novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:744898-Mladen-Ivanic-Neka-se-ljute-hocemo-istinu-o-Srebrenici>
  


Mladen Ivanić: Neka se ljute, hoćemo istinu o Srebrenici! | Politika


S. MIŠLjENOVIĆ

4-5 minutes

  _____  

| 20. avgust 2018. 11:02 | 

Komentara:  
<about:reader?url=http%3A%2F%2Fwww.novosti.rs%2Fvesti%2Fnaslovna%2Fpolitika%2Faktuelno.289.html%3A744898-Mladen-Ivanic-Neka-se-ljute-hocemo-istinu-o-Srebrenici>
 18 

Mladen Ivanić, srpski član Predsedništva BiH: U izveštaju ne želimo da negiramo 
bilo čije žrtve, već samo da unesemo nove podatke

NE verujem da će Srpska snositi sankcije zbog novog izveštaja o Srebrenici. 
Jasno je rečeno da se ne postoji namera da se negiraju bilo čije žrtve, već da 
se unesu novi podaci. Kad je sve bazirano na činjenicama, niko nema pravo da se 
ljuti.

Ovako srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić vidi odluku vlasti u RS da se 
stavi van snage izveštaj o Srebrenici iz 2004. i da se formira međunarodna 
komisija koja će sastaviti detaljan dokument o stradanju pripadnika svih naroda 
u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine. U intervjuu za "Novosti" Ivanić 
kaže da je značajno što će se sve dešavati nakon izbora i neće biti opterećeno 
kampanjom:

- Očekujem da Vlada okupi ozbiljnu grupu ljudi i da se novi izveštaj odradi 
profesionalno. Fer i korektan posao će biti najveći argument srpske strane.

* Da li ćete sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom, koji 
dolazi i u Banjaluku, razgovarati o spiskovima ruskih državljana kojima je 
zabranjen ulaz u BiH?

- Očekujem razgovor o poziciji RS, stavu Rusije o BiH i unapređenju ekonomskih 
odnosa. Činjenica da Lavrov, osim Sarajeva, dolazi i u Banjaluku, važna je i 
kamo sreće da imamo još takvih gostiju, umesto da trošimo vreme na spinove ko 
ga je pozvao. Predsedništvo ne raspravlja o spiskovima, to je u nadležnosti 
Ministarstva bezbednosti.

* Kakve poruke Lavrova očekujete po pitanju NATO i BiH?

- Ruski stav je poznat - protiv proširenja NATO. Ja ne odstupam od toga da BiH 
neće biti član NATO, sve dok Srbija nije. Svaka drugačija odluka podelila bi 
srpski narod. Šteta je što su funkcioneri SNSD nekoliko meseci nakon što je 
Srbija proglasila vojnu neutralnost potpisali dokumente kojima se RS i BiH 
guraju u NATO. Time su naneli ogromnu štetu Srpskoj.

TEŠKO DO VELIKE KOALICIJE * DA li bi nakon izbora u RS moglo doći do velike 
koalicije srpskih partija i vlade srpskog jedinstva? - Pre izbora je nerealno 
pričati o tome. Previše je razlika između dva bloka, kad je reč o ekonomiji. RS 
je pod vlašću SNSD, DNS i SP otišla unazad. To je ogromna prepreka za 
ujedinjenje, a ja verujem u apsolutnu pobedu bloka čiji sam kandidat.

* U SNSD kažu da ste upravo vi ubrzali sprovođenje Akcionog plana za članstvo u 
NATO (MAP)?

- Nebojša Radmanović je potpisao odluku o MAP. I sve ostale dokumente koji se 
odnose na NATO kao "strateški cilj" potpisao je Dodikov SNSD. Nađite jedan sa 
mojim potpisom. To su drske i bezobrazne izjave političkih prevrtljivaca koji 
bi najednom da postanu veliki srpski čuvari, a svoje greške da pripišu meni.

PROČITAJTE I: Ivanić: Da bar političke odnose vratimo u normalu... 
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0.393.html:699369-%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%9B-%D0%94%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%80-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B5-%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BE-%D1%83-%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%83>
  

* Predsednik Dodik je najavio da će, ukoliko Kosovo dobije stolicu u UN, to 
tražiti i RS?

- Srbija ima dovoljno snažno rukovodstvo i institucije koje će se izboriti sa 
ovim pitanjem. Mi iz RS treba da im pružimo maksimalnu podršku, a ne da 
koristimo pitanje Kosova za svoju izbornu kampanju. Dok sam ja član 
Predsedništva BiH - za nas će Kosovo biti deo Srbije. Većina ljudi želi 
nezavisnu RS, ali kad se takve izjave, kao Dodikova, daju u teškom trenutku za 
Srbiju, to je samo lična kampanja. Kao kad je rekao da nezavisna Crna Gora 
znači nezavisnu RS. 

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/02d901d4388a%246ed19be0%244c74d3a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to