rts.rs 
<http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/region/3232865/dodik-vreme-da-srbi-definisu-svoj-nacionalni-i-drzavni-cilj.html>
  


Vreme da Srbi definišu svoj nacionalni i državni cilj


RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

7-8 minutes

  _____  

"Međunarodne okolnosti su se promenile", kaže Milorad Dodik u intervjuu 
Tanjugu. 

33700370 

Milorad Dodik (arhivska fotografija) 

Dodik napominje da ne misli na promene američkog ili nekog drugog međunarodnog 
stava, mada se i tu, kako kaže, nešto menja, već na činjenicu da, recimo, u 
proteklih 20 godina Dejtonski sporazum nije poštovan, da su umanjena prava 
Republike Srpske, da je položaj naših sunrodnika u okolnim zemljama težak i, 
konačno, da je Srbima sada već dosta svih poniženja. 

"Vreme krajem devedesetih godina i loš period srpskog naroda je prošao. Moramo 
da se izdignemo iznad toga i da kažemo: Da, ovde smo stali, dovde smo došli, 
šta je to što želimo da uradimo da nama bude bolje?", uveren je predsednik RS i 
dodaje:

"A ne ovako pocepani na srpski nacionalni i državni korpus, zaokupljen stalno 
nekim rešenjima, da li Kosovo, da li Republika Srpska, da li vamo, da li tamo, 
bez jasnoga putokaza kud idemo".

Ali, ističe Dodik, prvo – razgraničenje. 

"Hoćemo da afirmišemo naše interese" 

"Zašto razgraničenje? Zato što svi narodi oko Srba, a Srbi su im donosilac 
slobode kroz istoriju, pokušavaju da svoju nacionalnu i državnu gradnju 
isključivo obavljaju na antisrpskoj politici. Od Hrvatske do, evo, Bošnjaka 
ovde u Bosni, do Albanaca na Kosovu, pa i Crnogoraca u Crnoj Gori, pa i 
Makedonaca, koji osporavaju pravo našoj crkvi tamo da egzistira, i mnogo čega 
drugog", objašnjava Dodik. 

A, ako je već tako, kaže, onda je najbolje da se razgraničimo. 

"To ne znači da ćemo mi napraviti bodljikave žice na našim ogradama. Ne, mi 
samo hoćemo da afirmišemo naše interese. Znači, Republika Srpska, Srbija, 
četiri opštine Kosova, reintegracija srpske politike i nacionalnih interesa u 
Crnoj Gori", tumači Dodik pojam razgraničenja kako ga on vidi. 

Predsednik Srpske kaže da zato podržava ideju predsednika Srbije Aleksandra 
Vučića, ali dodaje da se on istovoremeno zalaže i za razgraničenje u Bosni i 
Hercegovini. 

"Republika Srpska treba da nastavi da se bori za svoj pun državni kapacitet. Ja 
verujem u tu ideju, bez obzira na neke koji bi se, možda, sada podsmešljivo 
nasmejali tome. Ja verujem, jer nekako osećam taj puls naroda ovde, koji 
naprosto nije prestao da veruje u tu mogućnost i da ono što nas je kao nevreme 
snašlo, kao to nevreme treba da prođe i da će doći vreme da mi možemo da se 
pozicioniramo", kaže Dodik.

To da je ideja o razgraničenju, koju je, kao lični stav, izneo predsednik 
Vučić, u Srbiji naišla na žestok otpor opozicije, Dodik objašnjava 
konstatacijom da je jedna od boljki srpskog naroda u celini da urušava svaki 
svoj autoritet. Institucionalni i lični. 

"Nema moćne nacije u svetu bez jakog lidera. A Srbi kao da uporno sve ovo vreme 
pokušavaju da sve svoje lidere, ili one kojima je data prilika da budu lideri, 
nekako osporavaju ili sami uništavaju. Đinđić je postao veliki državnik tek kad 
je sahranjen, a pre toga šta nismo mogli da čujemo o njemu", primećuje 
predsednik Srpske. 

On dodaje da je jedan deo koncepta međunarodne zajednice da vlada dugoročno 
ovim prostorom to da urušava lidere i institucije. 

"Čim se vi dignete sa snagom u svom narodu, više od onog što stranci misle da 
je dozvoljeno, oni će krenuti da vas urušavaju. I da time urušavaju 
institucije. Prema tome, ta priča je potrebna i mi se moramo okupiti oko tog 
nekog autoriteta. Često ste mislili da je to u okviru SPC, ali vidimo da neki 
osporavaju i patrijarha. Osporavaju sve što dolazi kao istinski proces traženja 
i pozicioniranja nacije i naroda", navodi Dodik. 

On se, u tom kontekstu i uz konstataciju da gaji veliko poštovanje prema Crkvi 
kao "ključnom elementu srpskog identiteta", osvrnuo na, po njemu veoma 
ozbiljan, napad na Aleksandra Vučića, koji je, zbog ideje predsednika Srbije o 
razgraničenju sa Albancima, upućen iz Dečana. 

"Nemam nameru da držim nikom predavanja, i naravno da imam i saosećanje i 
empatiju, kako god bi to trebalo da se nazove, prema našim ljudima koji ostaju 
ili su negde daleko izvan granica Srbije. Ali, da sada jedna patetična priča o 
četiri monahinje treba da bude isključivi faktor srpske nacionalne državne 
politike, to govori da je Srbija demokratsko društvo, u kome je sloboda 
mišljenja daleko više izražena nego što mnogi žele da priznaju samoj Srbiji", 
kaže Dodik.

Srbija će, uveren je, uspeti da zaštiti svoje interese ukoliko se Vučić održi 
kao državnik, a ne samo kao političar, a državnik, ističe, "mora da donosi 
odluke koje će se možda u tom trenutku proglasiti neshvatljivim ili nekako 
drugačije, ali koje će biti donete isključivo u korist srpkog državnog i 
nacionalnog interesa".

"Nemačka šampion u menjanju granica" 

Na pitanje kako vidi stav kancelarke Angele Merkel da nema promene granica na 
Balkanu i da li se on odnosio na Republiku Srpsku ili na Kosovo, ili na oboje, 
Dodik kaže, da prvo valja reći da je Nemačka "šampion u menjanju granica" i da 
je upravo ona "detonirala promenu granica u bivšoj Jugoslaviji". 

"Nemačka tog vremena pod Genšerom je upravo bila ključni faktor da se otpočne 
rat i da se ratuje u bivšoj Jugoslaviji, zato što je kroz svoj evropski 
projekat, kako su oni to zvali, zahtevala da se priznaju Slovenija i Hrvatska 
kao nezavisne države, o čemu nije bilo nikakvih unutrašnjih dogovora, i kad su 
to učinili rat je mogao da počne, naravno", rekao je Dodik. 

Tako je, kaže Dodik, iskreiran jedan sterotip koji Nemačka želi da konzervira: 
"Oni smatraju da je pitanje, recimo Kosova, završeno i da Kosovo ima svoje 
granice. To što ima neke unutrašnje sa severom i četiri opštine, to računaju da 
će se nekako rešiti, da li blic krigom ili nekim dogovorom, ali, uglavnom 
jednog dana će se to, po njihovoj pretpostavci, rešiti". 

"BiH ima svoje unutrašnje granice" 

Međutim, predsednik Republike Srpske skreće pažnju na činjenicu da i BiH ima 
svoje unutrašnje granice. 

"Te granice su jasno povučene, katastraski jasno locirane. Te granice se sada 
zovu entitetske, ali nema razloga da one sutra ne budu neke druge. Samo naivni 
mogu misliti da je problem Bosne završen, time što se on hermetički ili 
hipotetički drži kao takav", rekao je Dodik..

Na pitanje kako gleda na spekulacije da će se pitanje Kosova i Metohije 
rešavati na nekoj međunarodnoj konferenciji, Dejtonu dva, Dodik nema dilemu: 

"Ne treba Srbima Dejton, to je glupost. Vidim da pretendujete na to da to treba 
da reši diplomatija. Diplomatija će dati pečat, a rešenje moramo mi ovde da 
ostvarimo. Dakle, ukoliko mi budemo imali jedinstven nacionalni konsenzus, da 
stav svih organa Srbije bude jedinstven šta se želi po tom pitanju, onda je to 
sasvim jedna druga stvar". 

Dodik zaključuje da ne treba oklevati, jer "sve ima neko svoje vreme".  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/020201d43704%24511207c0%24f3361740%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to