postradao, godinama 
se već obnavlja i trenutno je jedno od omiljenih stecišta ne samo vernika sa 
severa Kosova, već i drugih posetilaca.

Teodosije je naveo da se manastir i monaštvo obnavlja silom Božjom, ali i 
dobrotom svih koju su dali svoj prilog, kojima je i danas iskazao svoju 
zahvalnost.

"Na prvom mestu hteo bih da istaknem Kancelariju za KiM, Vladu Republike 
Srbije“, vladika se zahvalilo i mnogim domaćim i međunarodnim darodavcima, a 
zahvalnost je uputio i srpskom predsedniku.

"Hteo bih da istaknem i lični prilog našeg predsednika, gospodina Aleksandra 
Vučića, koji je posetio ovu obitelj i koji je sam zaželeo da se ova sveta 
obitelj obnovi. Hvala našem predsedniku što se setio naših svetinja i ne samo 
ovde nego i u drugom mestu“.

"Ali ne hvala mu za reči koje upućuje ovih dana Srbima na KiM-u“, rekao je i 
ovo vladika Teodosije.

Naglasio je  da "to nisu reči nade, to nisu reči hrišćanima, one nisu dostojne 
onoga koji je na čelu ovog naroda“.

Komentarišući reči predsednika Vučića da u Đakovici nema Srba, Teodosije navodi 
"Teško nam je kad čujemo „koga ima u Đakovici“, „da li bi mi živeli danas u 
Đakovici“.

"Pa živimo, evo, tu je Igumanija, tu su sestre, u Đakovici se služi Sveta 
liturgija, zar to nije dovoljno u ovom vremenu?“ – pitanjem je vladika 
Teodosije odgovorio na Vučićeve reči od juče da u Đakovici nema nijednog Srbina.

Mnogi  su u 18. i 19. veku posustali i promenili veru, a zahvaljujući onima 
koji nisu, mi danas postojimo na ovim prostorima, podsetio je takođe Vladika.

"I u naše vreme ima onih koji su spremni da opstoje našu veru, i neće se 
turčiti radi boljeg života,“ dodao je.

Ovogodišnji domaćin slave i kolačar Manastira Banjska bio je Grado Maksimović, 
rodom iz ovih krajeva, a koji danas živi u Australiji, u Sidneju.

  _____  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/056401d434a9%24887c6c80%2499754580%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to