nezavisne.com 
<https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/Hrvatski-veterani-preko-Bajage-ratuju-za-Tompsona/492931>
  


Hrvatski veterani preko Bajage ratuju za Tompsona?


Nezavisne novine

5-6 minutes

  _____  

ZAGREB - Srpski muzičari Bajaga i Instruktori ipak će nastupiti sutra u 
Varaždinu na Špancirfestu.

Udruženje ratnih veterana Varaždina pokušalo je, naime, da spriječi dolazak 
srpskog muzičara, nakon što su to isto učinili, ali uspješno, pripadnici 
udruženja veterana iz Karlovca, gdje je Bajaga trebalo da nastupi na Danima 
piva u tom mjestu.

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok kaže da je Bajaga u tom hrvatskom gradu 
nastupao dva puta u posljednjih osam godina i da nije bilo nikakvih problema.

"Nismo se nikada protivli njegovom nastupu, niti je bilo negativnih reakcija. 
Vjerovatno je to odjek onoga što se dogodilo u Karlovcu, ali Karlovac nije 
Varaždin", rekao je Čehok.

Portal 24sata.hr je tim povodom konstatovao da je ovo ljeto u Hrvatskoj 
obilježila "mobilizacija desnice, branitelja i Crkve".

Uz podsjećanje da se dešava nešto slično onom kada su se veterani borili protiv 
nekadašnjeg premijera Zorana Milanovića, 24sata.hr piše da "branitelji imaju 
rat za (Marka Perkovića) Tompsona, protiv drugih pjevača".

Komentator konstatuje da je zapravo zahtjev hrvatskih veterania za zabranu 
drugih pjevača kontraproduktivna u odnosu na buku koja se dogodila zbog 
Tompsona.

Time, ističe, oni dokazuju da je Tompson više od pjevača, "nekakva ikona 
radikalne desnice i njen tribun".

Inače, Bajaga je s Instrukturima nastupao u Varaždinu dva puta, 2010. i 2015. 
godine, pred desetak hiljada ljudi i oba puta nije bilo nikakvih problema.

U okviru svojevrsne "anti-Bajaga" histerije, koja je zavladala proteklih dana, 
tvrdi se da je on pjevao "za četnike" u Banjaluci i Kninu, 1993. i 1994. godine 
a, kako prenosi tportal, preko opskurnih portala objavljuju se 
''inkriminišući'''' dokazi.

Mediji pišu da protivnici Bajagi zamjeraju pjesmu "Buđenje ranog proleća" iz 
1991. u filmu "Vukovar, jedna priča" Bore Draškovića, srpskom kandidatu za 
Oskara 1995, iste godine kad je hrvatski kandidat bio film "Vukovar se vraća 
kući" Branka Šmita.

Podsjeća se da ovaj, u osnovi antiratni film, završava snimcima srušenog 
Vukovara iz vazduha, koji za muzičku podlogu imaju Bajaginu pjesmu.

Dijelove ovog filma protivnici Bajaginog nastupa dijele na YouTube bez 
pojašnjavanja konteksta.

Drugi slučaj je pjesma ''Samo sloga Srbina spašava'' nastala 1999. godine u 
kojoj Bajaga s Dejanom Cukićem i Borom Đorđevićem pjeva kao odgovor na NATO 
bombardovanje Srbije, iako ta pjesma nema nikakve veze s Hrvatskom.

Komentare na ovu vijest mogu postaviti samo prijavljeni čitaoci.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove 
redakcije Nezavisnih novina.

Molimo vas da vaša iskustva i zapažanja prilikom korištenja aplikacije za 
komentarisanje podijelite sa nama <mailto:[email protected]> .

Komentari: 1

Nijenego

Ta dva pjevača su dva različita pojma.

Više komentara 
<https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/Hrvatski-veterani-preko-Bajage-ratuju-za-Tompsona/492931/komentari>
  Pošaljite komentar 
<https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/Hrvatski-veterani-preko-Bajage-ratuju-za-Tompsona/492931/komentari>
  

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove 
redakcije Nezavisnih novina.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/081701d4356e%24720b87e0%24562297a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to