novosti.rs <http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:744898-Mladen-Ivanic-Neka-se-ljute-hocemo-istinu-o-Srebrenici>
Mladen Ivanić: Neka se ljute, hoćemo istinu o Srebrenici! | Politika S. MIŠLjENOVIĆ 4-5 minutes _____ | 20. avgust 2018. 11:02 | Komentara: <about:reader?url=http%3A%2F%2Fwww.novosti.rs%2Fvesti%2Fnaslovna%2Fpolitika%2Faktuelno.289.html%3A744898-Mladen-Ivanic-Neka-se-ljute-hocemo-istinu-o-Srebrenici> 18 Mladen Ivanić, srpski član Predsedništva BiH: U izveštaju ne želimo da negiramo bilo čije žrtve, već samo da unesemo nove podatke NE verujem da će Srpska snositi sankcije zbog novog izveštaja o Srebrenici. Jasno je rečeno da se ne postoji namera da se negiraju bilo čije žrtve, već da se unesu novi podaci. Kad je sve bazirano na činjenicama, niko nema pravo da se ljuti. Ovako srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić vidi odluku vlasti u RS da se stavi van snage izveštaj o Srebrenici iz 2004. i da se formira međunarodna komisija koja će sastaviti detaljan dokument o stradanju pripadnika svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine. U intervjuu za "Novosti" Ivanić kaže da je značajno što će se sve dešavati nakon izbora i neće biti opterećeno kampanjom: - Očekujem da Vlada okupi ozbiljnu grupu ljudi i da se novi izveštaj odradi profesionalno. Fer i korektan posao će biti najveći argument srpske strane. * Da li ćete sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom, koji dolazi i u Banjaluku, razgovarati o spiskovima ruskih državljana kojima je zabranjen ulaz u BiH? - Očekujem razgovor o poziciji RS, stavu Rusije o BiH i unapređenju ekonomskih odnosa. Činjenica da Lavrov, osim Sarajeva, dolazi i u Banjaluku, važna je i kamo sreće da imamo još takvih gostiju, umesto da trošimo vreme na spinove ko ga je pozvao. Predsedništvo ne raspravlja o spiskovima, to je u nadležnosti Ministarstva bezbednosti. * Kakve poruke Lavrova očekujete po pitanju NATO i BiH? - Ruski stav je poznat - protiv proširenja NATO. Ja ne odstupam od toga da BiH neće biti član NATO, sve dok Srbija nije. Svaka drugačija odluka podelila bi srpski narod. Šteta je što su funkcioneri SNSD nekoliko meseci nakon što je Srbija proglasila vojnu neutralnost potpisali dokumente kojima se RS i BiH guraju u NATO. Time su naneli ogromnu štetu Srpskoj. TEŠKO DO VELIKE KOALICIJE * DA li bi nakon izbora u RS moglo doći do velike koalicije srpskih partija i vlade srpskog jedinstva? - Pre izbora je nerealno pričati o tome. Previše je razlika između dva bloka, kad je reč o ekonomiji. RS je pod vlašću SNSD, DNS i SP otišla unazad. To je ogromna prepreka za ujedinjenje, a ja verujem u apsolutnu pobedu bloka čiji sam kandidat. * U SNSD kažu da ste upravo vi ubrzali sprovođenje Akcionog plana za članstvo u NATO (MAP)? - Nebojša Radmanović je potpisao odluku o MAP. I sve ostale dokumente koji se odnose na NATO kao "strateški cilj" potpisao je Dodikov SNSD. Nađite jedan sa mojim potpisom. To su drske i bezobrazne izjave političkih prevrtljivaca koji bi najednom da postanu veliki srpski čuvari, a svoje greške da pripišu meni. PROČITAJTE I: Ivanić: Da bar političke odnose vratimo u normalu... <http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0.393.html:699369-%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%9B-%D0%94%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%80-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B5-%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BE-%D1%83-%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%83> * Predsednik Dodik je najavio da će, ukoliko Kosovo dobije stolicu u UN, to tražiti i RS? - Srbija ima dovoljno snažno rukovodstvo i institucije koje će se izboriti sa ovim pitanjem. Mi iz RS treba da im pružimo maksimalnu podršku, a ne da koristimo pitanje Kosova za svoju izbornu kampanju. Dok sam ja član Predsedništva BiH - za nas će Kosovo biti deo Srbije. Većina ljudi želi nezavisnu RS, ali kad se takve izjave, kao Dodikova, daju u teškom trenutku za Srbiju, to je samo lična kampanja. Kao kad je rekao da nezavisna Crna Gora znači nezavisnu RS. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/02d901d4388a%246ed19be0%244c74d3a0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
